Ako ušetriť v lekárni? 9 tipov, ktoré sa oplatí vedieť

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak ste mladí a zdraví, nepotrebujete toľko liekov ani výživových doplnkov. No s pribúdajúcim vekom sa tá potreba zvyšuje a najmä seniori platia neuveriteľné peniaze za rôzne lieky a doplnky. Ak sa spýtate svojich starých rodičov, alebo susedky, zistíte, že sú to mesačne naozaj slušné peniaze. Neraz aj štvrtina ich dôchodku 🙁 Dôležitou otázkou teda je, ako ušetriť v lekárni? Kde míňame zbytočne a kde by sa dalo nejaké to euro zachrániť?
Máme pre vás niekoľko tipov.

 

Ako ušetriť v lekárni

Od 1. januára 2022 viaceré skupiny pacientov nemusia doplácať za lieky v lekárni ani cent. Odpustenie doplatkov pre dôchodcov, ZŤP a ďalšie zákonom vymenované skupiny závisí od výšky príjmu pacienta. Nárok na odpustenie doplatku má pacient s príjmom nižším ako 680 eur za mesiac. Viac informácií nájdete na stránke ministerstva zdravotníctva.

ikona tabletka1. Urobte si poriadok v domácej lekárničke

Neraz máme doma toľko liekov a v rôznych zásuvkách, že zabúdame, čo kde a koľko máme. Skôr ako pôjdete do lekárne, urobte si v tom poriadok. Možno zistíte, že ešte máme prípravok, ktorý ste sa chystali kúpiť.
Vyhoďte expirované produkty, dajte všetko na jedno miesto, aby ste mali prehľad. Naučte sa aj rozlišovať podľa účinnej látky, aby ste zbytočne nekupovali to isté, len s iným názvom a v inom balení. Napríklad máte doma Brufen a lekár vám predpíše Nurofen, prípadne vás zláka reklama…netreba kupovať nový, keďže oba lieky majú rovnakú účinnú látku. Ide len o to, ako výrobca nastavil proces rozpúšťania – aby bol rýchly a teda zaúčinkoval čo najskôr.

 

ikona tabletka2. Drahší = lepší?

Vôbec to neplatí. Vyššia cena nemusí automaticky znamenať vyššiu kvalitu. Práve v reklamách vidíte prípravky, ktoré sú drahšie, pritom porovnateľné alebo ešte lepšie produkty (pokiaľ ide o účinnosť látok) nájdete neraz za lepšiu cenu. Preto sa nebojte spýtať odborníka, lekárnika alebo lekára – pomer cena, množstvo (na ako dlho vám prípravok vydrží) a účinnosť.

Napríklad dvaja rôzni výrobcovia, produkt s rovnakou látkou, ale u jedného majú 50 tabletiek a u druhého 30 tabletiek, pričom cena je takmer totožná. Logicky siahnete po 50 tabletkovom balení…ale keď sa začítate do obsahu, zistíte, že v tomto prípade jedna tabletka pokryje len ¼ dennej dávky. A teda si musíte dať 4 tabletky. V druhom prípade je jedna tabletka dennou odporúčanou dávkou. Väčšie balenie vám vyjde na cca 12 dní, druhé na celý mesiac…

ako ušetriť v lekárni

 

ikona tabletka3. Online lekáreň sa oplatí

Pokojne nakupujte svoje stále a overené prípravky na internete, v zavedených a dôveryhodných e-lekárňach. Často tam dosiahnete väčšiu zľavu ako v kamennej lekárni. Motiváciou môže byť aj vernostný program, pri ktorom ušetríte ešte viac. Niekde funguje aj donáška liekov zadarmo až domov, čo ocenia najmä menej mobilní seniori.

 

ikona tabletka4. Čím viac doplnkov, tým lepšie…

Prvý tip poznáme všetci, ale v danej chvíli naň akosi zabúdame: sedliacky rozum. Nekupujte rôzne vitamínové doplnky v domnienke, že čím viac ich zjete, tým lepšie sa budete cítiť. Kombinácia viac ako troch biologicky aktívnych prírodných látok nie je z farmakologického pohľadu účinná. Ani sa neodporúča.

