Chrípka a jej liečba. 20 užitočných tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Horúčka, zimnica, bolesť hlavy, nádcha, bolesť hrdla, k tomu malátnosť, a tiež bolesť svalov i kĺbov. Poznáte to? To sú najčastejšie príznaky chrípky. Zažili sme ju už všetci. Jej sezóna sa začína v októbri a trvá až do apríla ďalšieho roka. Keďže ide o infekčné ochorenie, vírusom sme vystavení denne v práci, škole, v obchodoch, na úradoch…všade, kde sa pohybujú ďalší ľudia. Ako poraziť chrípku? A ešte lepšie sa jej vyhnúť? Máme pre vás množstvo tipov, ktoré môžete dodržiavať a nepodľahnúť chrípke tak, ako každoročne tisíce ľudí vo vašom okolí. Chrípka a jej liečba – tu je 20 užitočných rád.

Nástup chrípky býva náhly, z plného zdravia a začína sa zimnicou, bolesťami hlavy a teplotami až 39 stupňov. Prichádzajú spomínané príznaky a ak nevzniknú komplikácie, chrípka zvykne odznieť po 3-5 dňoch. „K úplnému uzdraveniu však obvykle dôjde do 2 až 4 týždňov od prvých príznakov,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR, preto podriaďte tomu aj svoje športové aktivity.

Chrípkový vírus sa nedokáže množiť pri teplote nad 38 stupňov a imunitný systém tento fakt pozná. Ak telo čelí vírusu chrípky, začne teplotu zvyšovať v snahe vírus zabiť. Horúčka teda zastavuje množenie vírusu a pomáha telu rýchlejšie si vytvárať protilátky. Preto automaticky neznižujte nižšiu teplotu, ale až vtedy, keď prekročí 38 stupňov.

Chrípka a biologické hodiny

Ráno bývajú príznaky chrípky najhoršie. Imunitný systém je v noci oslabený a hormón kortizol, ktorý má v noci protizápalové účinky, sa vylučuje minimálne. Je dôležité posilňovať imunitný systém užívaním prírodných prostriedkov pred spaním, lebo vtedy majú najväčší efekt.

 

PREVENCIA pred chrípkou

V prvom rade si treba po celý rok posilňovať imunitu, byť v dobrej kondícii, správne sa stravovať, otužovať organizmus. „Najmä v chladnom období nezabúdajte na vhodné obliekanie, ktoré môže zabrániť podchladeniu. Keďže sa chrípka prenáša vzduchom dôležité je časté účinné vetranie miestností najmä v školách, škôlkach, upratovanie navlhko,“ pripomína profesor Ivan Rovný, hlavný hygienik SR.

So vznikom vedy o baktériách – bakteriológii sa ukázalo, že tieto organizmy hynú vo veľmi slabých roztokoch kyseliny citrónovej (1 : 2 000). Citrónová šťava vykazuje veľmi výrazné antiseptické účinky a môže zničiť až 12 druhov baktérií. Počas dňa môžete popíjať nápoj z vlažnej vody s citrónovou šťavou a medom. Pokojne si ju môžete dávať každé ráno aj ako prevenciu.

 

Zázračná echinacea

Skvelým prostriedkom na posilnenie imunitného systému je echinacea. Veľkú rolu zohráva aj ako prevencia v období chrípkovej epidémie. Osvedčilo sa podávať liehový extrakt tejto bylinky v jesenných mesiacoch. Pri dlhodobom užívaní na podporu imunity sa odporúča vystriedať ju po troch týždňoch inou liečivou bylinou, napríklad rakytníkom, ktorý sa oprávnene nazýva citrónovník severu.
Možno ho kúpiť v mnohých variantoch: ako šťavu, ovocnú nátierku, džem, kompót, olej alebo sušený na prípravu čaju a v mnohých potravinových doplnkoch.

 

Vyhýbajte sa ľuďom

Možno ste ľudomil, milujete spoločnosť druhých, ale pokiaľ si nie ste istý svojou imunitou, neriskujte zbytočne. Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašlaní a kýchaní, a to najmä v prvých dvoch dňoch ochorenia. Vírus infikuje bunky sliznice dýchacieho traktu a v týchto bunkách sa pomnožuje po 4 až 6 hodinách. Z napadnutej bunky sa uvoľňuje niekoľko tisíc vírusov, ktoré infikujú ďalšie bunky a tie sa pri kašľaní a kýchaní dostávajú do ovzdušia. A teraz si predstavte, že ste v spoločnosti, v ktorej je len jeden či dvaja ľudia infikovaní chrípkovým vírusom…

ako prekonať nádchuPrečítajte si aj
7 tipov ako prekonať prechladnutie a nádchu.

