Vermikompost. Všetko o kompostovaní pomocou dážďoviek

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Čoraz viac ľudí kompostuje, čo je šetrné najmä pre prírodu, ale vytvárajú tak aj organický humus, ktorému sa žiadny iný nevyrovná. A mnohí ľudia si v poslednom období obľúbili vermikompost, čiže kompostovanie pomocou špeciálnych dážďoviek. Má to množstvo výhod – môžete tak kompostovať pár kíl, ale aj desiatky, či stovky. Nezapácha to. Malý vermikompostér môžete mať doma a následne tak vermikompostom zlepšujete štruktúru i koreňový systém rastlín. V záhrade, v byte, či dome, na balkóne.

Vermikompost vzniká jednoducho: dážďovky premenia materiál z kuchyne na tmavý mrviaci sa humus, bohatý na živiny. Celý proces je veľmi efektívny a môže byť aj zábavný, najmä pre deti 🙂 Tento nápad nie je nový: veď dážďovky sa využívali na kompostovanie už aj v minulosti, ale ľudia nerozumeli, prečo sú také efektívne. Nedávne štúdie dokázali, že vermikompost má mnohé výhody, nielen pre domácnosti, ale vo väčšom rozsahu aj pre poľnohospodárstvo a priemysel.
LepšíDeň.sk pre vás pripravil prehľadný a praktický manuál, ako si vyrobiť vermikompost. Či už žijete v dome alebo v byte. Poradíme, ako ho založiť, aké dážďovky a kde kúpiť, čo im dávať žrať ap. Čerpali sme s odborných publikácií ako je napríklad Biokompost, radili nám experti v tejto oblasti a využili sme aj rôzne články.

 

Vermikompost v byte?

Pre človeka, ktorý nemá záhradu alebo ju má len veľmi malú, je tento druh kompostovania ideálna alternatíva na založenie kompostu. Kontajner na vermikompost je malý, uzavretý a celý proces nezapácha.
Preto je tento spôsob vhodný na použitie vnútri aj vonku (prípadne môžete kontajner premiestňovať zvonka dnu a naopak). Kontajner sa zmestí aj do malej záhrady alebo na balkón.

Keď založíte vermikompost, celý proces trvá krátko a netreba veľa úsilia na jeho údržbu, lebo dážďovky treba kŕmiť len málo a často, takže je ideálny na spracovanie kuchynského odpadu.
Napriek tomu, že máte veľkú záhradu a kontajner na kompostovanie, môžete založiť vermikompost a odpad recyklovať aj takto. Ak ho budete chrániť pred chladom, bude fungovať aj v zime, takže si s kuchynským odpadom poradíte po celý rok.

Výsledkom je kompost bohatý na živiny, ktorý dobre zadržiava vodu. Okrem toho dážďovky často produkujú tekutinu, ktorá sa dá zbierať a rozriedená používať na prihnojovanie izbových alebo záhradných rastlín.

Výhody založenia vermikompostu

  • Nádoba je malá a neprekáža.
  • Keď ho založíte, stačí málo údržby.
  • Môžete ho presúvať, držať vnútri aj vonku.
  • Môžete doň stále pridávať kuchynský odpad.
  • Bude fungovať aj v zime, ak ho ochránite pred chladom.
  • Výsledkom je kvalitný organický kompost a niekedy aj tekuté hnojivo.

vermikompost

2 druhy dážďoviek

Na začiatok vám stačí vhodná nádoba na kompost (môžete si ju kúpiť alebo vyrobiť sami), dážďovky, vhodná podstielka a trocha kuchynského odpadu.

Dážďovky, ktoré sa pridávajú do vermikompostu, sú rovnaké ako tie, čo žijú v záhrade v kopách rozkladajúcej sa vegetácie a v komposte. V zemi sa zvyčajne nevyskytujú. Dva najčastejšie používané druhy sú dážďovka hnojná (Eisenia foetida) a dážďovka európska (Eisenia hortensis, predtým Dendrabaena veneta).
V obchode kúpite asi zmes oboch, ak si vypýtate dážďovky na kompostovanie

Dážďovka hnojná je tmavočervená s charakteristickým žltým pásom, ktorý je viditeľnejší, keď ju natiahnete. Bežne sa vyskytuje v hnoji alebo komposte v záhrade, rýchlo žerie a toleruje širšie spektrum teplôt ako iné používané druhy. Darí sa jej vo veľkých kolóniách.

