7 tipov na bolesti. Buďte FIT do 60 minút

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niekedy to príde náhle, znenazdajky a ani neviete z čoho: začne vás škriabať v krku, príšerne vás rozbolí hlava, ozvú sa zuby alebo vám začne tiecť z nosa. Možno ste to už mali v sebe a teraz to len prepuklo. Možno ste senzitívni na počasie a náhla zmena vás úplne vykoľajila. Z času na čas sa objavia situácie, keď vás telo zradí, príde vám nevoľno, dostávate závrate a najradšej by ste si niekde ľahli a mali pokoj. Vtedy je dobré mať po ruke pár trikov, ako sa dostať opäť do formy a byť fit doslova do hodiny. Máme pre vás 7 tipov na bolesti.

Tieto tipy sú odskúšané a pochádzajú od fyzioterapeutov, bylinkárov a liečiteľov. Vedia pomôcť doslova za pár minút, no niekedy sa za bolesťami môžu ukrývať závažnejšie ochorenia a problémy. Ak máte napríklad príliš veľké bolesti chrbta, nepreháňajte to s naťahovaním a radšej choďte k lekárovi. Ak máte priveľké bolesti zubov, radšej vyhľadajte zubára. Ak vás napríklad bolí na hrudi, nemusí to byť len stresom, či úzkosťou. Môže to byť srdcový infarkt, ktorý je naozaj veľkým zabijakom. Preto radšej zavolajte na spoločnú tiesňovú linku 112, prípadne priamo záchranárov na číslo 155.
Kým príde záchranka, uložte dotyčného do pohodlnej polohy. Odporúča sa podať mu tabletku acylpyrínu, ktorú rozhryzie a zapije. Acylpyrín môže rozpustiť zrazeninu v upchatej tepne.

7 tipov na bolesti

1. Bolesť hlavy a migréna

Keď vás zrazu strašne rozbolí hlava, vypite pohár vody s rozpustenou šumivou tabletkou multivitamínu alebo kalcia. Po desiatich minútach si dajte ďalší pohár, ale tentoraz len čistej vody. Ak nemáte po ruke žiadne šumivé tabletky, vyšťavte do vody citrón alebo pomaranč.
Pomáha tiež obyčajný studený obklad na čelo, ktorý si tam nechajte asi 10-15 minút. Prípadne si jemne masírujte spánky levanduľovým olejom.
Tiež pomôže dívať sa do diaľky na zelené stromy, hory, nedívať sa na televízor, do počítača, na akúkoľvek obrazovku.

Pri záchvate migrény je to ťažšie, ten môže trvať dlhé hodiny, dokonca aj dva-tri dni. Prvou pomocou by mal byť Migralgin, ktorý je špeciálne určený na tlmenie migrény. Má v sebe tri účinné látky – paracetamol a kyselina acetylsalicilová uľavujú od bolesti, kofeín potláča príznaky apatie a únavy.

migréna tipy na bolestiPrečítajte si tiež
10 tipov, ako sa zbaviť migrény a bolestí hlavy.

 

2. Bolesť v krku

Začalo vás v ňom škriabať? Máte pocit, že vám akosi napuchol a ťažšie sa vám prehĺta? Ideálne je čo najskôr vypiť pohár vlažnej vody s čerstvo nastrúhaným zázvorom. Prípadne prekonajte odpor a rozhryzte kúsky zázvoru, ktorý pomôže hrdlo dezinfikovať.
Ak máte sprej s lokálnym antibiotikom, nastriekajte si ho priamo na boľavé miesto v krku. Znecitlivie ho a pomôže k rýchlejšej regenerácii.
Prečítajte si viac o tom, ako sa zbaviť bolesti hrdla.

