Pre niektorých to môže znieť čudne, ale aj na Slovensku máme dostatok príležitostí na dobrý relax. Je veľa lokalít, kde si viete skvele oddýchnuť, nabrať energiu, spoznať čosi nové. Žiaľ, v minulosti sme sa naučili „niečo pekné a dobré“ hľadať len za hranicami, pritom naše malé Slovensko toho skrýva neuveriteľne veľa. Veľa výnimočných, unikátnych miest, ktoré sú hodné návštevy. Teraz vám dáme zopár tipov na super lyžovačku, ale aj históriu a turistiku v kocke – Žilina.
Je faktom, že Slovensko je v poslednej dobe doslova veľmocou zimných dovoleniek. Vysoké a Nízke Tatry sú ideálnym riešením práve na takýto druh oddychu.
Napríklad v Jasnej sa nachádza najdlhšia 35-kilometrová zjazdovka, ktorá ročne priláka nespočetné množstvo turistov.
Zároveň sa môžete pokochať okolitou prírodou, zažijete na svahoch poriadnu dávku adrenalínu a energie, a okrem toho všetko prospeje aj vášmu zdraviu.
Chopok so stanicou Rotunda vo výške 2004 metrov. Dereše len o meter nižšie, ako vrcholová stanica vleku zo severu.
Vyvezte sa lanovkou na Srdiečko, Kosodrevinu, či Peknú vyhliadku, a pri dobrom počasí sa vám otvoria naozaj nádherné výhľady, ktoré stoja za to. Vtedy je výborné mať pri sebe aj jednoduchý ďalekohľad, vďaka ktorému si doprajete dokonalejší pohľad na krásnu tatranskú panorámu.
Historická Žilina…
Nemusíte však zostávať len v Tatrách. Presuňte sa na západ do štvrtého najväčšieho slovenského mesta, do „perly na Váhu“, Žiliny.
Už len erb mesta má vysokú heraldickú hodnotu a patrí medzi najstaršie mestské erby na Slovensku. Prvé vyobrazenie pochádza z roku 1379.
Ak si nájdete dobrý hotel v Žiline, spoznávanie tohto nádherného mesta bude ešte príjemnejšie a jednoduchšie. Našťastie, kvalita poskytovaných služieb je už aj u nás na vysokej úrovni.
S históriou Žiliny sa spájajú mnohé zaujímavosti, na ktoré budete narážať pri potulkách mestom neustále. Žilinský hrad, kráľ Karol Róbert, ktorý Žiline udelil privilégiá. Odporúčame Žilinskú mestskú knihu, ktorá je najstaršou a najvýznamnejšou jazykovou, i právnou pamiatkou Slovenska. Má dokonca stredoeurópsky význam.
Žilina ponúka mnoho zaujímavých výletov. Ak ste sa teda už prešli historickými laubňami (priestory pod domami, ktoré majú poschodie vysunuté na arkádach a pod nimi vznikli priestory podlubia, čiže laubne), navštívili Farský kostol a poprechádzali po štvorcovom námestí, môžete sa vybrať povedzme blízkeho Martina, Terchovej, Trenčína, ale aj do vzdialenejšej Banskej Štiavnice, ktorá isto uspokojí vaše „historické chúťky“.
…a nádherné okolie
V Žiline a v okolí nájdete veľa zaujímavých vecí.
Budatínsky hrad na sútoku riek Váh a Kysuce, na križovatke obchodných ciest. Jeho najstaršia časť pochádza pravdepodobne z 13.storočia.
Odporúčame pozrieť si rímskokatolícky drevený kostol sv.Juraja v mestskej časti Trnové a je to jeden z mála drevených kostolov mimo východného Slovenska.
V blízkosti Žiliny dominuje Národný park Malá Fatra a tiež Súľovské vrchy. Za pozornosť stojí viacero zrúcanín, najmä hrad Strečno, ale tiež kúpele v neďalekých Rajeckých Tepliciach, či termálne kúpalisko v Rajci.
Na neďalekom vrchu Straník si môžete vyskúšať paragliding. Straník prezývali kopec kopcov, ikona termického lietania a zvyklo sa hovoriť: „Kto nelietal na Straníku, nie je pilot.“ Straník je proste československá legenda medzi pilotmi vetroňov, padákov a rogál.
Môžete sa previezť plťou po Váhu cez Strečniansku úžinu a v zime samozrejme zalyžovať v mnohých strediskách ako Valčianska dolina, Martinky, Vrátna, Oščadnica, Lučivná, Veľká Rača ai.
A najlepšie je, že všetko môžete spoznávať pohodlne, vždy vyrážať z jedného miesta a vracať sa do blízkeho lacného ubytovania v Žiline.
Manínska tiesňava
Oblastí na preskúmanie je v okolí Žiliny naozaj viac. Ak nepoznáte Manínsku tiesňavu v Súľovských vrchoch, odporúčame vám výlet, ktorý zaberie maximálne pol dňa. Vysoké bralá sú fascinujúce pre mnohých horolezcov, ale aj bežných turistov.
Tento najužší kaňon sa vyznačuje bizarnými skalnými formami a vzácnou faunou i flórou. Veď uzučkú dolinu Manínskeho potoka zvierajú skalné steny vysoké miestami až 400 metrov. Smerom proti prúdu potoka môžete ísť po turistickom náučnom chodníku, ktorý vás privedie k ďalšej prírodnej rarite – Kosteleckej tiesňave. Tá má najväčší skalný previs na Slovensku a impozantný sutinový kužeľ.
— PR správa —