Dážďovka európska je väčšia ako dážďovka hnojná – viac žerie, ale pomalšie sa rozmnožuje. Prednú časť tela má ružovejšiu a koniec tela krémový alebo bledožltý. Žije vo vlhkej pôde bohatej na organický materiál a v kontajneri dáva prednosť nižším vrstvám, kde je vlhkejšie.

 

Ako pracujú dážďovky

„Aby ste dosiahli úspech, je užitočné, aby ste pochopili, ako tieto živočíchy pracujú,“ radí Pauline Pears v knihe Biokompost. „Väčšinu ich vnútra zaberá tráviaca sústava – rúra ťahajúca sa celým telom. Na jednom konci dážďovka prijíma potravu a druhým ho vylučuje. Tieto výlučky sú vlastne hnojivo, ale môžeme ich nazvať aj kompost. Sekréty z čreva dážďovky obsahujú živiny a pre rastliny sú ľahšie prijateľné – preto je výsledný produkt taký vhodný ako hnojivo.“

Dážďovky nemajú nos ani pľúca, ale dýchajú kožou. Znamená to, že na prežitie potrebujú vlhko. Hlien, ktorý produkujú v týchto podmienkach, im pomáha hýbať sa. Dážďovky nemajú ani oči, ale vedia vycítiť svetlo a vyhýbajú sa mu.

ekologická stopaPrečítajte si tiež
Viete, aká je vaša ekologická stopa?

Ako získať dážďovky

Ak začnete kompostovať takýmto spôsobom, postačí vám aj väčšia plechovka, ale budete potrebovať veľa dážďoviek – ideálne asi tisíc (asi 500 g). Môžete začať aj s menším množstvom, ale musíte počkať, kým sa ich počet zvýši, až potom sa celý proces rozbehne.
Existujú chovatelia a predajcovia kalifornských dážďoviek, kde si ich môžete objednať cez ineternet.

Ak si kúpite nádobu na vermikompost, dážďovky už budú v nej. V inom prípade si ich môžete objednať alebo kúpiť cez internet od špeciálnych dodávateľov alebo v obchodoch s rybárskymi potrebami (predávajú ich ako návnadu). Špecialisti však dodávajú najefektívnejšie dážďovky, ktoré sa vyberajú špeciálne na túto prácu.

Alternatívou je pozbierať dážďovky z kompostu v záhrade alebo z hnoja. Nezbierajte dážďovky z pôdy, keď ju rýľujete alebo kopete – nie sú vhodné do vermikompostu.

vermikompost

Čo potrebujú dážďovky

Vermikompost musí stáť na vhodnom mieste, kde dážďovky prežijú, budú žrať a rozmnožovať sa. Je dôležité, aby v nádobe bolo vlhko, ale aby nebola premočená, inak sa utopia. Keď pridávate kuchynský odpad, vzniká veľa tekutiny, ktorú treba vypustiť – buď do zeme, alebo do osobitnej nádoby a použiť ako tekuté hnojivo. Táto tekutina je cenný zdroj živín, treba ju rozriediť a môžete ňou zalievať izbové alebo záhradné rastliny.

Dážďovky okrem toho potrebujú na prežitie vzduch a najradšej „pracujú“ v hornej časti nádoby. Najefektívnejšie nádoby teda majú v pomere k veľkosti veľký povrch.

Dážďovky sú najproduktívnejšie pri stálej teplote. Ideálna je teplota okolo 19 °C, ale aj teplota medzi 12 a 25 °C je v poriadku. Pri nižších teplotách sa činnosť dážďoviek spomalí, pri vyšších sú unavené alebo vyschnú a odumrú. Niektoré nádoby sú odizolované, aby udržali optimálnu teplotu. Ak vaša nádoba umiestnená vonku nemá vhodnú izoláciu, nestavajte ju v lete na priame slnko a v zime ju zakryte starým kobercom alebo bublinkovou fóliou.

Efektívny vermikompost by mal:

  • mať veľký povrch v pomere k svojej veľkosti
  • poskytovať tmu
  • udržiavať vlhko a neprepúšťať dnu dážď
  • mať dobrú drenáž
  • umožňovať cirkuláciu vzduchu
  • byť izolovaný proti chladu a horúčave
  • nemusí byť nepriepustný. Dážďovky neujdú, ak budú mať vhodné podmienky.

