Odborníci, ale aj dlhodobá prax odporúčajú užívať včelie produkty ako liek a ako preventívne prostriedky na podporu imunitného systému. To sa zíde najmä v zimnom období a keď sa striedajú veľmi často teploty. Moderná veda posudzuje liečivé účinky včelích produktov aj v súčinnosti s účinkami liečivých rastlín z hľadiska obsiahnutých látok, ktoré najmä cez nektár a peľ sú súčasťou medu. Niektorí sa však obávajú, že med môže uškodiť deťom.
Ako to teda je? Škodí im, alebo pomáha?
Náš organizmus nie je schopný vytvoriť si minerálne či stopové prvky. V tomto smere je med nenahraditeľný. Včelie produkty majú v porovnaní s inými výrobkami podstatne viac pozitívnych účinkov, širšiu účinnosť, vyšší, tzv. synergický efekt a ich vplyv na ľudský organizmus je veľmi široký.
Med pomáha detskej imunite
„V súčasnosti trpí poruchou imunitného systému každý tretí človek, 70 % z nich má rôzne alergické ochorenia,“ píše odborník Štefan Demeter v publikácii Liečenie včelími produktmi. Preto sa dnes viac ako doteraz stáva prevencia nevyhnutnou.07077
No a základom prirodzenej imunity je detská imunita, ktorá sa vyvíja predovšetkým v prvých šiestich rokoch života. Včelie produkty, ktoré urýchľujú liečenie chorých detí v tomto období, významným spôsobom pomáhajú tvoriť imunitný systém, dopĺňajú ho potrebnými minerálmi, vitamínmi, stopovými prvkami, harmonizujú činnosť organizmu a postupne budujú vysokoúčinný imunitný systém pre ďalší život jednotlivca.
Treba dodať, že niektoré deti sa narodia s určitým deficitom látok pre harmonický rast, iné deti sa narodia s chorobami, ktoré treba hneď na začiatku eliminovať, aby imunita bola na dostatočnej kvalitatívnej úrovni.
„V neposlednom rade si deti zaslúžia, aby nepociťovali bolesť a rástli v dobrej psychickej pohode. Včelie produkty sú na to priam stvorené. Sú prírodné, s ľudským organizmom tvoria prirodzený pozitívny vzťah a vzájomne sa pozitívne ovplyvňujú,“ dodáva Š.Demeter.
Odporúčame jeho agátový med s výrezom medového plástu – ten kúsok plástu môžete žuť, vychutnávať si ho, potom prehltnete a on navyše na seba viaže škodlivé látky z vášho tela.
Treba si priznať, že v prírode sa zatiaľ nenašiel taký produkt, ako je med a ostatné včelie produkty, a nepodarilo sa ho ani umelo vyrobiť. Z hľadiska zdravia a imunity tvoria včelie produkty v doterajšom vývine ľudskej spoločnosti absolútnu špičku. Žiaľ, dosiaľ sa v prospech človeka dostatočne nevyužívajú.
Med na 500 druhov chorôb
Doktor Stefan Stangaciu v zozname na liečenie včelími produktmi uvádza viac ako 500 druhov chorôb.
Ukazovateľom stavu imunitného systému je hladina imunoglobulínov v organizme. Oslabený imunitný systém produkuje znížené množstvo imunoglobulínov. Včelie produkty sa významne podieľajú na zvyšovaní imunoglobulínov a tým aj na celom ozdravovacom procese organizmu. Podporujú tvorbu bielych krviniek, čistenie krvi, odstraňujú zápalové procesy. Mimoriadny vplyv má propolis ako najsilnejší protizápalový prostriedok na obnove a činnosti buniek. Zdravá koža poskytuje prirodzenú ochranu proti vniknutiu pôvodcov ochorení do tela.
Na udržanie zdravej kože významne vplýva napríklad peľ poskytnutím dostatočnej výživy, med výživou epitelu kože, vosk dodaním vitamínu A a ďalšie. Treba si uvedomiť, že koža ľudského tela predstavuje najväčšiu plochu, cez ktorú sa do organizmu môžu dostať infekcie, otrava a iné negatívne faktory.
Žalúdočná šťava ničí pomocou svojej vysokej kyslosti baktérie, ktoré prijímame s potravou. Správne zloženie kyseliny v žalúdku významnou mierou ovplyvňuje med, ktorý harmonizuje celý tráviaci trakt. Propolis zastavuje zápalový proces, čím podporuje komplexné zužitkovanie potravy.
A čo vedľajšie účinky?
