Nitra a jej zaujímavosti | Tip na výlet a turistiku

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznáte najväčšie zaujímavosti a lákadlá Nitry? Ako možno viete, ide o najstaršie naše mesto. Podobne ako Rím bola založená na siedmich pahorkoch – na Zobore, hradnom kopci, Čermáni, Kalvárii, Borine, na Vŕšku a na Martinskom vrchu. Aj preto Nitru zvykneme označovať za matku slovenských miest a napríklad pohrebisko na Priemyselnej ulici sa radí medzi desiatku najväčších nálezísk svojho druhu v Európe. Nitra je zaujímavá najmä z historického hľadiska a tak vás spolu s vydavateľstvom Dajama prevedieme po tomto mestečku.
Prejdeme si centrum mesta a upozorníme vás, čo si všímať a kam sa pozrieť. Tiež odporučíme nejaké výletíky v blízkom okolí. Príjemnú prechádzku.

 

Ako sa dostať do Nitry

Nie je to nič zložité, stačí zísť z rýchlostnej cesty R1, či už od Trnavy zjazd Nitra západ a pokračovať stále po hlavnej ceste. Po pravej strane bude Slovnaft pumpa a pred riekou Nitra odbočíte doprava smerom do centra po Bratislavskej ulici. Po ľavej strane budete mať rieku Nitra a prídete až k McDonald´s. Odtiaľ doľava k hradu, za ním môžete zaparkovať zadarmo (čítajte ďalej, povieme ako).
Od Banskej Bystrice zasa zídete na Nitra východ, idete stále po hlavnej ceste okolo Penziónu U Krba, po ďalšej veľkej križovatke budete mať vľavo Obi predajňu, OC MAX Nitra a potom Brezový Háj a Hájik.
Odporúčame zaparkovať za Nitrianskym hradom na parkovisku Podzámska. Je pred Zimným štadiónom a Nitra Arénou, je dostatočne veľké a zadarmo. Odtiaľ môžete vyraziť priamo na hrad cez vstupnú železnú bránu a hore na kopec.
Ak však prídete do Nitry vlakom alebo autobusom, stanice sa nachádzajú hneď vedľa seba a je to dobrý východiskový bod na prechádzku po nitrianskom centre. Tam teda začneme.

 

Nitra – matka slovenských miest

„Nitru možno charakterizovať ako starú dámu v nových šatách. Na jednej strane je starobylým mestom, v ktorom sa napísali prvé riadky slovenských národných a kresťanských dejín, avšak zároveň je aj moderným mestom, ktorému vládnu trendy súčasnej architektúry,“ dočítate sa v skvelej publikácii Najkrajšie mestské prechádzky, v ktorej nájdete tipy na desiatky slovenských miest.
Teraz sa však sústredíme na Nitru a miesta pripomínajúce jej slávnu minulosť.

neologická synagógaVyrážame teda z autobusovej alebo železničnej stanice, k centru sa dostaneme po širokej Štefánikovej triede okolo mestskej tržnice, ktoré boli kedysi kasárňami.
Mestské centrum sa začína za rušnou križovatkou so Štúrovou ulicou. Štefánikova trieda pokračuje ďalej do centra, avšak našou voľbou bude paralelná Piaristická ulica, na ktorej stojí ako výrazná dominanta Kostol sv. Ladislava s piaristickým kláštorom (dnes cirkevná škola). Naľavo od parčíka pred kostolom so sochami 12 apoštolov odbočíme na Školskú ulicu, po ktorej sa dostaneme na Farskú ulicu.

Farská ulica je komornejšou paralelou neďalekej pešej zóny pozdĺžne pretínajúcou nitrianske Dolné mesto. V bočnej uličke Pri synagóge stojí neologická synagóga, ktorú využíva mesto na kultúrne a spoločenské podujatia. Pekný pohľad na stavbu orientálneho vzhľadu je najmä z Furmanského dvora, prístupného z Farskej ulice.
Vysoká štíhla veža patrí novorománskemu Kostolu Navštívenia Panny Márie, postavenému spolu s kláštorom vincentiek. V chráme je deväť metrov vysoká socha ukrižovaného Krista vytesaná z jedného kmeňa stromu.

