Poruchy spánku. Čo by ste mali jesť a čomu sa vyhýbať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Určite ste už počuli o prekyslení organizmu. Príliš veľa kyselín pôsobí na nás negatívne, najmä na kosti, väzivové tkanivá a svaly. Dlhodobé prekyslenie organizmu prináša následne napríklad poruchy spánku, bolesti hlavy, vysilenosť, nervozita, slabá obranyschopnosť, ale aj náchylnosť na nachladnutie, úbytok výkonnosti, slabá motivácia ap.
Chronické prekyslenie je rozhodne náš nepriateľ a vplýva aj na to, ako dobre sa vyspíme. A či vôbec spíme…

Spať hlboko a dobre ako dudok je sen mnohých ľudí. „Ak večer nemôžeme zaspať alebo nedokážeme v noci spať, sú za tým často pracovné alebo súkromné starosti, stres, či prekyslenie, ktoré robia spánok nepokojným a málo regenerujúcim,“ vysvetľuje Maria Lohmannová, ktorá sa prírodnému liečiteľstvu venuje už 25 rokov a na konte má viacero úspešných kníh. Jedna z nich vyšla aj v slovenčine – Zásaditý doktor.

 

Okamžitá pomoc

Pri akútnych problémoch treba okamžite zredukovať prísun kyselín na minimum. Večer na odľahčenie zjedzte ľahké zásadité jedlo, nijaké ostré koreniny, nijaký alkohol a ak sa dá, nejesť po 19.30 h. Zaraďte dva až tri odľahčovacie dni so zemiakmi alebo základný zásaditý týždeň, aby sa vyprázdnili preplnené zásobárne kyselín a odľahčilo sa telu.

 

Zásaditý čaj

Pripravte si zásaditý čaj na dobrú noc. Zmiešame 30 g koreňa valeriány, 30 g medovky lekárskej, 20 g chmeľu, 20 g levanduľových kvetov.
1 až 2 čajové lyžičky tejto zmesi zalejeme šálkou vriacej vody, necháme 10 minút vylúhovať a precedíme. Hodinu pred ľahnutím do postele vypijeme po dúškoch 1 až 2 šálky.
Aj zelený ovsený čaj bohatý na zásadité minerálne látky pôsobí upokojujúco.

poruchy spánku

Detoxikačný zábal

Večer si môžete urobiť detoxikačný pečeňový zábal, ktorý vás uvoľní. Namočte uterák do horúcej vody, dobre ho vyžmýkajte, položte na pravý rebrový oblúk a prikryte druhým uterákom. Účinok je ešte intenzívnejší, ak priložíte aj termofor. Pečeňový zábal podporuje hlboký a uvoľňujúci spánok.

 

Kedy sa v noci budíte?

Ak sa v noci budíte vždy v tú istú hodinu, je dobré všimnúť si, koľko je hodín. Podľa čínskych orgánových hodín by to mohlo súvisieť s (energetickou) poruchou vnútorných orgánov:
23.00 do 1.00 žlčník
1.00 do 3.00 pečeň
3.00 do 5.00 pľúca
5.00 do 7.00 hrubé črevo

spánková hygienaPrečítajte si aj
Spánková hygiena. Užitočné rady pre lepší spánok.

Zásaditá strava na poruchy spánku

Zdravá strava v podobe zásaditého jedla v skorý večer pozitívne ovplyvní kvalitu spánku.
Večer sú teda vhodné zásadité sacharidy, ako sú zemiaky so zeleninou. Na záver ešte načerpať čerstvý vzduch buď na krátkej prechádzke, alebo pri otvorenom okne, aby sme sa zbavili kyselín.

Pri problémoch so spánkom si neprestávame všímať pečeň. V noci aktívne pracuje na detoxikácii a odkysľovaní, preto sa jej podpora zíde. Horké látky posilňujú pečeň a nepriamo napomáhajú zlepšenie spánku. Zásaditými favoritmi na večeru sú zemiaky, zelenina, bazové kvety a tmavé hrozno.

Treba jesť zásadité potraviny obsahujúce tryptofán, ako sú banány, mlieko, sója a vlašské orechy. Večer podľa chuti malý pohár teplého mlieka s medom.

Využime upokojujúce účinky kôpru a kôprových semien a napime sa večer čaju. Rozdrvíme   ¼ ČL semien, premiešame so šálkou horúcej vody a necháme prikryté asi 7 – 8 minút lúhovať. Precedíme a pomaly vypijeme. Môžeme žuť kôprové semená.

Pozor!
Nekonzumujte nijaké ťažko stráviteľné jedlá a nejedzte neskoro večer. Posledné jedlo by sa malo jesť asi 4 hodiny pred spaním. Zakysľujúce potraviny, ako sú slanina, šunka, klobása a zrelý syr, rušia spánok. Ani ostré koreniny nenechajú večer žalúdok a črevá na pokoji a môžu negatívne ovplyvniť kvalitu spánku. To isté platí o alkohole, ktorý robí spánok nepokojným.

zásaditá strava

Správna strava dokáže zázraky. Neraz vyrieši aj poruchy spánku.

Takto by mohol vyzerať deň

  • raňajky: pohánkové s granátovým jablkom, vlašskými orechmi, ½ ČL ľanového oleja
  • desiata: 1 banán
  • obed: zeleninové tyčinky s bylinkovým krémom, valeriánkou a klíčkami, fenikel ako surovú stravu alebo na pare
  • olovrant: špaldový chlieb s avokádovým krémom, reďkovky, zásaditý vývar so zeleninovými pásikmi
  • večera: zemiaky so zeleninovým ragú a s kôprom, ovsený čaj alebo čaj z bazových kvetov, za hrsť hrozna
  • pred spaním: malý pohár teplého mlieka s 1 ČL kvetového medu
  • v horúcej prevarenej vode rozpustiť 10 tabliet magnesium phosphoricum

Výborne spracovanú tému prekyslenosti a zásaditej stravy nájdete v spomínanej knihe Zásaditý doktor. Jednotlivé ťažkosti a problémy ako hnačka, či zápcha, nadváha, reuma, bolesti šije, nedostatok železa ap., a k tomu tipy, ako sa zbaviť daných problémov zásaditou stravou.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.