Ako si bylinky jednoducho dopestovať aj v zime?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bylinky dokážu jedlo úžasne dochutiť a navyše prospievajú aj nášmu zdraviu. Nemusíte sa však obmedzovať len na leto a jeseň, kedy si viete bylinky vypestovať v záhradke, či na balkóne. Alebo si ich kúpiť na trhu. Dopestovať si bylinky aj v zime na parapete nie je nič zložité – ponúkame jednoduchý postup, ako s minimom námahy a takmer zadarmo začať pestovať bylinky v zimných mesiacoch. Navyše tak znížite svoju uhlíkovú stopu 🙂 a podporíte zdravie v rodine.

Napríklad taký listový šalát a mnohé bylinky viete vypestovať aj v kuchyni (nie na priamom slnku), takže ich budete mať celý rok čerstvé. Ak radi jete šalát, miniete naň priemerne 2 eurá týždenne, čiže za rok to môže byť aj sto eur. Pritom doma vypestovaná zelenina chutí lepšie.

Praktické tipy
Existuje niekoľko užitočných zásad, ktoré sa pri pestovaní byliniek na parapete oplatí dodržiavať.
Zeminu by ste mali udržiavať stále vlhkú. Ideálne sú samozavlažovacie kvetináče, ktoré si to regulujú samé.  Jemné semienka vysievajte len po povrchu a utlačte, inak zle klíčia (napríklad koriander alebo kôpor).
Dôležitý je správny výber, aby sa vaším bylinkám darilo. Vysievajte teda bazalku, petržlen, pažítku, pre nedočkavcov odporúčame žeruchu. Ďalej by ste mali pestovať oregano, bobkový list, rozmarín, šalviu, aníz, estragón a tymián.
Vyhnite sa nákupu byliniek v supermarketoch – máte tak 10-percentnú šancu, že sa vám doma ujme a budete z nej mať radosť dlhé mesiace. Naopak, takéto supermarketové bylinky sú vhodné k okamžitému použitiu a na ďalšie pestovanie sa nehodia. 

 

Bylinky v rolkách od papiera

Obyčajné, bežné a na dosah. Prázdne rolky od toaletného papiera sú skvelé na pestovanie rastlín zo semienok, najmä spomínaného listového šalátu. Vnútri sa dobre darí odrodám Tom Thumb a Baby Oakleaf.

Jeden koniec rolky zahnite dovnútra a vytvorte pevný téglik. Naplňte ho do polovice substrátom, zalejte trochou vody, pridajte hnojivo na podporu rastu a nakoniec nasypte semená. Prikryte ich trochou kompostu a zvlhčite vodou. Postavte takého tégliky na vode odolnú podložku, aby prebytočná voda nepoškodila parapet alebo dlážku.
Slnečné miesto pomôže semienkam vyklíčiť, najlepší je skleník alebo okenný parapet. Šalát sa dá takto celoročne pestovať.

Dbajte o to, aby mali semienka dosť vody a prvú úrodu môžete mať už o štyri týždne! Výrastky odstrihnite kuchynskými nožnicami a môžete pridávať do jedál, či priamo konzumovať.
Ak máte miesto v záhradke, papierový téglik môžete zakopať do zeme alebo väčšieho vonkajšieho hrantu. Kým sa kartón rozloží, ochráni korene pred škodcami.

bylinky v zime

Vyskúšajte napríklad aj klíčky, malé vitamínové bomby.

Bylinky v zaváraninových fľašiach

Inou alternatívou sú sklenené zaváraninové fľaše, ktoré navyše poslúžia ako dekorácia. Potrebujete mladé rastlinky, napríklad petržlen, bazalku, tymian, oregano, koriander, rozmarín, mätu alebo pažítku (zo supermarketu alebo zo záhradného centra). Ďalej rôzne zaváraninové fľaše, výsadbový substrát, kamene okruhliaky a vodu.
Žiadne špeciálne materiály ani pomôcky, však? 🙂

Vyčistite zaváraninové fľaše saponátom, umyte ich v teplej vode a nechajte vyschnúť. Na spodok fliaš naukladajte aspoň v päťcentimetrovej vrstve kamene. Sú veľmi dôležité, lebo držia vodu a zabraňujú tvorbe plesní.
Naplňte fľaše do dvoch tretín záhradníckym substrátom. Vyberte malé rastliny z pôvodných téglikov a jemne im poklepte po koreňoch, aby ste ich očistili od zeme.
Potom ich presaďte do fliaš. Do jednej fľaše vložte len jednu rastlinu. Navrch prisypte ďalší substrát a jemne ho utlačte okolo rastliny. Rastliny polejte a položte na okenný parapet. Nemali by stáť na priamom slnku.

A tu máme ešte jeden TIP – ako si vypestovať petržlenovú vňať na okennom parapete.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.