7 rád ako milovať sám seba a uveriť, že ste naozaj dobrí!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ktosi raz povedal, že jediný, kto chce vše dobro…ste vy sami. Málokedy druhému doprajeme naozaj zo srdca, úprimne a bez toho, aby sme čosi podobné chceli sami pre seba. Častejšie však kritizujeme, poučujeme a zneisťujeme toho druhého rôznymi drobnosťami. Existuje množstvo spôsobov, ako zničiť samých seba falošnými predstavami, ale jeden z nich má určite najničivejší dopad: viera, že nie sme dosť dobrí. A do tohto spôsobu, bohužiaľ, investujeme najviac. Naučte sa teda milovať sám seba a žiť tak lepší život.

Na svet prichádzame ako dokonalé malé uzlíky plné šťastia a radosti, a potom si dáme za cieľ odnaučiť sa milovať seba samého! Sebalásku, najjednoduchšiu vec na svete, vyhodíme von oknom a pustíme dnu informácie zvonka.
Nehovoríme teraz o narcizme, ale o zdravej láske k sebe. O dôvere vo svoje schopnosti a šikovnosť.
Aby ste žili lepší a plnohodnotnejší život, je mimoriadne dôležité milovať seba samého tak, aby sme sa dokázali odpútať od pocitov viny, nenávisti a kritiky. A objavili v sebe súcit, radosť a vďačnosť.

Keď sme šťastní a milujeme seba samého,
hlúposti nás nedokážu rozhodiť.

Sebaláske sa však mnohí musíme naučiť, pretože sme zabudli mať radi sami seba. Existuje niekoľko zaručených tipov, postupov, ako to dosiahnuť. Krstná mama motivácie a sebarozvoja Louise Hayová tvrdí, že „ak naozaj milujeme sami seba, všetko v živote zázračne funguje.“
Podobný názor má koučka Jen Sincero, podľa ktorej sa nechávame príliš ľahko ovplyvniť okolím a neprajníkmi. „Akoby sme chceli uveriť, že naozaj za veľa nestojíme, lebo nám to hovoria, či naznačujú druhí. Pritom veriť tomu, že ste skvelí je presne také jednoduché, ako veriť tomu, že ste nanič,“ píše vo svojej knihe Buď ťažký frajer.

milovať sám seba

Nenechajte si nahovoriť, že nie ste dosť dobrí…

7 rád ako milovať sám seba
a uveriť, že ste naozaj dobrí!

 1. PONIŽUJÚCI HUMOR NESTOJÍ ZA NIČ

Sebapodceňujúci humor nerobí nikomu dobre.
Áno, je to vlastne zábava a z času na čas sa smejeme aj sami na sebe, lebo nemáme radi, keď si ľudia nevedia robiť zo seba žarty.
Problémom je konštantný, neustále násilný humor. Každý vtip sa raz ošúcha. Niekedy celkom rýchlo. Takže ak patríte k ľuďom, ktorí si nevedia robiť žarty z ničoho iného len zo seba, a to každý boží deň, nielenže o sebe vytvárate obraz neschopného človeka, ale aj vy sami túto predstavu o sebe považujete za pravdivú. Akoby ste sa stále potrebovali trápiť a presviedčať o svojej neschopnosti. Prečo si to, preboha, robíte?

To, čo o sebe tvrdíte, má na vás oveľa väčší vplyv, než si myslíte. Zdanlivo neškodné vtipy sa po čase stávajú deštruktívnymi predstavami. Naše myšlienky prenikajú do slov, slová do činov, činy do návykov a tie potom vytvárajú realitu, v ktorej žijeme.
Ak je teda váš obľúbený vtip ten, že na rande môžete ísť len vtedy, keď partnerovi držíte guľomet pri hlave a popritom trávite sobotňajšie večery osamote, možno by ste si mali vymyslieť lepší vtip.

 

 1. NECHAJ PRÚDIŤ LÁSKU

Prijímajte komplimenty bez rozpakov a namiesto: „Ach, myslíš tento starý sveter?“ povedzte: „Ďakujem!“ Bodka.