Očkovanie proti chrípke

Očkovanie je stále najefektívnejšia zbraň, hoci niektoré médiá to bagatelizujú, či dokonca hľadajú protiargumenty. Očkovanie je najlepšie vykonať v priebehu októbra až novembra, aby sa včas stihli vytvoriť protilátky. Dostatočná ochranná hladina protilátok, ktoré sa vytvárajú postupne, sa dosahuje asi za 2 týždne po očkovaní a pretrváva 6 až 12 mesiacov.
Je na každom dospelom, či sa dá zaočkovať (očkovacie látky aj samotné zaočkovanie je plne hradené všetkými zdravotnými poisťovňami). No určite odporúčame očkovať starších ľudí nad 60 rokov, deti od 6 mesiacov do troch rokov; ďalej osoby dispenzarizované so závažnými chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, renálnymi a imunitnými poruchami.

očkovanie proti chrípke

Chrípka a jej LIEČBA

V prvom rade si treba uvedomiť, že chrípka sa nelieči, len sa zmierňujú jej príznaky. Dôležitý je pokoj v posteli, odporúčajú sú lieky na tlmenie bolesti hlavy, svalov a zníženie teploty. Nezabúdajte na dostatočný príjem tekutín. Existujú tiež lieky – antivirotiká, ktoré obmedzujú a zastavujú rozmnožovanie vírusu v dýchacích cestách. Tie sa však využívajú len vo výnimočných prípadoch najmä kvôli nežiaducim účinkom.

  • Predovšetkým zvýšte príjem tekutín. Naozaj to pomáha – dajte si aspoň 10 pohárov za deň, čím udržíte sekréciu (vylučovanie) na optimálnej úrovni a dochádza tak k lepšiemu očisťovaniu organizmu.
  • Nesiahajte hneď po antibiotikách. „Ak nedošlo k pridruženej bakteriálnej infekcii, nebudú mať žiadny priaznivý efekt,“ radí doktor Igor Bukovský z Ambulancie klinickej výživy a dodáva, že nezmyselné užívanie antibiotík je nebezpečné. Antibiotiká jednoducho nezaberajú, keďže chrípku vyvoláva vírus a nie baktéria. Antibiotiká len zbytočne narušia povrch kože a slizníc, môžu zaútočiť na prospešné baktérie a telo sa stane zraniteľnejším.
  • Zvýšte vlhkosť vzduchu v izbe. Dosiahnete to napríklad ohrievaním slanej vody, čím sa začne odparovať a to má pozitívny vplyv na našu sliznicu. Vhodné je aj ohrievať sa 60W žiarovkou v lampe cca 5 až 7 centimetrov od nosa.
  • Bolí vás v krku? Cítite škriabanie? Začnite okamžite kloktať teplú vodu. Robte to každé tri hodiny a kloktajte asi 10 minút.
  • Doprajte si horúci kúpeľ nôh, ktorý pomáha odstraňovať bolesti hlavy a zdurenie nosovej sliznice. Pomôže aj jemná masáž chrbta, ktorá aktivizuje imunitný systém.
  • Preplachujte si nosové dutiny. Použite teplú slanú vodu, čo síce môže byť chvíľu nepríjemné, ale neuveriteľne to pomáha. Takéto preplachovanie je dobré už ako prevencia proti chrípke.
  • Dôležité je vzdať sa okamžite po nástupe chrípky neduhov ako je alkohol, či fajčenie. „Medzi nefajčiarmi je chrípka o vyše 20 % menej častá ako medzi fajčiarmi, ktorí fajčia 20 a viac cigariet denne,“ pripomína Igor Bukovský.
  • Upravte svoj jedálniček: vynechajte zo stravy jednoduché cukry, ktoré len zbytočne zaťažujú organizmus. Ide o rafinovaný cukor, med, zákusky, čokoláda, zmrzlina, rôzne sladké pečivo. Obmedzte aj príjem tukov, aby sa imunitný systém mohol naplno venovať boju s vírusmi a neplytval sily na trávenie.
chrípka a jej liečba

Nespoliehajte sa len na lieky. Využite domáce prostriedky a zdravý rozum.

