Zobor ponúka nádherné výhľady. Najkrajšie si užijete z Pyramídy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zobor je najjužnejší podcelok pohoria Tribeč medzi Nitrou a Žiranmi. Toto miesto láka čoraz viac turistov, nielen z Nitry a okolia, ale aj iných kútov Slovenska. Napokon, samotnú panorámu Nitry tvorí Sedem pahorkov: zo severnej strany sa týči vrch Zobor, Hradná skala, Vŕšok, Kalvária, Borina, Ľupka spolu s Martinským vrchom. Okolie mesta ponúka mnoho krás, ktoré môžete vidieť z neďalekých kopcov. Poďte sa teda pozrieť na toto miesto, máme pre vás niekoľko zaujímavých tipov.

Zoborské vrchy ako top lokalita

zobor-na-mapeNajvyšším bodom Zoborských vrchov je Žibrica, potom Zobor, Pyramída a Vápenník. A práve najkrajšie výhľady na Nitru sú z Pyramídy, kde sa nachádza aj vysielač. Pyramídu turisti často omylom považujú za Zobor, no oddeľuje ich výrazné sedlo.
K Pyramíde vedie modrá turistická značka od Liečebného ústavu Zobor. Ak máte šťastie na jasné slnečné počasie, môžete vidieť nielen mesto, ale i Nitriansku a Žitavskú pahorkatinu, Malé Karpaty, Štiavnické vrchy či Považský Inovec.

Hlavným vyhliadkový bod je Pyramída

Pyramída na rozdiel od Zobora ponúka výhľady na všetky svetové strany. Nachádza sa tu vysielač, ktorý bol vybudovaný v roku 1993 s výškou 64 metrov a vedľa neho stojí Miléniový pamätník, ktorý slávnostne odhalili pri príležitosti tisíceho výročia založenia Uhorska 30. augusta 1896. Pokochať sa môžete len jeho zvyškom, ktorý sa podarilo zachovať. Pamätník má tvar kamenného valca a jeho výška je približne tri až štyri metre.

Pod Pyramídou sú skalné bradlá, ktoré vyhľadávajú lezci, no svojou impozantnosťou upútajú aj bežných návštevníkov. Pre zostup z vrcholu môžete zvoliť trasu, po ktorej ste prišli, alebo sa rozhodnúť pre červenú či zelenú značku.

Obľúbené rozhľadne 

Popularita rozhľadní stále rastie. Ponúkanú fascinujúce výhľady na okolitú prírodu. Na kopci Hôrka nad obcou Podhorany je drevená turistická rozhľadňa s netypickou konštrukciou. Z osem metrovej výšky sa vám naskytá úžasný pohľad na celý nitriansky región a pohorie Tribeč. Pri dobrej viditeľnosti máte šancu vidieť aj hrebene Malých Kartáp a Považského Inovca. Príjemný oddych ponúkajú početné prístrešky s lavičkami, či ohniská v blízkosti vyhliadky.

Zobor týčiaci sa nad mestom Nitra

Zobor je súčasťou jadrového pohoria Tribeč a jeho vrchol je skvelým vyhliadkovým bodom. Pod vrcholom sa rozprestiera Zoborská lesostep, ktorá je národnou prírodnou rezerváciou. Zobor preslávila aj bohatá história. Koncom doby bronzovej sa tu nachádzalo významné hradisko a dodnes je vidieť zvyšky jeho valu. Začiatkom 11. storočia stál na úpätí vrchu Zobor benediktínsky kláštor, jeden z najstarších na Slovensku, kde žili svätý Svorad a svätý Benedikt. Je to miesto mnohých archeologických nálezov.

Nitra a jej zaujímavostiPrečítajte si tiež
Nitra a jej zaujímavosti.

K vrchu vedú viaceré turistické chodníky

Dostanete sa tam napríklad od Liečebného ústavu alebo chodníkom z Dražoviec či Žirian. Je to kopec, ktorého nadmorská výška je okolo 588  metrov. Turisti ho vyhľadávajú v priebehu celého roka, pretože v každom ročnom období ponúka iné, no stále nádherné výhľady.
Premávajú sem linky mestskej hromadnej dopravy a ak si vyberiete cestovanie autom, pri autobusovej zastávke nájdete bezplatné parkovisko. Samotný výstup na Zobor vám nezaberie veľa času, keďže je pomerne nenáročný a časovo vychádza na zhruba 1 hodinu.