Ak ich už beriete, zistite si, či sa navzájom nepotláčajú, neznižujú si účinnosť a kedy ich treba brať. Väčšinu vitamínov a nutraceutík by ste nemali brať na noc, nie je to vhodné. Výnimku tvorí L-tryptofán alebo melatonín, ktorý podporuje spánok.

 

ikona tabletka5. Kombinácie vitamínov

Určite ste už videli veľa reklám na prípravky, ktoré kombinujú vitamíny a rastlinné výťažky ako to najlepšie a najprirodzenejšie pre vaše telo. Takúto kombináciu vraj organizmus lepšie využije…ale nie je to tak. Podľa odborníkov ide skôr o zámer výrobcu inovovať prípravok, nie ho skvalitniť alebo zvýšiť jeho biologický potenciál. Jednoducho išiel pôvodný prípravok dolu v predajoch, až tak sa mu nedarilo…tak pridáme rastlinné výťažky a uvedieme ho na trh ako čosi účinnejšie a lepšie.

 

ikona tabletka6. Originál vs generický liek

Určite ste už počuli o generických, náhradných liekoch. Používa sa pri nich účinná látka, ktorej vypršal patent. Ten sa dáva na 20 rokov, a keď uplynie, môže účinnú látku vo svojich liekoch využiť ktokoľvek. Čiže na trhu môže byť aj 10 liekov s tou istou molekulou, účinnou látkou, len cena sa bude líšiť. Preto je dobré pýtať sa u lekára alebo v lekárni.

Prečo lekár predpisuje konkrétny liek a je drahší? Lekár predpisuje hlavne účinnú látku, no môže uviesť v recepte konkrétny výrobok: napríklad je to pre vás lepšie, lebo ho beriete dlhodobo ap. Môžete sa však informovať na lacnejší, generický liek s totožnou účinnou látkou.

 

ikona tabletka7. Celý rok? Radšej nie

Niektoré reklamy vás nabádajú užívať vitamínové prípravky počas celého roka, aby ste udržiavali organizmus v najlepšej forme. Podľa lekárov to však vôbec neplatí. Všetko závisí od vašej momentálnej duševnej a fyzickej kondície, biologického veku a zloženia stravy. Až na základe toho môžete pridať niektorý vitamín, rastlinný antioxidant, rozpustnú vlákninu alebo nejaké biominerály.

Celoročne môžete užívať horčík v kombinácii so zinkom alebo koenzým Q10. Prípadne v jesenných a zimných mesiacoch vitamín D. To je všetko.

vitamín D proti vírusom a chrípkePrečítajte si viac
Pomôže vitamín D proti vírusom a chrípke?

 

ikona tabletka8. Pozor na ázijské doplnky stravy

Nuž, na niektoré je aj naša legislatíva krátka a jednoducho sa dostanú na náš trh. Najmä na internete môžete nájsť množstvo zaručene účinných doplnkov z Ázie, ktorých obsah je však neraz neefektívny, alebo dokonca škodlivý.

Nikdy nekupujte neznáme produkty, s ktorými nemáte skúsenosť a našli ste ich na internete. Navyše keď ani nedokážete nájsť o tom nejaké hodnoverné informácie, prípadne recenzie. Vždy nakupujte iba u dôveryhodného obchodníka, či už je to kamenná lekáreň, alebo internetová lekáreň.

 

ikona tabletka9. Čítajte dôležité informácie

V tejto súvislosti si dobre prečítajte priložený leták, porovnajte množstvo obsiahnutých účinných látok, ako to výrobca deklaruje na obale alebo v reklame. Tiež si všímajte, či to zodpovedá odporúčanému dennému príjmu. Dôležité je aj dávkovanie a prípadná kombinovateľnosť s ďalšími produktmi (liekmi alebo doplnkami stravy).

Zdroj a foto: MZ SR, Zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach a o zmene a doplnení niektorých zákonov (Z. z. 362/2011), ŠÚKL, Unsplash.com, Pixabay.com

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.