25 vyšetrení a úkonov, ktoré máte od štátu u lekára zadarmo

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Preventívne prehliadky, nárok na sono, očkovanie, rôzne vyšetrenia… viete, čo všetko máte u lekára zadarmo? Zo zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti máte na viaceré úkony nárok a to bezplatne, takže ušetríte svoj rodinný rozpočet. Menšie rozdiely sú, ak ide o dieťa, mamičky, či starších pacientov, no lepšie je zistiť si, na čo máte nárok a kedy to môžete vyžiť. Ušetrené financie sa vždy zídu na iné potrebné veci, ale najmä – preventívka, či špeciálne bezplatné vyšetrenie vám môže zachrániť život.

Nasledujúci zoznam sme spracovali na základe viacerých zdrojov, ako je spomínaný zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti, či podľa podkladov poisťovní, predovšetkým VšZP.
Tieto úkony vám teda uhradí štát na základe všeobecného zdravotného poistenia.

 

Preventívne prehliadky

 1. Preventívna prehliadka u všeobecného lekára, ktorá môže odhaliť cukrovku, nábeh na infarkt a porážku.
  Nárok majú poistenci nad 18 rokov raz za dva roky, darcovia krvi každý rok.

Z čoho pozostáva táto PP?
– Začína sa pohovorom, kde lekár zisťuje dedičné ochorenia, váš životný štýl. Potom vás vyšetrí a skontroluje pulz i tlak krvi.
– Urobí analýzu moču na prítomnosť bielkovín, odbery krvi na cukor a krvný obraz.
– U poistencov vo veku 17 – 18 rokov a nad 40 rokov sa vyšetrí cholesterol a triglyceridy v krvi.
– U poistencov nad 40 rokov sa robí EKG srdca.
– Pacientom nad 50 rokov vyšetrí lekár aj prítomnosť krvi v stolici, čím sa dá odhaliť rakovina hrubého čreva a konečníka.
– Analyzuje sa metabolizmus tukov a cukrov v krvi a orientačné vyšetrenie moču. Takto sa stanovia riziká vzniku cukrovky.

preventívne prehliadky

Prehliadky detí u lekára

 1. Deväť preventívnych prehliadok poistenca do jedného roku veku u pediatra, z toho najmenej tri preventívne prehliadky do troch mesiacov veku
 2. Jedna preventívna prehliadka dieťaťa vo veku 18 mesiacov u pediatra
 3. Jedna preventívna prehliadka poistenca od troch rokov veku do 18 rokov veku raz za dva roky u pediatra

 

Prehliadky pre tehotné a čerstvé mamičky

Každá žena od 18 rokov alebo od prvého tehotenstva má nárok na gynekologické vyšetrenie raz za rok. Takáto prehliadka môže odhaliť rakovinu krčka, maternice i prsníkov.
Prehliadka u gynekológa pozostáva z vyšetrenia prsníkov, sono prsníkov raz za 2 roky. U žien s rodinným výskytom rakoviny vaječníkov sa robí odber krvi od 35 rokov raz za rok.
Vo veku od 23 do 64 rokov sa robia cytologické testy, ktoré slúžia na záchyt rakoviny krčka maternice a prsníka.
Mamografia prsníkov sa vykonáva vo veku od 40 do 69 rokov raz za 2 roky.

 1. Jedna preventívna prehliadka ženy od 18 rokov veku alebo od prvého tehotenstva raz za rok u gynekológa, v rámci prehliadky má žena nárok na palpačné vyšetrenie prsníkov
 2. V rámci gynekologickej prehliadky je nárok na ultrasonografiu transvaginálnu a abdominálnu a sono prsníkov raz za 2 roky
 3. Jedna preventívna prehliadka tehotnej ženy raz za mesiac
 4. Jedna preventívna prehliadka ženy u gynekológa šesť týždňov po pôrode
 5. Súčasťou starostlivosti v materstve sú laboratórne vyšetrenia moču, vyšetrenie krvi, krvnej skupiny, Rh-faktora
 6. Súčasťou starostlivosti v materstve je externé kardiotokografické vyšetrenie
 7. Ultrazvukové sledovanie tehotenstva vrátane biometrie a posúdenie vývoja orgánov vrátane obrazovej dokumentácie, a to najviac 3x počas fyziologického tehotenstva
preventívna prehliadka u lekára

Nepodceňujte preventívne prehliadky. Môžu vám dokonca zachrániť život.