 

Pribina, Corgoň a podhradie

Priechod v pravej časti Župného domu je vstupnou bránou do Horného mesta, osobitej mestskej štvrte sformovanej v podhradí Nitrianskeho hradu. Keďže hrad je dlhodobým sídlom nitrianskeho biskupa, Horné mesto fungovalo ako jeho obslužné cirkevné mestečko a v podstate ním zostalo dodnes. V prevažne modernej Nitre je „ostrovom“ starých čias s celistvo zachovanou historickou zástavbou.

Po Samovej ulici prejdeme okolo Kostola sv. Petra a Pavla a bývalého františkánskeho kláštora na Pribinovo námestie so sochou nitrianskeho kniežaťa stojacou uprostred.
Na severnej strane námestia stojí budova Malého seminára, dnes sídlo Kňazského seminára sv. Gorazda.
V oproti stojacom Veľkom seminári sa nachádza Diecézna knižnica s najcennejšou zbierkou pôvodnej literatúry na Slovensku.
Na nároží vedľajšieho Kluchovho domu pre kanonikov nachádzame populárnu kamennú sochu Corgoňa.

socha Corgoň Nitra

Legenda o Corgoňovi
Corgoň bol nitriansky silák, ktorý odvrátil turecký vpád na Nitriansky hrad. Žil v 16.storočí a jeho pravé meno bolo Juraj. Bol kováčom v Hornom meste a mal mohutnú postavu, veľkú silu – preto Corgoň, čo je slovo z nitrianskeho žargónu.
Legenda hovorí, že Corgoň vyšiel na hradby aj so svojimi priateľmi a nechal prísť nepriateľa úplne blízko. Potom na nich začal hádzať obrovské skaly, ktoré údajne trhal priamo zo skaliska. Pri tom reval mohutným hlasom a keď sa vystrčil ponad hradby a Turci uvideli jeho veľkú postavu začiernenú od kováčskej vyhne, tak si mysleli, že je to čert. Otočili kone a ušli.
Postavu Corgoňa vytvoril v rokoch 1820 až 1821 sochár Vavrinec Dunajský, ktorý na nárožie biskupského paláca umiestnil sochu boha Atlanta. Ten podľa legendy podpieral nebeskú klenbu a v architektúre sa objavoval v podobe sôch podpierajúcich strechy, alebo múry.Dnes ľudia veria, že kto sa jej dotkne na správnom mieste, najmä na chodidlách, splní sa mu želanie. Vidno to hlavne na jednom palci, ktorý je dočista vyšúchaný 🙂

 

Nitriansky hrad

súsošie solúnskych bratov, sv. Cyril a sv. MetodK Nitrianskemu hradu stúpame cestou po ľavej strane parku a prejdeme popri súsoší Solúnskych bratov, vierozvestcov sv. Cyrila a sv. Metoda.
Pred vchodom do hradného areálu sa nachádza Pamätník Proglas v tvare žulového stolca s vytesaným hlaholským textom predslovu Konštantína Filozofa k prekladu svätého evanjelia. Umeleckou ozdobou predhradia je morový stĺp s pozlátenou sochou Immaculaty na vrchole.

Renesančnou bránou v bastiónovom opevnení vstúpime do areálu Nitrianskeho hradu. Ako pripomína Ján Lacika v knihe Najkrajšie mestské prechádzky, „hradbami uzavretý areál na vrchole hradného vŕška je hodnotným súborom sakrálnych pamiatok. Jeho súčasťou je biskupský palác a Katedrála sv. Emeráma, ktorú tvoria tri vzájomne prepojené kostoly, Vazulova veža, hradné opevnenie a hospodárske budovy. V jednej z nich sídli Diecézne múzeum s mimoriadne cennou zbierkou liturgických predmetov a s dokumentmi cirkevného písomníctva.“
Zo záhrady univerzita na hradbách sa nám ponúka pekný výhľad na mesto, avšak z kostolnej veže ho máme ešte krajší.