Starajte sa o svoje telo. Pravdepodobne máte veľa práce a snažíte sa oklamať svoje úbohé telo, ktoré nestíha sledovať myseľ. Keď nás tlačí čas, zvyčajne si povieme: „Dnes mám päť stretnutí, takže na jogu pôjdem zajtra a na obed si dám len proteínovú tyčinku.“
Lenže kým sme tu na zemi, potrebujeme svoje telo viac, než si myslíme. Hovorte pekne o svojom tele, obliekajte sa tak, aby vám to svedčalo a nezabudnite ho trochu vyvetrať. Doprajte mu vášnivý sex, luxusné kúpele a masáže. Rozhýbte ho, popreťahujte, nakŕmte, hydratujte a starajte sa oň. Čím lepšie sa budete cítiť vo vlastnom tele, tým produktívnejší budete.

20 inšpiratívnych citátovPrečítajte si aj
20 inšpiratívnych citátov slávnych.

 1. NEPOROVNÁVAJ SA S DRUHÝMI

Stalo sa vám niekedy, že ste boli na seba hrdý a cítili ste sa ako kráľ sveta, až kým ste nezistili, že niekto urobil niečo podobné, podľa vás oveľa lepšie, a vy ste z toho zosmutneli?

Porovnávanie je najrýchlejšia cesta
ako zo života odstrániť akúkoľvek zábavu.

Čo robia iní ľudia, nie je vaša starosť. Jediné na čom záleží, je, že máte radosť z dobre vykonanej práce. Vďaka vašej jedinečnosti totiž vzniklo niečo úplne nové. Ak si budete opakovať, že jedinečnosť niekoho iného je lepšia než vaša, ste na najlepšej ceste do pekla.

Viete si predstaviť, ako by vyzeral svet, keby sa najväčší hrdinovia stále s niekým porovnávali?

naučte sa milovať sám seba

 1. PONOR SA DO POZITÍVNYCH AFIRMÁCIÍ

Afirmácie naozaj fungujú. Nemusíte si ich vravieť, keď sa pozeráte do zrkadla, nemusíte sa objímať, ani si kupovať špeciálny zápisník s kľúčikom, do ktorého si ich budete zapisovať, no ak chcete odvrátiť loď od katastrofy, musíte zmeniť kurz. Musíte prepnúť mozog iným smerom a naučiť ho premýšľať trochu inak. V tom vám afirmácie dokážu pomôcť.

Popremýšľajte nad tým, aké afirmácie by ste potrebovali počuť najviac a celý deň si ich opakujte v hlave. V aute, na prechádzke, pri telefonovaní, alebo keď čakáte v dlhom rade na STK-čku.
Napíšte si ich na malé lepiace papieriky a nalepte ich na rozličné miesta v byte − na zrkadlo, na chladničku, do auta. Napíšte ich desaťkrát ráno a desaťkrát večer predtým, než sa uložíte a nahlas si ich zopakujte.

Pomáhajú v rozvoji sebalásky a môžu znieť napríklad takto:

Zopár pozitívnych afirmácií

 •  Každý deň si zaslúžim a prijímam obrovské množstvo lásky.
 • Som v jednote s vesmírom. Vesmír je úžasný, rovnako ako ja.
 • Moja srdce je otvorené. Láska sa doň vlieva a vylieva z neho.
 • Prichádza ku mne všetko dobré, čo mi život dokáže ponúknuť.
 • Som skvelý, bystrý a krásny.
 • Zbožňujem svoju výšku a milujem svoj veľký zadok.

Alebo si vyberte čokoľvek iné 🙂

Afirmácie nie sú nezmysly, ktoré bezmyšlienkovito trepete kade chodíte.
Musíte ich precítiť a zvnútorniť si ich tak,
aby ste napokon videli ten rozdiel.

 

 1. ROB TO, ČO MILUJEŠ

Keď si neustále odopierate jedlo, veci, stretnutia s inými ľuďmi alebo zážitky, vďaka ktorým cítite, že naozaj žijete, posielate domov dosť mizernú správu.

Pozrite sa na svoj život a ujasnite si, v ktorých oblastiach seba najviac ukracujete. Ak si vravíte: „Zbožňujem koncerty so živou hudbou, ale už si ani nepamätám, kedy som naposledy na nejakom takom bol“, nastal čas na zmenu.

