Uletený vloger Expl0ited napísal knihu básní. Aká je?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tak toto nám vylepšilo deň. O ´dnešných mladých´ sa zvykne hovoriť ako o skazených, povrchných ľuďoch, ktorí si nevážia veci. Sú príliš voľnomyšlienkárski, pridlho zavesení na internete, do toho alkohol, cigarety, nebodaj drogy, povrchná zábava… No dobre, vykreslili sme to príliš načierno, ale nemusí to tak vôbec byť. Dôkazom je vloger Expl0ited, ktorý je dvojkou na slovenskom youtube, prezentuje sa uletenými a šialenými videami…no zároveň dokázal, že je to citlivý, inteligentný a šikovný mladík. „Moje básne dokazujú, že popritom všetkom spomínanom dokážeme my mladí ešte stále triezvo uvažovať. A to aj nad vecami, ktoré nie sú také povrchné, ale naopak idú do hĺbky,“ tvrdí Expl0ited.

 

Vloger Expl0ited

Nestáva sa často, aby vloger známy najmä vtipnými videami na Youtube, napísal emotívnu zbierku básní, cez ktorú ukazuje akoby úplne iného človeka. Alebo že by to bolo úplne opačne?
„Ja si skôr myslím, že práve videá ukazujú úplne iného človeka,“ vysvetľuje Expl0ited, alias Peter Altof. „Moja zbierka Nie som básnik naopak dáva možnosť ľudom spoznať ma za kamerou, aký skutočne som. Nad čím rozmýšľam a čo ma trápi. A možno potom lepšie pochopia, aké je ťažké usmievať sa na každej jednej fotke, ktorú si odo mňa pýtajú, keď ma náhodou stretnú na ulici.“

Ako píše už v úvode svojej knižky, každého zaujíma len to, kde berie inšpiráciu na videá, kde a kedy bude zase nejaká autogramiáda a čo má v pláne natáčať ďalej.
Vždy, keď ho niekto z ľudí, čo ho sledujú na internete, stretne, chce od neho len úsmev na fotku a podpis. „Pokiaľ práve nemám svoj deň a nemám náladu sa usmievať, tak ste sklamaní, že nie som veselá kopa ako vo videách. Mám pocit, že ma beriete ako nejakú internetovú obdobu cirkusovej atrakcie bez akýchkoľvek emócií,“ dodáva sympatický mladík.

Expl0ited

Expl0ited, alias Peter Altof a jeho kniha Nie som básnik.

Básnik Expl0ited

V maličkej knižke nás necháva nahliadnuť do svojej hlavy a dáva nám možnosť vnímať ho inak, ako len arogantného frajera, čo sa snažil na ulici predávať ľuďom perník z obchodu ako drogu.

V knižke je takmer 30 básní ako Malý princ s veľkým srdcom, Vždy to bol boj, Zabalený v tebe, či Samota. Už tie názvy naznačujú, že Peter ide s kožou na trh a odhaľuje možno viac, ako by si trúfol iný mladý autor.
Nádherné ilustrácie vytvoril Boris Sirka.

LD FB

Knižku predáva Expl0 nielen cez svoj eshop, ale aj veľké internetové či kamenné kníhkupectvá ako BUX.sk, Martinus, Panta Rhei. Keďže má státisíce českých fanúšikov, kniha bude dostupná aj na českom trhu.

Zbierka Nie som básnik vyšla po značkou YOLi – na krídlach príbehov. Knihy pre mladých – najviac sa teraz číta fantasy, dystopia, sci-fi, a teraz  k pribudla básnická zbierka. Práve dievčatá z YOLi prekvapili samotného Petra, keď mu na jeho 20.narodeniny odovzdali úplne prvé výtlačky jeho knižky. Netušil to, termín vydania sa posúval, no to všetko bola len hra vydavateľstva, ktoré ho chcelo prekvapiť.
Pozrite si VIDEO, ako to prekvapenie dopadlo 🙂

 

Prekvapenie pre rodičov

Knižku Nie som básnik napísal a venoval svojej priateľke Mome, ktorá je jeho najväčšou oporou (aj motiváciou) a tiež milovaným rodičom. „Úžasnej mamine, ktorá ma okrem iného naučila byť k ľuďom láskavý. A skvelému tatinovi, aby mohol byť na mňa taký hrdý, ako som ja na neho,“ píše Expl0ited.

Jeho rodičia ani nevedeli, že pracuje na knižke a presne v deň svojich 20.narodenín ich prekvapil a odovzdal im úplne prvé výtlačky. „Knižka svoj účel splnila. Priateľka bola šťastná a rodičia hrdí. Z toho mám naozaj radosť,“ dodáva Peter.  Pozrite si jeho VIDEO, ako odovzdal svojim rodičom knižku Nie som básnik:

City online

Petrov život sa točí najmä okolo internetu a Youtube – tam má už vyše 600-tisíc followerov. Ďalších 140-tisíc ho sleduje na Facebooku a 350-tisíc na Instagrame. To všetko si vyžaduje množstvo práce, času a energie, takže napísanie básní bol tak trochu relax. Odreagovanie a oddýchnutie si od sveta online.

„Zabávam ľudí svojimi videami na internete, na to si hocijaký uletený mladík netrúfne. Každopádne však dúfam, že vydaní knižky ma ľudia začnú vnímať aj inak,“ tvrdí Peter.

Nie som básnik je útla knižočka, ale presne také má Expl0ited rád – sám si zvykne kúpiť malú zbierku básní, ktorú vloží do tašky alebo vrecka bundy, a kedykoľvek sa do nej začíta. Najmä keď niekam cestuje.

V jeho knižke nájdete napríklad báseň Absťák citu – nemá Peter pocit, že mladí dnes akoby skrývali city? Akoby sa hanbili prejaviť ich, ukázať emócie, otvoriť sa? „V dobe internetovej anonymity svoje emócie verejne prejaví len blázon. Ale ja blázon celkom som a za to, čo som napísal, sa nehanbím,“ vraví s úsmevom.

Absťák citu

Objímam paplón a hľadám
v ňom tvoje pery,
Niekde tu budú.
Prevraciam vankúš
A naivne verím
Že nevyprchali ako vôňa.

Nie sú tu.
Prehľadal som každý kúsok,
celú planétu.
Nič.
Tak je mi smutno
a nie je mi pomoci.
Chcem ťa mať pri sebe
mojkať ťa od noci do rána
a nezistiť, že to bol len ďalší sen
ďalšia fatamorgána.

Prosim, zachráň ma, veľmi ťa milujem.

A keďže sme LepšíDeň.sk – čo dokáže vlogerovi Expl0itedovi urobiť lepší deň? Vylepšiť náladu?
Jednoznačne je to návšteva rodičov, raňajky do postele, mačací kamoši, jedlo, frajerka… frajerka, čo prinesie jedlo, futbal, fifa 17 a proste milión ďalších vecí, keďže sa snažím tešiť z maličkostí 🙂 “


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.