7 tipov ako prekonať nachladnutie a nádchu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Najmä začiatok jesene po príjemnom lete je obdobím, kedy sa zvyšuje chorobnosť – nachladnutie, prechladnutie, kašeľ, vyššia teplota, ťažké dýchanie. Chladnejšie, sychravejšie a veternejšie počasie nás vie rýchlo prekvapiť a zrazu cítime bolesť hlavy, máme upchatý nos (prípadne nám z neho tečie), kašleme. Aj vám vždy opakujú, že prechladnutie trvá sedem dní a s liečbou týždeň? Neverte tomu. Vieme, ako nachladnutie a nádchu najlepšie obísť, alebo keď už vás dostanú, ako sa ich rýchlo zbaviť. Máme niekoľko tipov, ktoré pomôžu dospelým aj deťom!

Treba predovšetkým vedieť, že jesenné nachladnutie nie je pre organizmus nič nebezpečné, ak sa neskomplikuje (napríklad vážnejšími pľúcnymi či srdcovými ochoreniami, alebo zápalom nosovej sliznice ap.). Výkyvy počasia proste zaútočia na našu imunitu a ak ju nemáme silnú, organizmus podľahne.

 

Príznaky a signály

Možno ste vedeli, že nachladnutie môžu spôsobiť až dve stovky vírusov, takže hľadať vinníka a pripraviť sa naň – to je de facto nemožné. Najčastejšia príčina ochorenia je však nákaza rhinovírusom. Medzi príznaky patrí kašeľ, bolesť v krku, nádcha, mierna horúčka.
Zvyknú sa pridať bolesti svalov, únava, bolesť hlavy a strata chuti do jedla.
Bolesť v krku cíti asi 40% ľudí, kašeľ sa vyskytuje až u polovice chorých.
Horúčka nie je u dospelých častá, u detí je však pri nachladnutí bežná.

Nachladnutie sa bežne (mylne) spája s dlhým pobytom na chladnom vzduchu v zlom počasí, v daždi či v zime, a následným podchladením tela. Nie je to celkom tak. Nachladnutie je  sezónne ochorenie – niektoré vírusy, ktoré ho spôsobujú, sa vyskytujú najmä na jar a na jeseň v chladnom a sychravom počasí.
Nárast počtu prechladnutí neraz súvisí aj s oslabenou imunitou. Šírenie nákazy podporuje aj nízka vlhkosť v bytoch či spoločných priestoroch – v suchom vzduchu sa infekčné kvapôčky šíria rýchlejšie a dlhšie.

Je teda fakt, že upchatý nos, zvýšená teplota, kašeľ vedia znepríjemniť najmä noci. Preto je dobré hneď nastúpiť s liečbou.

 

Základná prevencia

Najlepšou prevenciou je teda dostatočná hygiena – pravidelné umývanie rúk. Pomôže aj zvlhčovanie vzduchu najmä v bytoch, ktoré sú prekúrené, suché a oproti domom majú v tomto smere oveľa horšie podmienky.

Rozhodne myslite na imunitu počas celého roka – pravidelné športovanie, pestrá strava plná vitamínov a minerálov, otužovanie. Nečudujte sa, že ak toto zanedbávate celý rok, potom vás chytí nádcha, prípadne s príchodom jeseň automaticky prechladnete. Váš organizmus vám týmto dáva signál, že ste ho zanedbávali a nedokáže sa ubrániť vírusom.

nádcha

7 tipov ako prekonať nachladnutie a nádchu

Prírodná terapeutka Simona Procházková odporúča nezačať hneď liekmi, ale radšej siahnuť po prírodnej medicíne.

  1. Máte upchatý nos? Ťažko sa vám dýcha? Inhalujte – niekoľkokrát denne, naposledy pred spánkom. Do nádobky s teplou vodou pridajte kvapku levanduľového oleja, kvapku tymianového éterického oleja a 3 lyžice soli. Premiešajte, zohnite sa nad nádobu, prekryte si hlavu uterákom a vdychujte. Samozrejme nosom – najskôr to pôjde ťažšie, postupne sa budú dutiny uvoľňovať a pôjde to ľahšie.
    odporúčame aj deťom.
  2. Pridala sa k nádche zvýšená teplota? Určite ju nezrážajte liekmi, odložte nurofen, paralen a ďalšie umelé výrobky. Pokojne počkajte s liekmi do teploty 38,5 stupňa (u detí nad pol roka). Radšej si dajte na vypotenie čaj z bazového a lipového kvetu. Prípadne vlažné zábaly. Telo sa vám za takéto prírodné kúry určite poďakuje.
  3. Častý je aj kašeľ, hlieny, nepríjemné „zadrhávanie“. Vyskúšajte tento špeciálny čaj: do pol litra vriacej vody pridajte lyžičku skorocelových listov, lyžičku kvetov divozela, pol lyžičky kvetu podbeľa alebo kvetu slezu. Môžete pridať aj trošku podrveného sladkého drievka a celé to nechajte 15 minút vylúhovať.
    Sceďte a popíjajte po dúškoch. Takýto čaj môžete dávať aj deťom, pri tých najmenších ho však rieďte (1 lyžička hotového čaju na 2 dcl vody

