Niektoré deti sú takmer neustále choré. Na začiatku jesene a s nástupom do škôlky, či školy, je to to už „bežná vec“. S tým už akosi počítame, hoci by sme nemuseli. Ale niektoré deti trápia rôzne zdravotné neduhy takmer počas celého roka. A podľa odborníkov je dobré posilniť deťom imunitu v každom ročnom období, nielen tesne pred jeseňou, či zimou.
Imunitu treba formovať už odmalička – napokon, materské mlieko obsahuje potrebné látky, aby sa imunita správne naštartovala, čo potvrdzuje aj špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu Pharm.Dr. Margit Slimáková: „Áno, správnu imunitu dieťaťa vybaví najlepšie mama dojčením. A 6 mesiacov je málo. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dojčiť do dvoch rokov.“
Ako spoznáte, že dieťa má slabú imunitu?
Pravdepodobne má pomerne často ochorenia dýchacích ciest. Keď prechladne, máva to dlhý a aj ťažší priebeh, ako by ste očakávali. Vracajú sa im afty v ústach, alebo herpes na perách. Tiež mávajú zápaly očí a dlhodobejšie pociťujú fyzické alebo psychické vyčerpanie.
Ako posilniť deťom imunitu?
Faktom je, že každý deň sme všetci vystavení útokom mnohých baktérii. Deti nevynímajúc. Väčšinou práve ratolesti sú na choroby náchylnejšie, keďže nemajú takú silnú imunitu ako dospelí. Najčastejšie sú to soplíky, kašeľ, zápaly hrdla, priedušiek, a aj silný zápal pľúc.
Ako teda zabraňovať deťom nachytať zlé baktérie a ako s vírusmi a baktériami účinne bojovať?
Vhodná strava
Základ tvorí naozaj zdravá a pestrá strava. V súčasnosti prevažujú polotovary, nezdravé jedlá, plné konzervantov a prakticky bez vitamínov.
Čerstvá zelenina a ovocie obsahuje najviac zdraviu prospešných vitamínov. Najlepšie je dopestovať si vlastné produkty. Vyhýbajte sa sladkým jedlám, tukom, mastnému a vyprážanému. Je potrebné zvýšiť príjem tekutín, najmä čerstvých štiav a smoothies.
Celý svet už dnes vie, že existujú aj silne protizápalové potraviny, ktorých je veľmi veľa. O ich účinku niet pochýb, používali ich už aj naše staré mamy. Je to napríklad cesnak, zázvor, echinacea, rakytník či kolostrum.
Je pravda, že do dieťaťa ťažko dostanete chlieb s cesnakom alebo zázvorový čaj. Ale oplatí sa vymýšľať, ako im do jedla po troškách primiešať tieto potraviny, aby si na ne zvykali. Ich pravidelne dávky, hoci aj menšie, pomáhajú budovať imunitu.
„Pozitívny efekt majú kyslomliečne výrobky s probiotickými živými kultúrami, ktoré posilňujú imunitný systém,“ radí doktorka MUDr. Alžbeta Béderová z Poradne zdravia. „Zlepšujú trávenie a chránia tráviaci trakt pred patogénnymi baktériami a infekciami, v hrubom čreve potláčajú patogénnu mikroflóru.“
Viac pohybu
Deťom chýba pohyb, nešportujú a deň trávia pri pc a hraní hier. Sedavý spôsob života podmieňuje vznik chorôb a nedostatočnú imunitu. Podľa niektorých odborníkov by mali športovať (hýbať sa) aspoň dve hodiny denne. Nebojte sa ísť von ani v treskúcej zime, hoci aj v -5 stupňoch Celzia. Hovorí sa, že človeku nie je zima, len je zle oblečený, takže ak dieťa správne oblečiete, mýte po probléme.
Dostatok spánku
Ten je mimoriadne dôležitý najmä u detí. Ako povedala detská lekárka MUDr. Daniela Verdánová v Rádiu Junior, „deti do 1 roka by mali spať 14 až 15 hodín. Jedno až trojročné deti okolo 12 až 14 hodín a deti od 4 do 12 rokov okolo 10 hodín. Bez kvalitného spánku nie je možné zabezpečiť dostatočnú regeneráciu celého organizmu vrátane imunity.“
Ako dodáva, oveľa dôležitejšia než dĺžka je kvalita spánku. Deti by nemali aspoň hodinu pred spaním pozerať televízor alebo tráviť čas na počítači, či tabletoch/mobiloch. Aspoň dve hodiny pred spaním by nemali konzumovať ťažšie stráviteľné jedlá.
Otužovanie a hygiena
Žijeme v prekúrených bytoch a domoch. Úplne bežná je teplota vnútri 24 aj 25 stupňov, hoci to netreba. Potom beháme v spodnej bielizni alebo v tričku. Nielenže zbytočne míňame na kúrenie, ale prehrievame sa.
Áno, ak ste sa naučili na takéto horúce izby, pri ubratí na 22 stupňov vám bude zima. Ale treba si na to zvykať, postupne sa otužovať (striedavá chladnejšia teplá sprcha), pretože telu prehrievanie nesvedčí. Suchý vzduch navyše vysušuje sliznicu, oslabuje sa imunita a tým rastie riziko rôznych infekcií.
Tiež treba dbať na hygienu, ale nie prehnanú. Určite vyraďte množstvo dezinfekčných a čistiacich prostriedkov. Po ich pravidelnom používaní sú deti náchylnejšie na ochorenie, ak prídu do väčšieho kolektívu.
Prečítajte si tiež
Deti bez alergií. Viete, ako využiť tzv. imunitné okno?
Nie antibiotikám
Imunitu detí ničia aj syntetické preparáty ako antibiotiká, ktoré v poslednej dobe dávajú rodičia deťom takmer okamžite pri prvom náznaku nachladnutia. Rodičia majú k dispozícii mnoho účinných postupov ako bojovať proti chrípke, napríklad s voľnopredajnými prípadne homeopatickými liekmi, ale mnohí radšej siahajú po antibiotikách.
Vysoká koncentrácia a pravidelné užívanie antibiotík nie je vhodné ani priaznivé. Antibiotiká znižujú odolnosť organizmu dieťaťa.
Dnes je veľmi „v móde“, ak je dieťa dvakrát do roka choré, okamžite vyhľadať imunológa a nasadiť syntetickú liečbu preparátmi. Imunoterapeutická liečba by však nemala prekročiť polroka a nemala by sa opakovať. Imunomodulátory by sa mali brať s rozvahou a len po konzultácii s imunológom.
Najlepší pre imunitu detí je stály prísun vitamínu C, tiež vitamínu D, ktorý prírodne môžeme pokojne načerpať zo slnečných lúčov. A tiež vyššie spomenuté protizápalové preparáty. Samozrejmé je vyhýbať sa chorým ľuďom v čase chrípkovej sezóny a dbať na zvýšenú hygienu rúk.
Foto: Pixabay.com