Včelie, resp. včelárske produkty patria medzi prírodné biologicky aktívne látky, ktoré pomáhajú budovať a posilňovať imunitný systém organizmu, pomáhajú liečiť, resp. liečia postihnutý organizmus, nemajú vedľajšie účinky, nie sú návykové, sú širokospektrálne (antibakteriálne, antivírusové, protiplesňové, protizápalové, protinádorové atď.), zvyšujú účinnosť užívaných syntetických liekov (napríklad antibiotík až o 50 %), výrazným spôsobom pomáhajú vyplavovať z organizmu metabolity zo syntetických liečiv, ktoré sú ich súčasťou, majú komplexné a vyvážené zloženie minerálnych látok, vitamínov a ostatných komponentov potrebných pre zdravie organizmu.
Keď sa užívajú s inými prírodnými produktmi (najmä fytoterapeutickými), výrazne posilňujú imunitu a účinnosť liečenia, vo vzájomnej kombinácii medzi sebou majú vyšší, synergický efekt na imunitu, okrem malých výnimiek nelimitujú vek (deti zvyčajne užívajú polovičné dávky), sú organického pôvodu, sú plošne a cenovo dostupné pre najširšiu spotrebiteľskú verejnosť.
Med a jeho vplyv na organizmus
Med má pozitívny vplyv na nervovú sústavu organizmu, čo je dobré pre školopovinné deti. Poznatky z užívania medu už počas tehotenstva sú také, že deti sú po narodení pokojné, dobre spia, priberajú na hmotnosti a nie sú tak často choré ako deti, ktorých matky počas tehotenstva med neužívali.
„Med sa užíva (a je odporúčaný) pri liečení neurasténie detí. U dospelých ľudí podporuje dobrý spánok a psychické uvoľnenie. Pozitívne vplýva na tvorbu červených krviniek u anemických detí, resp. pri nedostatku krvotvorby alebo po operáciách, otravách a pod.“ pripomína odborník Štefan Demeter.
Svojím antibakteriálnym účinkom má med pozitívny vplyv na tráviaci trakt, zabraňuje kolikám a hnačkám, pri zápche má mierne laxatívny účinok.
Zabezpečuje prísun energie hneď po užití, takže ak príde vaše dieťa unavené zo školy, máte po ruke skvelý „liek“.
Med má významný vplyv pri liečení ochorení pečene, najmä pri vírusovom zápale pečene, zápaloch žlčníka a pri poškodení tkaniva pečene syntetickými liekmi. Má dobrý vplyv pri liečení vredov žalúdka a dvanástnika a výrazný vplyv pri liečení srdcových chorôb i vysokého krvného tlaku.
Pomáha pri liečení sklerózy (užíva sa aj s rozmixovanou šťavou z cibule a medu) a je osvedčeným ľudovým liekom pri liečení infekcie horných dýchacích ciest.
Vďaka fosforu a vápniku med blahodarne pôsobí proti vzniku krivice, svojím zložením a obsahom horčíka pôsobí upokojujúco na hladké svalstvo (pri svalových kŕčoch). Lyžica medu denne znižuje nadbytočnú tvorbu žalúdočných štiav, harmonizuje kyslosť v žalúdku.
Med priaznivo pôsobí pri liečení nočného pomočovania detí. Pomáha pri nechutenstve a chorobnom chudnutí, užívaný s peľom výrazne podporuje liečenie anémie. Je výborným liekom pri liečení chronického zápalu vedľajších nosových dutín, má silné antimikrobiálne účinky na choré sliznice, preto sa efektívne využíva pri liečení angíny, v kombinácii s cesnakom účinne pomáha pri chrípke. Roztok medu vo vode sa odporúča pri otravách.
Med a detské zuby
Ako uvádza vo svojej knihe Štefan Demeter, niektorí zubní a detskí lekári neodporúčajú mamičkám podávať deťom med, lebo poškodzuje zubnú sklovinu detského chrupu. Táto domnienka však nebola nikdy dokázaná.
Po prvé je pravda, že pri spracúvaní repného cukru sa v tele spotrebúva vápnik a fosfor. U detí sú to prvky najrýchlejšie uvoľňované práve zo zubnej skloviny. Ak však dieťa konzumuje súčasne s medom také potraviny, ktoré obsahujú vápnik a fosfor v dostatočnom množstve, nemusí byť sklovina o tieto prvky ochudobnená.
Po druhé med v ústnej dutine pôsobí antibakteriálne, keďže obsahuje peroxid vodíka, ktorý ničí baktérie spôsobujúce zubný kaz. Po tretie, kým ľudstvo nepoznalo umelo vyrábaný repný cukor a sladilo sa iba medom, zubný kaz takmer nepoznalo.