3. Bolesti zubov

Keď sa ozvú zuby, je to vždy nepríjemné. A mnohých odrádza už len pomyslenie na návštevu zubára, takže radšej dobrovoľne trpia. Skúste však toto: vezmite si tabletku paralenu alebo panadolu, rozdrvte ho na prášok a pomocou vatovej tyčinky potierajte týmto práškom boľavý zub, prípadne aj ďasno okolo.
Podobný účinok má aj harmanček – urobte si odvar a vyplachujte ústa.
Podľa niektorých liečiteľov pomáha nastrúhaný chren, ktorý prikladáte na postihnuté miesto. Dobrá je aj zmes nastrúhaného chrenu a octu: necháte odstáť a potom vodičkou natierate boľavé miesto.

7 tipov na bolesti

4. Upchatý nos

Nádcha a upchatý nos vedia poriadne znepríjemniť život a najmä večerné zaspávanie. Ideálnou prvou pomocou je naparovanie: už jednoduchá zohriata voda s morskou soľou dokáže divy. Na liter vody asi pol šálky soli. Prehoďte si cez hlavu osúšku a naparujte sa aspoň 10-15 minút. Vdych nosom, výdych ústami. Slané výpary nos uvoľňujú a potláčajú aj prejavy nádchy.

5. Bolestivý chrbát

Možno sa vám to už stalo niekoľkokrát. Pri zlom došliapnutí, zdvíhaní ťažšieho bremena, nesprávnom vstávaní z postele… Alebo ste v noci spali v nesprávnej polohe a teraz ste celý rozboľavený. Ak sa bolesť chrbta prejaví náhle, ľahnite si v posteli na bok a nohy pokrčte v kolenách. Potom sa opatrne posaďte, obidve nohy položte na zem a chvíľu pomaličky narovnávajte chrbticu tak, že budete k sebe akoby pritláčať lopatky.
Ľahnite si na zem, na mäkkú podložku a narovnajte sa. Nohy pokrčte v kolenách a chvíľu sa naťahujte. Napokon sa pregúľajte a kľaknite si na kolená. Urobte párkrát mačací chrbát – chrbát hore, potom dolu, zasa hore… takáto jednoduchá rehabilitácia zvykne zabrať takmer vždy.

karpálny tunel tipy na bolestiPrečítajte si tiež
Syndróm karpálneho tunela. Zbavte sa bolestí!

6. Kŕče v bruchu

Tie mávajú najmä ženy v období pred alebo počas menštruácie, no objavujú sa občas aj u mužov. Vedzte, že kŕče uvoľní obyčajné teplo – napríklad priloženie fľaše s teplou vodou na podbruško. Prípadne si doprajte horúci kúpeľ, ktorý uvoľňuje svaly a potláča kŕče. Zvyšuje sa tak aj cirkulácia krvi.
Ak sú kŕče spôsobené stiahnutým svalstvom, skúste si boľavé miesto jemne masírovať. Kŕče v žalúdku, či bruchu potláča aj aloe vera, či zázvor: nastrúhajte si trošku čerstvého zázvoru, zalejte horúcou vodou a pomaly pite.
Za kŕčmi v bruchu môže byť nevhodné jedlo, v tom prípade si doprajte na pár dní diétnejšiu stravu, obmedzte mastné jedlá a kŕče by mali zmiznúť.

7. Pocit stresu a úzkosti

Zavolal si vás zrazu šéf? Máte pred dôležitým rokovaním? Čaká vás skúška a vám sa akosi ťažšie dýcha? Chytajú vás závrate a cítite sa na odpadnutie?
Tu pomôže jedine správne dýchanie. Predýchajte ten stres a úzkosť. Pohodlne si sadnite alebo ľahnite a vydýchnite. Privrite oči, nechajte plynúť myšlienky a zhlboka sa nadýchnite. Počítajte v duchu do štyri, zadržte dych na ďalšie štyri sekundy a potom vydychujete, opäť štyri sekundy. Takéto správne dýchanie pomáha aj pri panických stavoch, odbúrava veľké napätie, uvoľňuje celé telo. Treba takto dýchať, až kým sa nestratia príznaky stresu, či úzkosti.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.