Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sú alergie štvrtou najčastejšou chorobou vyskytujúcou sa vo svete. A medzi alergiami majú veľké zastúpenie tie peľové, ktorými trpí čoraz viac Slovákov.
Už vo februári a marci sa začínajú dostávať do ovzdušia prvé jarné alergény (jelša a lieska) a peľové lapače začínajú fungovať po celom Slovensku, aby sme dostávali čo najčerstvejšie a najpresnejšie informácie.
Peľová sezóna a alergia sa rozbiehajú, takže vám prinášame viacero tipov, ako si zjemniť alergické reakcie. Poradíme vám webovú stránku, kde nájdete užitočné informácie – najmä stále aktualizované peľové spravodajstvo. Na konci článku nájdete aj peľový kalendár rozdelený na byliny, trávy a stromy.
Peľová sezóna a alergia
Podľa štatistík trpí peľovými alergiami až tretina ľudí. Alergická nádcha zhoršuje kvalitu života, znepríjemňuje život v práci, v škole, pri športe a ovplyvňuje aj zdravý spánok. Pritom peľová alergia je ochorenie, ktorému sa nedá vyhnúť, no príznaky sa dajú potláčať, resp. upraviť, aby sme ich lepšie znášali.
Tu sú rady, ktoré vám uľahčia alergické ochorenie a zjemnia príznaky:
Vždy užívajte lieky predpísané lekárom pravidelne a tak ako treba. Neprerušujte liečbu, aby sa nenarušila kontinuita. Kedysi sa liečili antihistaminikami príznaky alergie, no len do odznenia jej príznakov. Dnes treba pokračovať v liečbe počas celej peľovej sezóny.
Snažte sa v danom období výrazne znížiť kontakt s alergénom: byt vetrajte vtedy, keď je koncentrácia alergénov v ovzduší najnižšia (čiže skoro ráno a večer pred spaním). Nechoďte von, keď silnejšie fúka a naopak, prechádzajte sa vonku po daždi.
Sledujte peľové spravodajstvo – nižšie o ňom píšeme viac, aj stránku, kde nájdete všetky potrebné informácie. Podľa toho si plánujte výlet, turistiku ap. Vyhýbajte sa napríklad okrajom lesa, ktoré pôsobia ako filter. V ňom sa koncentruje peľ.
V období peľovej sezóny vynechajte prechádzky v parkoch alebo na lúke v čase medzi 11:00 a 16:00. Vtedy je koncentrácia peľu v ovzduší najvyššia.
Príznaky sú najčastejšie opakované kýchanie, upchatý nos, slzenie očí, kašeľ ap.
Navštívte alergiológa, moderné testy sa môžu robiť počas celého roka, hoci mimo sezóny je to vhodnejšie. Urobia vám kožný test tzv. Prick Test. Na vnútornú stranu predlaktia vám nanesú kvapky podozrivých alergénov a následne sa cez ne pichne malou ihlou tak, aby sa narušila pokožka. Alergén vnikne pod kožu a telo začne naň reagovať.
V priebehu asi 20 minút sa v mieste vpichu môže objaviť svrbiaca začervenalá vyvýšenina – lekár tento pupenec odmeria a porovná s „negatívnou kontrolou“. Tá sa robí rovnako, len sa použije roztok bez alergénu.
Prečítajte si tiež
Deti bez alergií. Viete ako využiť tzv. imunitné okno?
Keď vstúpite do „svojej“ peľovej sezóny, skúste šoférovať so zatvorenými oknami. Vzdajte sa jazdy na motorke alebo na bicykli. Zrak si chráňte slnečnými okuliarmi a na hlave noste šiltovku, baretku alebo šatku.
Po príchode domov z prechádzky alebo z práce sa hneď prezlečte do domáceho oblečenia. Šaty dôkladne vyprášte a poumývajte si ruky až po lakte, tvár, prípadne prečešte vlasy. Ideálna je sprcha, ktorá zmyje peľ.
Upravte si aj domácnosť. Vyhoďte závesy, záclony a koberce. Zadovážte si antialergické vankúše a paplóny. Využívajte čističky vzduchu. Dajte si na okná protipeľové sieťky. Bielizeň podľa možností nesušte vonku.
Keď začnete nekontrolovateľne kýchať, slzia a pália vás oči, tečie vám z nosa – čo najskôr si dobre opláchnite tvár vrátane očí studenou vodou. Vysmrkajte sa a použite sprej (kvapky) do nosa.
Vyhýbajte sa potravinám, ktoré môžu byť nositeľom peľu. Napríklad med, či bylinkové čaje. Dajte si pozor aj na skríženú reakciu – niektoré druhy ovocia a zeleniny môžu vyvolať silnú alergickú reakciu.
Peľové spravodajstvo
Ak trpíte peľovou alergiou, je dobré poznať, kedy a ako sa do ovzdušia dostávajú alergény.
Na stránke www.alergia.sk nájdete pravidelne aktualizované peľové spravodajstvo a to podľa skupín, jednotlivých alergénov a podľa regiónov. Na mapke Slovenska si zvolíte kraj a vidíte koncentráciu alergénov (označená smajlíkmi od nulovej po veľmi vysokú) a tiež očakávanú prognózu koncentrácie.
Máte tam aj jednotlivé rastliny, stromy a byliny, takže keď si kliknete na ten „svoj“ alergén, dostanete presnú aktuálnu situáciu a prognózu.
Môžete tiež dostávať upozornenia na výskyt vybraných druhov alergénov na e-mailovú adresu.
Prípadne si môžete viesť peľový denník, na základe ktorého si potom porovnávate príznaky s aktuálnym výskytom alergénov. Najskôr sa však musíte registrovať a potom do jednotlivých dní mesiaca vyklikávate príznaky (oči, nos, dýchanie, koža, iné), alebo dopisujete poznámky ako miesto pobytu, požitá strava ap.
V Peľovej galérii si môžete pozrieť rastliny a byliny spôsobujúce alergické reakcie, od ambrózie palinolistej, cez brezu, buk a dub, lipu, palinu až po žihľavu, či topoľ.