Vyrobte si originálny obal na knihy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aj vy milujete knihy a nechcete si ich pri čítaní poškodiť? Niekto si balí knihu do novinového papiera, iný ju má v mikroténovom vrecúšku, aby sa mu pri prenose v taške neošúchala, nezničila. Iní používajú špeciálne látkové či plastové obaly na knihy. Možností je viacero a vždy sa nájde kniha, ktorá je vám bližšia ako ostatné a nechcete si ju poškodiť. Máme pre vás skvelý tip na originálny obal na knihy. Taký bežne neuvidíte, hoci zhotoviť ho nie je nič zložité. Stačí základný materiál a šikovné ruky 🙂

Tento obal z korku sa hodí na knihu s rozmerom približne 12 × 19 cm. Chrbát približne do 3 cm. Najčastejšie sa však u nás tlačia knihy s rozmerom A5, čiže 148×210 mm, takže tomu prispôsobte materiál a nastrihajte si viac. Nechajte si dostatok miesta aj na chrbát – tie tri centimetre stačia.

prečo korok? Veď ten sa láme, poviete si. Omyl! „Mäkký korkový materiál je veľmi vhodný na šitie. Je to fantastický materiál s výbornými vlastnosťami. Je odolnejší proti oderu a ľahko sa udržiava,“ tvrdia autorky knihy Šijeme z korku.

Zamatovo mäkký dotyk korku pripomína kožu. Aj pre ďalšie nevšedné vlastnosti je to vynikajúci materiál na spracovanie. Vďaka svojej štruktúre je korok izolačný, odolný proti oteru aj vode, tvarovo stály. Okrem toho je mäkký na dotyk, teplý, prírodný, antistatický a priedušný. Je veľmi príťažlivý pre dokonalú biologickú rozložiteľnosť a recyklovateľnosť a aj pre svoju stálosť. Vďaka odolnosti je ošetrovanie materiálu vyrobeného z korku veľmi jednoduché. Ušité predmety stačí utrieť vlhkou utierkou. Originálny obal na knihy z korku

Originálny obal na knihy z korku

Materiál

  • približne 50 × 25 cm korku sol
  • približne 20 × 10 cm korku laranja
  • približne 40 × 25 cm hnedej plsti, hrúbka 3 mm
  • pracka na aktovku, dĺžka 3,5 cm

STRIHANIE
Jednotlivé časti sa vypracujú tak, ako sú vystrihnuté bez švových prídavkov.

Z KORKU SOL: 1-krát 40 × 20 cm (alebo odmerajte voľnejšie okolo knihy, vynechajte úzku stranu, plus 14 cm × výška knihy plus 1 cm)

Z KORKU LARANJA: 1-krát 12 × 4 cm (pútko)

Z PLSTI:
1-krát 28 × 20 cm
1-krát 12 × 4 cm (pútko)

korok je skvelý materiál

POSTUP:
Vystrihnutý korok laranja položte rubovou stranou na príslušný vystrihnutý diel plsti a pripevnite sponami, tesne pri okraji preštepujte dookola.
Na konci vzniknutého pútka pripevnite hornú časť pracky na aktovku a centrálne ju položte na vystrihnutý korok sol, koniec bez spony je približne 11 cm od úzkeho okraja žltého vystrihnutého dielu. Úzky okraj pútka preštepujte tesne pri okraji. Plstený diel položte rubom na rub korkového dielu sol, aby horný a spodný okraj lícovali, na obidvoch pozdĺžnych koncoch presahuje približne 7 cm. Presah preložte cez plsť a okraje ohybu opatrne vyžehlite.
Upevnite ich klipmi. Na otvorených okrajoch preštepujte tesne pri okrajoch, pritom zachyťte dovnútra zahnutý korok.
Knihu vložte do obalu, priložte pútko a vymedzte polohu doplnkového kusa pracky. Opatrne vyrežte do korku dierky na tŕne, neprerežte pri tom plsť. Tŕne pracky prevlečte cez diery, obal prevráťte a plsť opatrne stiahnite, opačný kus pracky pretiahnite cez tŕne pracky a zohnite tŕne.
Všetko znovu poskladajte.

A hotovo 🙂

Množstvo ďalších inšpirácií na predmety z korku, ako košík, kozmetickú taštičku, obal na vázu, či kľúčenku nájdete v knižke Šijeme z korku.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.