GO GREEN: Aj nábytok môžete nakupovať ekologicky s láskou k Zemi

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kde je hranica medzi zodpovedným nákupom kvalitného produktu a priveľkým luxusom? Kedy sa treba naozaj vyhýbať plastom, kedy naopak nie a prečo nábytok z masívu nemáme tendenciu vymeniť ani keď má škrabance?
Na čo sa sústrediť pri ekologickom zariaďovaní domácnosti radí Michaela Maňáková z Bonami, e-shopu s nábytkom a bytovými doplnkami (inšpirujte sa dizajnovými kúskami Bonami).

Každoročne si 22. apríla pripomíname Deň Zeme. Vznikol ako reakcia na devastovanie planéty konzumným spôsobom života v sedemdesiatych rokoch, no odvtedy sa situácia ešte dramatickejšie zhoršila. Čoraz častejšie sa však snažíme voliť zodpovednejší prístup. Často v rámci udržateľnosti nakupujeme menej, no kvalitnejšie – a za viac peňazí.
Je to zárukou, že nám produkt vydrží dlhšie a naozaj sme teda urobili v každom smere lepší nákup? V skratke – je.
„Uprednostňovať kvalitu pred kvantitou je určite správna cesta, najmä pri nákupe nábytku a doplnkov. Úplne rozumiem, že je občas náročné rozoznať, kde je tá hranica v pomere cena/kvalita, no môžem vám dať jednu radu – sústreďte sa na materiál a zloženie. Nábytok z masívu (napríklad z tvrdšieho dreva, akými sú napríklad dub či orech) alebo naozaj kvalitná drevotrieska dyhovaná pravou dyhou rozhodne vydrží celé roky aj generácie,” radí category manager Michaela Maňáková z Bonami.

Drahším masívnym materiálom navyše patina pristane, jednoduchšie im odpustíme drobné ryhy či škrabance, ktoré sa pri správnej starostlivosti dokonca dajú opraviť. Kým lacnejší plastový či laminátový doplnok často putuje rovno do kontajnera bez možnosti opravy.

 

Plast nie je strašiak

Vlna, bavlna, juta, teda prírodné vlákna, ktoré sa v prírode jednoducho rozložia, ak už doplnky prestanú slúžiť, ale aj recyklované plasty – na tieto materiály by ste sa mali sústrediť pri nákupe úžitkového či dekoratívneho textilu. „Na využitie nielen v exteriéri sú skvelé koberce Fab Hab. Sú neskutočne odolné, vyrobené práve z recyklovaných plastov a naozaj štýlové. V podobnom duchu vyrába aj značka Green Decore.”

Mnohí sa v snahe byť eko vyhýbame plastu. A niekedy kontraproduktívne alebo zbytočne. „Plast ako materiál sám o sebe nemusí byť nepriateľ, ak nie je určený na jednorazové použitie. Napríklad dóza na potraviny z plastu, v ktorej si každý deň prinesieme do práce obed, je oveľa lepším riešením než kupovať jedlo v takeaway obaloch, ktoré hneď skončia v koši alebo prinajlepšom v komposte,” upozorňuje Michaela Maňáková.

 

Greenwashing: Nedajte sa nachytať zelenou

go green nábytok ekologickyAk značka zrazu začne vyrábať kolekciu z recyklovaných plastov, no stále ide iba o jednu kolekciu a zvyšok sa vyrába v Ázii s obrovským plytvaním vody a  katastrofálnymi podmienkami pre pracujúcich, veľmi udržateľné to nie je. Takýto jav označujeme pojmom greenwashing.

Samozrejme, je to krok k smerom zodpovednosti, no často je veľmi nepravdepodobné, že zo dňa na deň či čoskoro zmení firma svoju stratégiu, začne vyrábať kompletne ekologicky. „Greenwashing je veľmi aktuálna téma a nevyhýba sa ani výrobcom nábytku či dekoráciám. V tomto prípade je dokonca náročnejšie pre koncového klienta overiť si, ako to v skutočnosti je. Jedným z mála ukazovateľov môžu byť napríklad rôzne certifikáty kvality a pôvodu. Ak je produkt označený skratkou FSC, znamená to, že drevo použité na jeho výrobu pochádza zo starostlivo a citlivo obhospodarovaných lesov a teda nemusíte mať výčitky svedomia pri jeho kúpe,” vysvetľuje Michaela Maňáková z Bonami.

Menšiu ekologickú záťaž pre planétu zväčša predstavuje aj lokálna výroba. Niekedy nestačí MADE IN EU, ale naozaj lokálna – teda vyberať si značky, ktoré nábytok vyrábajú vo svojej domovine. Zamestnávajú miestnych a používajú materiál z miestnych zdrojov, ktorý tak necestuje cez celú Európu či dokonca planétu a nemá nekonečnú uhlíkovú stopu.

 

Dobrý tip z BONAMI: Čím viac informácií, tým lepšie

bonami logoAk chcete nakupovať zodpovednejšie – platí najmä pri nákupe cez internet –  okrem materiálu si všímajte aj informácie, ktoré značka zdieľa. Tie ekologickejšie, zodpovednejšie a lokálne sa neboja povedať skoro všetko, ich popisy sú podrobné a detailné, pri produkte nájdete všetky možné informácie od pôvodu materiálu až po starostlivosť či detailné fotografie. Ak si značka dáva záležať v tomto smere, zvyčajne jej záleží aj na skutočnej kvalite produktu.

 

3 tipy: Ekologické značky na Bonami

1. Steens

Lokálna výroba, premyslený plán, prepracovaný dizajn, čisté materiály, to je sympatická dánska značka Steens, ktorá si vás získa severským nábytkom. Celá výroba prebieha priamo v Dánsku a využívajú iba drevo z ekologicky obhospodarovaných lesov.

2. Karup

K výrobcom, ktorí si dávajú skutočne záležať na pôvode dreva, ktoré využívajú, je Karup. Dánska značka vyrábajúca neskutočne pohodlné sedačky a matrace inšpirované štýlom oddychu japonských samurajov využíva zvyčajne borovicový masív s certifikátom FSC. Jej produkty sú vyrábané v Európe.

3. Good&Mojo

Svietidlá vyrábané z použitých pneumatík? Naozaj existujú! Poslanie značky Good&Mojo je naozaj priamočiare: vytvárať krásne veci s ohľadom na životné prostredie. Medzi ich využívané materiály preto patrí okrem recyklovaných materiálov tiež korok, bambus, ekologický ľan či drevená drvina. Z tých potom vytvárajú svietidlá, ktoré posvietia na lepšie zajtrajšky. Navyše, časť výťažku z predaja svojich produktov venujú dobročinným aktivitám.

ekologická stopaPrečítajte si tiež
Viete, aká je vaša ekologická stopa?

O Bonami.sk
Bonami vzniklo v roku 2013 ako online priestor plný inšpirácie pre domov a kanceláriu. Po piatich rokoch prekročilo hranicu obratu  40 miliónov eur. Okrem slovenského trhu inšpiruje Bonami tiež trh český,  poľský,   rumunský a maďarský.
Vízia Bonami   je jednoduchá: „Chceme byť prvou voľbou v oblasti Home & Living a inšpirovať k vytváraniu pekných domovov.”
Pre Bonami je charakteristický priateľský prístup, ktorý je pre zákazníkov zážitkom. Bonami patrí do investičnej skupiny Miton.”

— PR článok — 
Foto: Bonami 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.