Medzi liečiteľmi patrila medzi najvýraznejšie ženské postavy. Svojou prácou položila základy kláštornej medicíny a o rady ju prosili mnohí: pápež, cisár, kniežatá, biskupi… Hildegarda z Bingenu bola obľúbená pre svoje liečiteľské schopnosti a neúnavnú pomoc chudobným a chorým. Dodnes sa využívajú mnohé jej liečiteľské tipy a ľudia sa k nej vracajú. Napísala jedinečné medicínske dielo o liečivej sile rastlín, zvierat, drahých kameňov a elementov. Ním sa inšpirujú mnohí – aj my vám ponúkame jej rady, ako rýchlo a účinne vyliečiť kašeľ, prechladnutie, bolestivé hrdlo, bolesti hlavy, chrípku.
V zásade sa odporúča pri ochoreniach z prechladnutí spojenom s horúčkou zostať v posteli. Izba by nemala byť prekúrená a vzduch by mal byť vlhký. V priebehu dňa by sa malo vypiť veľa feniklového čaju. Prvý deň choroby by sme nemali konzumovať tuhú stravu.
Na druhý deň môže chorý zjesť na raňajky riedku špaldovú polievku s petržlenom, na obed špaldové cestoviny a na večeru špaldové sucháre a uvarené kúsky jablka.
Na tretí deň Hildegarda odporúča ako diétnu stravu slepačí vývar alebo kuracie mäso.
Tipy slávnej liečiteľky Hildegardy
Slivková kúra na kašeľ
Drvičom na orechy rozbijeme slivkové kôstky a vyberieme z nich jadierka. Dáme ich na 24 hodín do bieleho vína, prikryjeme a necháme napučať. V priebehu 3 až 7 dní denne skonzumujeme 3 až 6 jadierok.
K tomu zjeme ešte polievku zo šiestich napučaných jadierok. Jadierka posekáme, zalejeme 3 polievkovými lyžicami vína z namočených jadierok a uvaríme so špaldovou krupicou.
Táto polievka by sa mala jesť raz denne. Ešte lepší výsledok dosiahneme, ak si dvakrát denne natrieme hrudník a chrbát palinovým olejom.
Palinový olej
Potrebujeme 20 ml čerstvo vylisovanej šťavy z paliny pravej a 60 ml olivového oleja.
Palinovú šťavu a olivový olej dôkladne premiešame, dáme do fľašky a necháme 10 dní stáť na slnečnom, teplom mieste. Ak chceme olej dlhšie uchovať, nalejeme ho do tmavej fľašky a skladujeme v chlade a tme.
Jablčníkové víno na hrdlo
„Koho bolí hrdlo, nech si uvarí vo vode jablčník… a pridá dvakrát toľko vína. Nechá všetko ešte raz prevariť a pridá dostatok tuku. Nech to často pije a hrdlo sa mu uzdraví,“ radí Hildegarda v knihe Hildegarda z Bingenu.
Potrebujeme:
– 10 g jablčníka obyčajného
– 30 g feniklovej vňate
– 30 g kôpru
– 1 l suchého bieleho vína
Bylinky najemno pokrájame a asi 4 až 5 minút necháme variť vo víne. Napokon víno odstavíme a niekoľko minút necháme odležať. Víno scedíme a naplníme do fliaš. Viackrát denne vypijeme ½ šálky jablčníkového vína.
Prečítajte si tiež
7 tipov, ako prekonať prechladnutie a nádchu.
Čaj na dráždivý kašeľ
Pripravte si:
– 5 KL medovky lekárskej
– 4 KL kuklíka mestského
– 2 KL fialiek
– 2 KL betoniky lekárskej
– 1 KL imela
– 250 ml vody
Všetky bylinky dôkladne premiešame. 1 ½ kávovej lyžičky zmesi primiešame do ¼ l studenej vody a necháme 6 hodín odstáť, pričom občas premiešame. Potom zmes krátko povaríme a necháme 5 minút odstáť. Bylinky scedíme a v priebehu dňa vypijeme 3 šálky čaju po malých dúškoch.
Inhalácia s kadidlom pri začínajúcej nádche
Potrebujete 2 až 3 zrnká bielej živice. Kadidlo rozpálime na horúcej platni sporáka a dym opatrne vdychujeme nosom.
Bolesti hrdla, zápal mandlí
Odporúčame jablčníkovú polievku. 1 lyžicu jablčníkových listov varíme v 125 ml vody 5 minút a precedíme. Pridáme 250 ml bieleho vína a 2 lyžice masla (alebo bravčovú masť, príp. sladkú smotanu). Všetko znovu uvedieme do varu.
Jablčníkovú polievku si pripravíme dvakrát denne čerstvú. Pri začínajúcich bolestiach hrdla môžeme zjesť aj čerstvý lístok orlíčka obyčajného.
Prečítajte si tiež
Chrípka a jej liečba. 20 užitočných tipov.
Chrípka s horúčkou
Nasledujúce recepty na vyliečenie chrípkovej infekcie s horúčkou aplikujte až po konzultácii s lekárom.
Víno zo všelieku hojivého
– 1 KL všelieku hojivého
– 200 ml suchého bieleho vína
Koreň všelieku pokrájame na malé kúsky a podrvíme v mažiari. Zalejeme polovicou vína a necháme cez noc macerovať. Napokon prilejeme zvyšné víno, scedíme a v priebehu dňa pijeme v malých dúškoch.
Šťava z orlíčka obyčajného
– 1 KL šťavy z orlíčka obyčajného (dostať v lekárni)
– 125 ml suchého bieleho vína
Šťavu z orlíčka zriedime vínom a pijeme v priebehu dňa 3 až 5 likérových pohárikov, kým sa nedostaví výrazné zlepšenie.
Chrípkový prášok
– 80 g pelargónie v prášku
– 70 g bertramu (trahoku rímskeho) v prášku
– 50 g muškátového orieška v prášku
Všetko spolu zmiešame, dáme do malej fľašky a dobre uzatvoríme. Pri bolestiach hrdla a zachrípnutí rozpustíme 1 kávovú lyžičku zmesi v pohári teplého vína a vypijeme. Pri kašli a bolesti hlavy 2 až 3 špičky noža chrípkového prášku zamiešame do špaldového chlebového cesta alebo ho nasypeme na krajec chleba. Chrípkový prášok posilňuje aj srdce, ktoré je chrípkou oslabené, a môže sa zároveň použiť aj ako prevencia pred chrípkou. Počas chrípkového obdobia pridáme ½ kávovej lyžičky do jedla.
Čaj pri nachladnutí
– 6 KL feniklových semien
– 3 KL potočnice lekárskej
Feniklové semená zmiešame s potočnicou. Z bylinkovej zmesi odoberieme kopcovitú kávovú lyžičku, nasypeme ju do ¼ litra studenej vody a necháme 6 až 8 hodín macerovať. Bylinky scedíme cez jemné sito a čaj pijeme mierne ohriaty v priebehu dňa.