Jarné a letné alergie. Tipy, ako ich mať pod kontrolou

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Na jar sa to začína – rozkvitnú isté stromy a kríky, a vy začínate kýchať, slzia vám oči, pobolieva hlava, tečie z nosa… Možno máte alergiu na určité potraviny, ktoré majú svoju sezónu v lete, alebo ste alergickí na bodnutia hmyzom. Jednoducho – ako dostať pod kontrolu jarné a letné alergie?
Čo radia odborníci a lekári? Ako si uľaviť pri alergickej nádche a uľaviť nosu? Ako šetriť slziace oči? A čo s alergickými vyrážkami?

 

Alergická nádcha a tečúci nos

Toto je jeden z najčastejších prejavov jarnej alergie na rôzne pele. Ráno vstanete a kýchate, kýchate, až vás rozbolí hlava. tečie vám z nosa a vy musíte mať pri sebe stále vreckovky.
V takomto prípade lekári odporúčajú užívanie antihistaminík, kortikoidov a nosných kvapiek.
Antihistaminiká, ako loratidín, zodac, či claritine, sú lieky, ktoré blokujú účinok histamínu v tele a tak tlmia prejavy alergií. Sú dostupné v rôznych formách – tabletky, nosové spreje, roztoky, injekcie či kvapky do očí, prípadne krémy a masti. Pre deti sú vhodné vo forme sirupov.
Nám sa osvedčil spomínaný Claritine, ktorý pomáha pri prejavoch alergie ako je kýchanie, nádcha, svrbenie nosa a očí, žihľavka. Liek je voľne dostupný, stojí cca 5 eur.

Nosné kvapky alebo spreje môžu obsahovať antihistaminikum alebo kortikoid, pričom spreje s kortikoidom môžu pomôcť aj pri celkových príznakoch alergie, vrátane očných alergických prejavov.

Odporúčame

Ak trpíte jarnými alergiami na rôzne pele, sledujte stránky s peľovým spravodajstvom, alebo ešte lepšie – aktuálne info si môžete vypočuť vo forme podcastu. My máme odskúšané dva podcasty: Alergia / Imunológia a podcast Zdravie.
Okrem peľového spravodajstva sú tam aj zaujímavé a užitočné informácie od popredných slovenských odborníkov o  liečbe a prevencii alergických a imunologických ochorení a astmy.

podcasty ako na jarné a letné alergie

 

Ako uľaviť slziacim očiam?

Ďalší nepríjemný príznak alergií. „Opäť základom samoliečby sú antihistaminiká v tabletkách, ktoré môžete lokálne doplniť očnými kvapkami, napríklad s obsahom kromoglykátu. Uľaví od alergických očných prejavov, ako je začervenanie, svrbenie a zvýšené slzenie,” vysvetľuje Michaela Bažantová, hovorkyňa Českej lekárnickej komory.
Pri očných kvapkách nezabudnite dodržať maximálnu dobu použiteľnosti po otvorení. Dostanete ich aj bez lekárskeho predpisu, no buďte opatrní.

Poznámka: spomínaný kromoglykát sodný  bráni uvoľňovaniu látok, napríklad histamínu, zodpovedných za spustenie alergickej reakcie. Liek s touto zložkou má protizápalový a protialergický účinok. (Zdroj: ADC, registrácia a správa farmaceutických produktov)

 

Čo z toho kúpim v lekárni?

Viaceré tablety, očné a nosné kvapky na liečbu alergie kúpite v lekárni bez predpisu, ako voľnopredajné produkty. Ide však len o krátkodobé riešenie alergických problémov, neskôr určite navštívte alergiológa.
O konkrétnom liečive, prípadne vhodnej kombinácii antihistaminiká a ďalších liekov, sa poraďte s lekárnikom. Ten vie taktiež posúdiť, nakoľko sú vaše problémy závažné a či sa dajú riešiť len samoliečbou.

ako na jarné a letné alergie

 

Alergické vyrážky

Ak sa vám objavia na tele, tvári, rukách ap., dôležité je povedať si, z čoho vznikli. Inak sa tiež lieči dospelí, inak malé dieťa. Podľa M.Bažantovej je u dospelých na prvom mieste užitie tabletky antihistaminika – s cetirizínom, levocetirizínom alebo loratadínom. Zmierni celkovú reakciu, utlmí svrbenie a pomôže s ústupom alergickej vyrážky. Pre rýchlejší efekt a úľavu môžete použiť gél s dimentindenom.

Antihistaminiká poznáme v troch generáciách.
1.generácia má sedatívny účinok (promezatín, bisulepin), 2.generácia nemá sedatívny účinok, neprechádza do mozgu (cetirizín, loratadín) a 3. generácia má nižšie riziko nežiadúcich účinkov. Sem patrí levocetirizín, či desloratadín.

 

Alergická reakcia po bodnutí

Ak ste zdravý človek a bodne vás hmyz, stačí miesto bodnutia schladiť a natrieť gélom s obsahom dimetindenu, ktorý znižuje alergickú reakciu, ako svrbenie, sčervenanie či opuch na mieste bodnutia.
Dimetinden má lokálne anestetické účinky, výborne pôsobí proti svrbeniu a podráždeniu. Túto látku obsahuje napríklad známy Fenistil, či Dimetinden RosenPharma.

Ak je opuch výrazný a šíri sa aj mimo miesta vpichu, prípadne je v blízkosti dýchacích ciest, treba ísť čo najskôr k lekárovi alebo zavolať záchrannú službu na telefonickom čísle 112.

Anafylaktický šok
Anafylaktický šok je náhly, život ohrozujúci stav spôsobený prudkou alergickou reakciou. Ak ste už niekedy zažili takýto šok, musíte mať pri sebe neustále adrenalínová autoinjektor. Ten môže predpísať aj obvodný lekár. Ide o jednorazovú injekciu s obsahom adrenalínu, ktorá vám môže pri anafylaktickom šoku zachrániť život.
Ovládanie autoinjektoru je veľmi jednoduché. Aplikuje sa do stehna, pokojne aj cez oblečenie, a jediným stlačením dôjde k uvoľneniu adrenalínu. Alergici, ktorí ho majú pri sebe, by mali o svojej možnej anafylaxii a použití autoinjektora informovať svojich blízkych, prípadne kolegov v práci.

Ďalšie zaujímavé a užitočné informácie nájdete v našom článku Peľová sezóna a alergie.

Foto: Alergia.sk, Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.