Domáce recepty

  • Vyskúšajte tento nápoj: zmiešajte klinček so ¼ čajovej lyžičky mletého zázvoru a štipkou mletej škorice. Prelejte to dvoma šálkami vriacej vody a do každej šálky primiešajte dve lyžice medu. Klinček pôsobí ako antiseptikum, zázvor a škorica majú protizápalové účinky.
  • Začínate sa cítiť na nič a „čosi na vás lezie?“. Pripravte si čaj s dvomi lyžicami bazového kvetu a šípok, jednou lyžicou medovky a materinej dúšky. Všetky bylinky zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 15 minút. Do čaju pridajte čerstvú pomarančovú šťavu.
  • Čaj z rozdrvených šípok, ktoré obsahujú vysoký podiel vitamínu C, odporúča aj odborníčka Jarmila Mandžuková v knihe Tajomstvo biologických hodín. „Takýto čaj možno indikovať ako liečebný prostriedok proti chrípke aj  ako prevenciu proti nachladnutiu a infekcii. Tento čaj uľahčuje potenie a tým aj odvádzanie škodlivín z tela.“
  • Aromatický čaj z kvetov bazy patrí medzi veľmi účinné prírodné prostriedky proti chrípke. Pôsobí protizápalovo a posilňuje činnosť dýchacieho ústrojenstva. Čaj z kvetov bazy v kombinácii s mätou pôsobí proti chrípke, znižuje horúčku, čistí telo od škodlivých látok a povzbudzuje krvný obeh.
  • Obľúbeným a mimoriadne účinným je lipový čaj, ktorý znižuje zvýšenú teplotu, pomáha pri kašli, zahlienení a angíne. Vhodná je aj kombinácia s kvetom bazy čiernej.

aké šťavy je dobré piť na zdravotné problémyPrečítajte si aj
Aké šťavy je dobré piť na zdravotné problémy?

  • Máte vy alebo vaše dieťa vysoké teploty? Nasaďte studené zábaly: telo zabaľte do studenej plachty, cez ňu dajte suchú osušku a ešte sa prikryte perinou. Po chvíli sa osprchujte vlažnou vodou (nie studenou) a vráťte sa do postele. Opakujte niekoľkokrát.
    Okrem studených zábalov môžete vyskúšať prikladanie tvarohu na hlavu a chodidlá.
  • Naštartujte svoju imunitu. Pomôžu vám v tom chren a med, ktoré majú vysoký obsah vitamínov. Koreň chrenu najemno nastrúhajte a zmiešajte s rovnakým množstvom medu. Zmes užívajte po lyžičkách 3 až 7x denne.
  • Nadopujte sa vitamínmi. Už naši predkovia odporúčali kyslú kapustu. Vydržte aspoň deň-dva bez väčšieho množstva jedla, potom začnite pridávať citrusy a väčšie dávky stravy. Vyskúšajte aj medvedie mlieko, čo je nápoj pripravený z horúceho mlieka, do ktorého pridáte med a pohárik rumu.
  • Vyskúšali ste už drevorubačský čaj? Potláča nachladnutia a rýchlo vás postaví na nohy. Do veľkého hrnčeka vyšťavte 1 citrón, pridajte lyžicu medu, štamperlík slivovice a dolejte horúcim čiernym čajom.
  • Na kašeľ a „chytené“ priedušky vám pomôže cibuľový med. Cibuľu nakrájajte na kolieska, zalejte medom a nechajte v chladničke stáť do druhého dňa. Zmes niečím zaťažte, aby pustila čo najviac šťavy. Tú potom prehĺtajte po čajových lyžičkách asi 5x denne alebo ňou slaďte čaj.
  • Ak máte plný nos a ťažko sa vám dýcha, pomôže kúpeľ zo slivovice. Do horúcej vane prilejte dva kalíšky slivovice a kúpte sa dvadsať minút. Vdychujte výpary, kým sa vám neuľaví. Nádchou upchatý nos uvoľní aj ďalší kúpeľ: ruky po lakte a nohy po kolená ponorte do teplej vody a vydržte.

 

Prechodili ste chrípku?

Možno máte v práci množstvo povinností, možno vám to nedovolia starosti v domácnosti – no každopádne by ste nemali chrípku prechodiť. Váš stav sa môže skomplikovať – najčastejšie sú to zápal priedušiek, zápal stredného ucha, prínosových dutín a zápal pľúc. Často si to vyžaduje hospitalizáciu v nemocnici a u vysoko rizikových osôb (starých ľudí a ľudí trpiacich na chronické ochorenie srdca) môžu spôsobiť až ohrozenie života.

Foto: juvalis.de, welt.de

chrip1


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.