  • po značke z mesta Nitra (167 m n. m.)
  • po značke z obce Žirany (251 m n. m.)
  • po značke z mestskej časti Nitry – Dražovce

Nevynechajte návštevu Zoborského kláštora i Nitrianskeho hradu

Pri návšteve Zoborského kláštora a Nitrianskeho hradu sa vám pred očami pretnú príbehy z minulosti s prírodnými krásami. Na svoje si prídu nielen vášniví turisti, ale i milovníci histórie, no i tí, ktorí si chcú jednoducho oddýchnuť v lone prírody. Nápomocné vám budú pohodlné turistické topánky a ak radi fotíte, budete môcť neskôr spomínať na kúzelné miesta, ktoré uvidíte. Nezabudnuteľné zážitky si budete ešte dlho pamätať a nezabudnite ich zdieľať so svojimi blízkymi.

zobor-nitra-zapad-slnka

Ďalšie zaujímavé miesta 

Navštíviť môžete aj Dražovský kostolík – románsky kostol sv. Michala Archanjela z 12. storočia, ktorý sa vyníma nad obcou Dražovce. Krásnym výhľadom na celú Nitru váš odmení prechádzka na Kalváriu, navyše na vrchole svahu sa nachádza príjemné posedenie. Pekný výhľad predovšetkým na nočné mesto vám poskytne aj nitrianske sídlisko Klokočina.

Náučný chodník Zoborské vrchy. Základný okruh je Nitra, Zobor, liečebný ústav – Svoradova jaskyňa – Zobor – inou trasou späť. Ďalšia možná trasa Nitra, Zobor, liečebný ústav – Plieška – Dražovce, kostol sv. Michala archanjela alebo do tretice iná trasa: Nitra, Zobor, liečebný ústav – Zobor – Trojchotár – Žibrica.
Základný okruh má 3,8 km a prevýšenie 310 m, ďalšie dve trasy od 4,5 do 6,5 km, a najmä tá druhá prevýšenie 530 metrov.

Od hradu k hradu: v Nitre a v blízkom okolí stihnete za jeden deň až tri. Nitriansky hrad a hrad Gýmeš, ako aj Studený hrad. Hoci ten už je len vyhliadkou, kedysi tam bol menší strážny hrádok niekedy z 13.storočia. Bol drevený a zanikol pravdepodobne preto, že neďaleko vznikol hrad Gýmeš. Prečítajte si náš článok Nitriansky hrad a hrad Gýmeš. Turistická prechádzka za históriou.

Fotopoint na Pyramíde. Nová atrakcia z roku 2023, konštrukcia z dreva, cez ktorú si môžete odfotiť v pozadí mesto Nitra. Autorom je Zoborský skrášľovací spolok pod vedením Andreja Berkeša.

nitra-pyramida-zobor.fotopoint

Niekoľko zaujímavostí o vrchu Zobor

  • Miléniový pamätník postavili v roku 1896 Uhorskou vládou k 1000. výročiu „zaujatia vlasti“ staromaďarskými kmeňmi v roku 896. Odstrelili ho členovia československej obce legionárskej 8.2.1921.
  • Zobor mal aj svoju lanovku, ktorá bola v prevádzke v rokoch 1970 – 1993. V roku 2009 ju demontovali a dnes môžete nájsť len jej pozostatky pri Pyramíde.
  • Zobor má aj svoju jaskyňu, ktorou je Svoradova jaskyňa, pomenovaná po pustovníkovi Svoradovi. Ide o systém systém jaskýň situovaných vo výške 355 metrov nad morom. Vstup do jaskyne bol umelo upravený a vedie do dlhej vstupnej haly. V blízkosti jaskyne sa nachádza známy Svoradov prameň.

Zobor a Pyramída Nitra od liečebného ústavu

 

Foto: Unsplash.com, Wikimedia, Nitralive


Zdielať

About Author

Lenka Ménová

Volám sa Lenka Ménová a mojim rodiskom i súčasným bydliskom je východ Slovenska. Som absolventkou FF PU v Prešove, odbor Masmediálne štúdiá. Medzi moje koníčky patrí v prvom rade tvorba (nielen) pre deti - píšem básničky, pesničky, rozprávky a príbehy. Fascinuje ma živá i neživá príroda a venujem sa tvorbe miniature gardens. Kreatívne varenie je moja veľká záľuba - inšpirujem sa predovšetkým tradičnou ruskou, poľskou, balkánskou, francúzskou a talianskou kuchyňou. Okrem mojich štyroch detí mi robí radosť kocúr Merlin a andulky Harry a Yella.

Komentáre sú uzavreté.