Nitriansky hrad

 

Slávny meč, aj romantická ulička

Po prehliadke Nitrianskeho hradu môžete zísť cez park na Pribinovo námestie a popri soche Corgoňa prídeme na romantickú uličku Horný palánok. Ulička pre peších končí na Župnom námestí. Odtiaľ sa vydáme po Farskej a Mostnej ulici na Svätoplukovo námestie.
Rozľahlé priestranstvo pred modernou budovou Divadla Andreja Bagara je produktom novovekej histórie Nitry.

slávny Blatnického mečČo nebolo zničené náletom sovietskeho letectva v marci 1945, to padlo za obeť socialistickej prestavbe centra mesta. Obe „katastrofy“ prežila novorenesančná budova bývalej radnice, v ktorej dnes sídli Ponitrianske múzeum.
Od modelu slávneho Blatnického meča, symbolicky vrazeného do dlažby pešej zóny, sa vydáme po živej pešej zóne na Štefánikovej triede. Jej hybridná zástavba nemá príliš vysokú historickú hodnotu, a preto ju ani neprejdeme po celej jej dĺžke. Odbočíme na Radlinského ulicu, aby sme sa popri zaujímavej modernej stavbe evanjelického kostola na Ulici Fraňa Mojtu dostali na Wilsonovo nábrežie rieky Nitry. Parkom sa popri pravom brehu rieky Nitry dostaneme k cestnému mostu s pekným výhľadom na riečne koryto so siluetou Zobora v pozadí.

 

Ďalšie tipy na výlety

Samozrejme, povinnou jazdou by mal byť Zobor. Okrem nádherného výhľadu na Nitru a široké okolie je to skvelá turistická prechádzka v lesoparku. Zvoľte si trasu náučného chodníka Zobor. Cesta zo Zobora môže viesť cez vinohradnícku časť Nitry, pokojne sa zastavte v niektorej vinárničke a doprajte si dúšok lahodného vína.

Ak máte deti, vezmite ich do Mestského parku hneď za Nitrianskym hradom. Pri parkovisku Podzámska. Dá sa tam vyšantiť, sadnúť na kávičku a dobrý zákusok, či už v Starom Biskupskom Hostinci, alebo v Lavanda Caffé. Nechýba veľa zelene, Žabia fontána, zvieratká v Mini ZOO, Drevené bludisko… Pokojne tam strávite aj hodinku-dve.

Pár kilometrov za Nitrou je Dražovský kostolík. Je to nádherné miesto, ktoré ma svoje genius loci, hoci dnes kazí výhľad nová továreň Jaguar Land Roveru.
Napriek tomu si tam zájdite. Kostolík údajne dal postaviť sám sv. Štefan. Kráľ raz navštívil zoborský kláštor, ku ktorému patrili aj Dražovce. Cestou späť zbadal holý vrch obkolesený šírou rovinou a vykríkol: „Toto miesto tu sám Boh stvoril preto, aby sme tu, na jeho slávu, kostolík postavili!“

Dražovský kostolík

Foto: LepšíDeň.sk

Pozrite si ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.Lepsiden.sk cestovanie

mapa prechádzka Nitra

Žabia fontána v Mestskom parku.

Žabia fontána v Mestskom parku.

Pribina a na pozadí Nitriansky hrad.

Pribina a na pozadí Nitriansky hrad.

Nitriansky hrad

Na Nitrianskom hrade.

Na Nitrianskom hrade.

Na Nitrianskom hrade.

Na Nitrianskom hrade.

Výhľad z Nitrianskeho hradu smer Zobor.

Výhľad z Nitrianskeho hradu smer Zobor.

 

 


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.