Máte pri dome alebo na chalupe trávnik? Určite chcete, aby vyzeral po zime sviežo, čerstvo a naozaj pekne. Veď trávnik nám slúži hneď niekoľkokrát – má nielen estetickú funkciu, rekreačnú (zelená navyše pôsobí na človeka protistresovo a uvoľňujúcu), ale aj hygienickú: zachytáva prach a exhaláty, tlmí hluk, produkuje kyslík a vlhkosť do vzduchu, znižuje teplotu, zlepšuje celkovú mikroklímu prostredia.
Máme pre vás zopár tipov, na čo myslieť teraz v zimných mesiacoch, aby ste mali na jar krásny a zdravý trávnik.
„Trávnik je samozrejmosťou nášho života, jeho úzkou súčasťou. Akýsi zelený člen rodiny,“ tvrdí výstižne vydavateľ Boris Horák v knihe TRÁVNIKY pre krásu, šport a relax. Mimochodom, je to vôbec prvá pôvodná slovenská publikácia o trávnikoch určená pre širokú verejnosť. Plnofarebná, ponúka množstvo užitočných tipov a rád.
Ľad môže poškodiť mladý trávnik
Chodenie po zasneženom trávniku nie je najlepší nápad, môže ho poškodiť, čo uvidíte hneď v prvých jarných týždňoch.
Dobre viete, že voda sa v pôde vyskytuje v kvapalnom, v plynnom aj v pevnom skupenstve. Najdôležitejšia je kvapalná voda, ktorá nepodlieha gravitácii a nachádza sa priamo pri koreňoch trávnika.
Plynné skupenstvo predstavuje vodná para obsiahnutá v pôdnom vzduchu.
No a ľad v pôde môže poškodiť najmä mladé, novozaložené trávniky. Zamŕzaním voda zväčšuje svoj objem, posúva pôdne agregáty, čím môže dôjsť k pretrhnutiu mladých korienkov.
Pozor na dni, keď na povrch dopadá priame a silné slnečné žiarenie, ale teplota je príliš nízka, aby sa ľad roztopil. Vtedy vrstva ľadu funguje ako lupa a môže dôjsť k spáleniu trávnika. V takom prípade použite napríklad stroj vertidrain – používa sa najmä na vysokokvalitné trávniky a športové trávniky. Stroj popraská a naruší vrstvu ľadu, ktorý sa síce nedá úplne odstrániť (steblá rastlín sú k vrstve primrznuté), ale umožníte aspoň prístup vzduchu a zabránite uduseniu.
Trávnik na začiatku roka
JANUÁR. Trávnik prežíval počas prvého mesiaca hlboký vegetačný pokoj. Korene ukončili prívod vody a živín, na odnožovacích uzlinách sú pripravené odnožovacie pupene na jarný rast a zahusťovanie trávnika. Niektoré listy v dôsledku jesenného hnojenia dusíkom dýchajú i pod snehom.
Vytvára sa mikroklíma vhodná pre rozvoj hubových chorôb, teplota a vlhkosť pod snehovou prikrývkou je vyššia než na voľnej ploche. Po zamrznutom ani po zasneženom trávniku nešliapeme, sneh s trávnika neodstraňujeme. Venujeme sa predsezónnej údržbe strojov a náradia.
Február. „Trávnik zotrváva v zimnej dormancii. Prípadné rozmrznutie vrchných 2 cm pôdy nemá vplyv na začiatok vegetácie, naopak môže spôsobiť poškodenie koreňov,“ pripomína autor knihy TRÁVNIKY pre krásu, šport a relax Ivan Vallo. Nastáva kritické obdobie pre výskyt plesne snežnej. Sledujeme povrch trávnika pri topení snehu. Ak zistíme výskyt plesne snežnej, miesto prečešeme hrabľami, čím zaistíme prístup slnka a vzduchu do zdroja infekcie.
Za dobrého počasia môžeme vykonať kuratívny postrek vhodným fungicídom. Pripravujeme si plán ošetrovania trávnika na celý rok.
Marec. Dlhodobé vystúpenie teploty pôdy v hĺbke 5 cm nad 5 °C znamená začiatok vegetácie trávnika. Pracovať začínajú hlavne vlaňajšie korene, prijímajú vodu a živiny a transportujú ich do listov a zásobných pletív. V listoch sa rozbieha fotosyntéza, získavajú sviežu zelenú farbu.
V odnožovacích kolienkach sa tvoria ďalšie odnožovacie pupene podľa stavu vlhkosti pôdy, obsahu vzduchu a prísunu živín, najmä dusíka. Začína sa predlžovací rast trávnika. V závislosti od vlhkosti pôdy a počasia urobíme vertikutáciu a aplikujeme štartovaciu dávku jarného hnojiva. Na zlepšenie dlhodobej kondície trávnika môžeme dodať organické hnojivá a zlepšujúce materiály.