    účinné prírodné antibiotikáPrečítajte si aj
    30 najúčinnejších rastlinných antibiotík.

  4. Nekašlete, ale škriabe vás v hrdle? Ťažko sa vám prehĺta a neznesiteľné je to hlavne v noci, či pri zaspávaní? Chápeme a poznáme. Vyskúšajte citrónový zábal: umyte citrón, nakrájajte ho na plátky, rozložte na bavlnenú látku, zabaľte a roztlačte. Začne vytekať šťava a vtedy môžete zábal priložiť spredu na hrdlo, obmotajte šatkou, alebo plienkou. Nechajte pôsobiť pol hodinu, potom opakujte. Môžete 3-4x denne.
  5. Počuli ste už ocibuľových ponožkách? Nakrájajte nadrobno cibuľu, rozložte ju na bavlnenú látku, popučte ešte, nech pustí šťavu. Vložte to na chvíľu do mikrovlnky alebo ohrejte iným spôsobom, a položte potom na chodidlo tak, aby sa cibuľa dotýkala priamo pokožky. Na to si natiahnite ponožky a nechajte pôsobiť (u detí aj celú noc, budú lepšie spať).
  6. Podľa imunológa Miloša Jeseňáka by malo byť budovanie imunity súčasťou moderného zdravého životného štýlu. Spomaľte v práci a nestresujte sa príliš. Prijímajte viac vitamínu C a zinku.
    Ak počujete v médiách, že sa zvyšuje chorobnosť, pribúda ľudí s prechladnutím nádchou, chrípkou, radšej sa vyhýbajte miestam s množstvom ľudí.
    Veľa pite, jedzte pestro (najmä sezónne produkty ako kyslú kapustu, cviklu, tekvice, jesenné ovocie).
    Viac sa hýbte, doprajte si hoci aj kratšiu prechádzku, neponocujte.

šťavyPrečítajte si aj
Aké šťavy je dobré piť na zdravotné problémy?

7. A nezabúdajte na zázračnú echinaceu. Nie je to len móda, alebo blud omieľaný aromaterapeutmi. Echinacea vo forme čaju alebo tinktúry naozaj posilňuje imunitu, a to už u detí od troch rokov. Môžete si prípravok kúpiť, alebo pripraviť tinktúru sami. Nadrobno pokrájajte umyté kvety, listy a korene echinacey. Vložte do zaváraninovej fľaše, asi do dvoch tretín a po okraj zalejte 80% liehom. Nechajte lúhovať 14 dní na teplom mieste a každý deň aspoň dva razy pretrepte.

Po dvoch týždňoch sceďte tekutinu a odložte si ju (nazvime ju ECH1).
Bylinky opäť zalejte liehom a postup opakujte. Po dvoch týždňoch zlejte a máte ECH2.
A do tretice – bylinky zalejte destilovanou vodou z lekárne a nechajte 14 dní lúhovať. Po precedení získate tekutinu ECH3.
Načo tie čísla a opakované riedenie? Presne tak – prvú nariedenú tinktúru užívajú dospelí, poslednú ECH3 deti.

Pri prvých príznakoch nachladnutia, kašľa, horúčky začnite s týmito prírodnými prostriedkami. Ak sa však stav nezlepší, teplota vám stúpa ešte vyššie, máte zimnicu, zle sa vám dýcha, máte zväčšené a citlivé uzliny na krku  ap.,  vyhľadajte radšej lekára.


Zdielať

About Author

Jeden komentár

  1. Karin Valentová on

    odporucam pri nachladnuti alebo nadche vyskusat popri liecbe aj stopbacil sirup, urychli vyzdravenie sa, ja ho pijem vzdy ked som chora a pomaha mi to