 

Čo žerú dážďovky

vermikompost kompostérV kontajneri na vermikompost sa dá recyklovať väčšina kuchynského odpadu, ale najvhodnejšia je vyvážená zmes, aby žiadneho materiálu nebolo priveľa. Nepridávajte veľa šupiek z citrusového ovocia alebo z cibule, pretože tak vzniká pre dážďovky kyslé prostredie. Niektorý záhradný odpad, napríklad ostrihané kvety, ich hlavičky, mladá burina a iný odpad tiež môžete pridať do kompostéra, ale priveľa záhradného odpadu môže spôsobiť, že sa kompost prehreje, čo dážďovkám nevyhovuje. Na rozdiel od záhradného kompostu sa vo vermikomposte nezlikvidujú semená buriny ani choroboplodné organizmy.

Nádoby na vermikompost sú vhodné aj na kompostovanie malého množstva vareného odpadu, napríklad zvyškov ryže a cestovín. Mäso, ryby a mliečne výrobky radšej nepridávajte, lebo dážďovky ich nevedia spracovať, a okrem toho začnú hniť skôr, ako sa k nim dážďovky dostanú. Navyše priťahujú muchy a potkany.

Vláknitý materiál, ako potrhaný papier alebo kartón, je vhodné pridávať, lebo zabezpečuje prítomnosť vzduchu v komposte a potláča vlhkosť. Dážďovky nerozložia nerozložiteľný materiál, napríklad sklo a plast, takže ho do kompostéra nepridávajte.

 

Čo možno pridať do vermikompostu

Pridajte

  • Zeleninu a šupky z ovocia
  • Zvyšky varených zemiakov a inej zeleniny
  • Čajové lístky a kávovú usadeninu
  • Podrvené vajcové škrupiny
  • Obilniny – ryžu, cestoviny a pod.
  • Trochu jednoročnej buriny
  • Kuchynský papier, potrhaný papier
  • Obaly na vajcia, kotúčiky z toaletného papiera
  • Zrezané kvety alebo odumreté hlavičky

 

Nepridávajte

  • Veľké množstvo šupiek z citrusového ovocia alebo z cibule
  • Mäso, ryby a mliečne výrobky
  • Mačacie/psie výkaly
  • Chorý rastlinný materiál
  • Plast, sklo a iný nerozložiteľný odpad
  • Veľké množstvo zeleného materiálu, ktorý môže kompost rozohriať

kompostPrečítajte si tiež
Kompostovanie. Najčastejšie otázky a užitočné tipy.

Vermikompost funguje najlepšie, keď dážďovkám pravidelne dávate malé množstvo potravy. Je to dôležité najmä vtedy, ak s vermikompostovaním začínate – keď sa dážďovky udomácnia a začnú sa rozmnožovať, spracujú aj väčšie množstvo materiálu.

Kuchynský odpad rozložte vo vrstve nie hrubšej ako 3 cm na polovicu povrchu nádoby. Nepridávajte hrubšiu vrstvu – ak sa materiál prehreje alebo začne hniť, dážďovky len odpudí. Ak túto vrstvu začnú dážďovky kolonizovať, pridajte im ďalšie krmivo, ale na iné miesto na povrchu. Prípadne môžete jedlo zahrabať trochu pod povrch podstielky alebo kompostu v malých množstvách, zakaždým na iné miesto. Niektorí ľudia uprednostňujú túto metódu, lebo dážďovky ani odpad nevidno a nepriťahuje ani vínne mušky. Ťažšie sa však monitoruje pokrok. Povrch prikryte vlhkými novinami a dážďovky budú „pracovať“ priamo pod ním.

Najlepšie tipy pre zdravé dážďovky

  • Neprekrmujte ich, najmä v zime.
  • Ak kompost vyzerá mokrý, premočený či začne zapáchať, pridajte potrhané noviny alebo kartón.
  • Ubezpečte sa, že prebytočná tekutina môže odtekať. Je užitočná, môžete ňou prihnojiť izbové alebo záhradné rastliny.
  • Prikryte zvyšky z kuchyne vrstvou vlhkých novín, kartónu alebo kokosovými vláknami.
  • Nedovoľte, aby bolo v kompostéri príliš horúco alebo chladno. Ideálna je teplota okolo 19 °C.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.