Viete, ako ušetriť na liekoch? Niekoľko tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tiež ste v lekárni nechali takmer celú výplatu či dôchodok? Máte pocit, že ceny liekov sa neustále zvyšujú a to čo ste včera kúpili za primeranú cenu je dnes akési drahšie?
Nemusí to byť vždy tak. Ak chcete vedieť, ako ušetriť na liekoch na predpis či voľnopredajných liekoch, ponúkame vám niekoľko užitočných tipov.

 

Informujte sa o lacnejších náhradách

Ak kupujete liek na predpis, informujte sa u lekára alebo lekárnika, či za predpísaný liek neexistuje nejaká lacnejšia alternatíva – tzv. generikum. Ide o liečivá, ktoré obsahujú rovnakú účinnú zložku ako pôvodný liek, a majú teda aj rovnaký účinok.
Doplatky za generiká sú spravidla nižšie ako za originálne lieky, v niektorých prípadoch sú dokonca úplne bez doplatku. Je to hlavne z toho dôvodu, že do ich ceny sa nezapočítavajú vysoké náklady na výskum, vývoj a klinické testovanie, ako je to v prípade originálnych liečiv. Generiká preberajú zloženie a postup výroby od originálnych liekov, čím sa výrazne znižuje ich výrobná cena.

Takéto lacnejšie generiká nájdete napríklad pri liekoch na srdce, tlak, cholesterol či cukrovku, ale aj pri antibiotikách, antidepresívach a liekoch na tráviaci systém. Vo výnimočných prípadoch sa stáva, že generikum nebude pre vás ako pacienta z nejakých príčin vhodné. V tomto prípade by vám to však lekár mal uviesť na recepte.

Výšku doplatku za konkrétny liek si môžete overiť aj sami. Na stránke ministerstva zdravotníctva totiž funguje lieková kalkulačka, ktorá vám po zadaní názvu lieku ukáže, koľko zaň doplatíte. Zároveň sú pod ním vypísané aj jeho generiká s doplatkami.

 

Nedajte sa zlákať reklamou

Ak ste sa do lekárne vybrali po voľnopredajné lieky, v tomto prípade môžete ušetriť ešte viac. Keďže ich totiž neprepláca poisťovňa, cena u nich aj viac kolíše. Aj u voľnopredajných liekov často existujú lacnejšie alternatívy ako tie, ktoré vám dennodenne pretláča nejaká reklama. Nenechajte sa teda zlákať a vyberajte si lieky podľa účinkov, nie podľa reklamy.

bežiace ženy a orgánové hodinyPrečítajte si tiež
Orgánové hodiny. Kedy je najlepšie jesť, piť, hýbať sa a relaxovať?

Porovnávajte

Nie vždy platí, že drahší liek vám zároveň zaručí aj lepšie účinky. Lekárnik vám určite dokáže odporučiť, ktorý je ten najlepší voľnopredajný liek v pomere cena/výkon. Porovnanie si môžete tiež urobiť sami na základe informácií uvedených na internete.
Zvážte pritom účinky, zloženie a cenu daného produktu. Pri porovnávaní zvažujte aj obsah účinnej látky – často sa stáva, že rovnako drahý liek bude mať o polovicu menšie množstvo účinnej látky, a jedno balenie tak spotrebujete dvakrát rýchlejšie.

 

Zľavové kupóny pomôžu ušetriť na liekoch

Na stránke Vašekupóny.sk nájdete zľavové kupóny a kódy, ktoré môžete použiť aj pri nákupe liekov v niektorej z internetových lekární.
A prečo ich nevyužiť, keď sú k dispozícii? Nič vás to nestojí, sú zdarma a práve naopak, ušetria vám peňaženku.
Zľavové kupóny môžete použiť nielen na nákup voľnopredajných liekov, ale aj výživových doplnkov, vitamínov, čajov či zdravotných pomôcok.
Zľavy v internetových lekárňach sa pohybujú vo výške 15 – 40 % z ceny liekov, a to sa už naozaj oplatí, čo myslíte?

— PR článok —

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.