Všetci máme plné ruky práce, no ľudia, ktorých priorita je radosť zo života, sa z neho naozaj dokážu tešiť. Počúvajte sa a sústreďte sa na to, čo robíte. Vedome sa snažte zvyšovať mieru radosti, pokiaľ sa len dá.
Ak ste ten typ človeka, ktorý kladie dobro druhých pred svoje vlastné, začnite to robiť naopak. Tí, čo sú zvyknutí, že im robíte osobného asistenta, vás budú stále ľúbiť, hoci môžu byť spočiatku trochu mrzutí, že neskáčete, ako oni pískajú.
Kúpte si nové rifle, otvorte si sporiaci účet, zamestnajte upratovačku a nechajte svoje deti vyčistiť mačací domček. To neznamená, že ste egoista, čo sa stará len o seba. Zdravá sebaúcta je mimoriadne dôležitá. Správajte sa k sebe konečne s rešpektom!

dob1

 1. NÁJDI SI NÁHRADU

Tak veľmi sme si zvykli premýšľať o sebe negatívne, že nám ani nenapadne zamyslieť sa, či sú naše sebareflexie vôbec pravdivé. Považujeme ich za samozrejmosť. No len čo si uvedomíme vlastné myšlienkové návyky a vzorce správania, máme šancu ich zmeniť. Takže dávajte pozor:

Čo vám napadne, keď sa vidíte v zrkadle?
Čo sa deje vo vašom vnútri, keď vidíte, že niekomu sa darí v tom, čo ste chceli robiť vy, no nemali ste dosť odvahy?
Ako sa cítite a čo si myslíte, keď sa ocitnete uprostred skupiny dobre vyzerajúcich a úspešných ľudí?

Alebo keď sa zo všetkých síl o niečo snažíte, no nevyjde to?
Alebo sa s vami rozíde skvelý partner?
Alebo niekto strašne sexi?

Alebo keď už desiatykrát zakopnete palcom o nohu stola?
Alebo keď zabudnete na narodeniny svojho otca?
Alebo keď nakričíte na niekoho, kto si to vôbec nezaslúžil?

Sledujte, aké myšlienky vám behajú v hlave, keď si o sebe myslíte, že ste tá najohavnejšia bytosť na zemi a skúste ich nahradiť krajšími a zdravšími predstavami.
Keď vám napríklad pri pohľade do zrkadla ako prvé napadne: No fuj!, vedome zmeňte svoj postoj a začnite si hovoriť: Čau, kráska! Čau, fešák!
Ak máte komplikovaný vzťah k otcovi a trápite sa zakaždým, keď mu poviete niečo nepekné, povedzte si, že ste ako mláďa, ktoré má tiež svoje muchy a ospravedlňte sa mu.
Ak sú slová: Pani nešikovná zase úraduje! vašou štandardnou reakciou na nevydarený projekt, skúste sa namiesto toho začať pýtať seba samých, čo sa z tejto skúsenosti môžete naučiť.

Nemrhajte čas na urážlivé predstavy, ktoré ste si o sebe vytvorili. Vedome ich nahraďte niečím zmysluplnejším.

 

 1. ODPÚŠŤAJ SI

V minulosti ste to pokašľali. Nie je to poslednýkrát. Každý človek sa narodí so schopnosťou robiť chyby. Nie ste v tom sami, omyly totiž robí každý. Preneste sa cez to. Pocity viny a neprimeraná sebakritika sú zbytočné a nikam nevedú. Nehovoriac o tom, že sú nudné. Nerobia z vás lepšieho človeka, len o niečo smutnejšieho.
Zapíšte si za uši, že pocity viny alebo hanby a sebakritika patria k najdeštruktívnejším prvkom v živote. Odpúšťanie je preto mimoriadne dôležité. Dá sa to urobiť aj takto:

Zamyslite sa nad tým, čo ste urobili zle a z čoho máte nepríjemné pocity. V mysli túto vec pomenujte a precíťte ju až do špiku kostí. Potom si začnite opakovať nasledujúce slová a tiež sa ich pokúste hlboko precítiť:

Lipnutie na nepríjemných pocitoch mi nerobí dobre a bráni mi tešiť sa zo života naplno. Som skvelý človek. Chcem sa radovať zo života. Rozhodol som sa, že hodím všetky nepríjemné pocity za hlavu.

Opakujte si túto mantru, až kým nepocítite vnútornú slobodu a ľahkosť.
Možno to bude trvať deň, možno týždeň alebo niekoľko mesiacov, prípadne jej účinok pocítite okamžite. Nech už to potrvá akokoľvek dlho, urobte to pre seba, lebo ak chcete byť slobodní, musíte sa oslobodiť od všetkého, čo vás zväzuje.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.