Urologické prehliadky mužov

Muži nad 50 rokov majú nárok na urologickú prehliadku raz za 3 roky.
Raz za 3 roky až raz za rok majú takýto nárok aj muži nad 40 rokov, ak sa v ich prvostupňovom príbuzenstve vyskytol nádor prostaty.

 1. Urologické vyšetrenie pozostáva z vyšetrenia prostaty cez konečník, nasleduje vyšetrenie semenníkov, ultrazvukové vyšetrenie močových ciest a obličiek.
  Odoberá sa krv na laboratórne vyšetrenie špecifického antigénu a kreatinínu, vyšetrí sa moč chemicky a močový sediment.

 

Prehliadka u zubára

Preventívka u stomatológa pozostáva z podrobnej prehliadky chrupu, parodontu, mäkkých tkanív, vyšetrenia stavu ďasna, z kontroly zubných náhrad, dentálnej hygieny a hygienických návykov.
Zubní lekári vedia odhaliť aj rakovinu úst. Ak sa im niečo nepozdáva, pošlú vás na vyšetrenie k stomatológom, ktorí sa špecializujú na nádory v ústach.

 1. Jedna preventívna prehliadka poistenca od 18 rokov veku raz za rok
 2. Jedna preventívna prehliadka poistenca do 18 rokov veku dva razy v kalendárnom roku
 3. Dve preventívne prehliadky tehotnej ženy

 

Preventívne prehliadky pre starších

 1. Jedna preventívna prehliadka poistenca od 50 rokov raz za tri roky alebo podľa určených hodnôt a výskytu karcinómu prostaty v prvostupňovom príbuzenstve.
 2. Pri poistencoch nad 40 rokov preventívna prehliadka raz za tri roky, raz za dva roky alebo raz za jeden rok u urológa.
 3. Jedna preventívna prehliadka poistenca, ktorý je evidovaným darcom krvi, darcom orgánov alebo tkanív raz za rok u všeobecného lekára
 4. Jedna prehliadka konečníka a hrubého čreva poistenca nad 50 rokov raz za desať rokov alebo so zvýšeným rizikom bez vekového obmedzenia raz za päť rokov u gastroenterológa

preventívna prehliadka senior

Nad rámec zákona

Každá poisťovňa má svoje pravidlá ohľadom vyšetrení a prehliadok nad rámec zákona. Niektoré hradí úplne, iné čiastočne. Treba si zistiť podrobnosti v poisťovni, v ktorej ste poistení.
Napríklad VšZP hradí nad rámec zákona tieto preventívne vyšetrenia a úkony:

20. očkovanie proti chrípke
21. očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu B
22. vyšetrenie prítomnosti krvi v stolici – test na okultné krvácanie
23. cytologické vyšetrenie sterov z krčka maternice
24. vyšetrenie rizika vzniku cievnej mozgovej príhody pri preventívnej prehliadke
25. preventívna urologická prehliadka

 

Kedy treba výmenný lístok

Zo zákona môžete ísť na vyšetrenie bez odporúčania od všeobecného lekára, a to ku: kožnému a očnému lekárovi, gynekológovi, k psychiatrovi a stomatológovi.

Výmenný lístok nepotrebujete ani do 24 hodín od vzniku úrazu alebo inej náhlej zmeny zdravotného stavu, tiež v prípade dispenzarizácie (pravidelné sledovanie pacienta s určitou chorobou), ani v prípade ochranného ambulantného liečenia.

Ak teda chcete ísť na preventívnu prehliadku k urológovi alebo ku gastroenterológovi, navštívte predtým vášho lekára, aby vám vystavil výmenný lístok. Ten nemá určenú dobu platnosti, čiže nemusíte hneď utekať k ďalšiemu lekárovi, ale naplánovať si ho na druhý deň, alebo o pár dní.

Zaujímavé a užitočné stránky: Mediprávnik (medicínsko-právna spolupráca). Poisťovne VšZP, Union, Dôvera.
Stránka ZZZ.sk, ktorá prezentuje zdravotnícke zariadenia, informuje o službách v oblasti zdravia a zdravého životného štýlu.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.