Materstvo. Najkrajšie obdobie v živote ženy

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dieťa je ten najcennejší dar, ktorý do rodiny prinesie harmóniu a potešenie. Lenže jeho príchod sa v niektorých situáciách spája so strachom. Pre niektoré ženy materstvo nie je len o pozitívnych emóciách. Len o radostnom očakávaní. Horšie je, že sa to boja priznať. Myslia si, že ostatní sa na ne budú dívať ako na matky, ktoré vlastne nechcú deti a ktoré nedokážu vydržať trošku bolesti pre ten malý zázrak, ktorý čoskoro príde na svet.

Pritom to vôbec nie je tak. Strach budúcich mamičiek z pôrodu je úplne prirodzený. A ak aj nie strach, tak minimálne úzkosť a neistota. Samozrejme, že každá sa bojíme o zdravie svojho dieťatka a či bude pôrod prebiehať hladko. To je úplne normálne a preto o tom treba hovoriť, rozprávať sa.

 

Strach z pôrodu

Najčastejšie je to strach z bolesti, ktorá sprevádza narodenie dieťaťa. A tiež strach z očakávaní, ktoré by mali priniesť nasledujúce dni. Pôjde všetko tak, ako som si naplánovala a vysnívala? Budem to zvládať? Má mi kto pomôcť? Neobráti mi to život hore nohami? Tu vás môžeme upokojiť- obráti vám to život hore nohami a radikálne 🙂 No s únavou a problémami príde aj množstvo pozitívnej atmosféry, lásky a radosti.

Predovšetkým si uvedomte, že strach z pôrodu je prirodzený. Má ho viac-menej každá žena no keď máte pri sebe milovaného partnera, všetko ide ľahšie. V okamihu, ako sa dieťatko narodí, je všetko zabudnuté.
Navyše v dnešnej dobe to už možno ani nie je také náročné, pretože sa dá mamičke pomôcť pôrodníckym gélom a inými podpornými prostriedkami.
Pripraviť budúcu matku na takýto deň nie je vždy jednoduché. V žiadnom prípade to však netreba preháňať a zmätkovať. Je to obdobie, ktorým si prejde naozaj takmer každá žena a neraz bez väčších problémov. Vy to zvládnete tiež. Tak si to užite a pripravte sa na radosť a šťastie, ktoré o chvíľu príde.

 

Materstvo a financie

Mnohé mamičky sa tiež obávajú, že nebudú vedieť dostatočne zabezpečiť svoje dieťa. Dať mu všetko, čo by chceli a že zlyhajú.
Preč s takýmito myšlienkami!
Áno, rozhodnutie mať dieťa ovplyvňujú často aj peniaze. Najmä pri prípadnom treťom dieťati. Ak aj finančná situácia v rodine nie je ideálna, nevzdávajte to. Nenechajte sa odradiť. Budete síce potrebovať množstvo nových vecí a vyšetrení, takže povedzme spomínaný dianatal nebude jediným výdavkom tesne pred pôrodom 🙂 Mimochodom, ten si mnohé mamičky pochvaľujú, že zlepšil samotný pôrod, urýchlil ho a bábätko išlo von akosi jednoduchšie.
Ak teda naozaj chcete bábätko, ten batôžtek šťastia a lásky, vždy sa nájdu dobré duše. Ochotné kamarátky, či iné mamičky na diskusných fórach, ktoré poradia, pomôžu a darujú.

materstvo a príprava na pôrod

Materstvo si môžete užiť ešte viac, keď sa na všetko dobre pripravíte.

Aby vás nič nezaskočilo

Mali by ste si na začiatok urobiť zoznam vecí, ktoré si myslíte, že potrebujete.
V prvom rade myslite na predpôrodné vybavovačky ako návšteva sociálnej a zdravotnej poisťovne, výber mena, výber pôrodníka a pediatra, atď.

Potom si zistite, čo treba vziať do pôrodnice. Nie každá pôrodnica vám požičia uteráky, župan, nočnú košeľu, hygienické vložky, či toaletný papier. Takže si tam zavolajte a radšej sa popýtajte. Najnutnejšie sú doklady (ako občiansky a poistenecký preukaz, tehotenská knižka), potom hygienické potreby, oblečenie a vecičky pre bábätko (jednorazové newborn plienky, vlhčené obrúsky, krém proti zapareninám, oblečenie, prípadne poštolky).
Nezabudnite na odsávačku a prikrývky!

Keď máte zoznam, prejdite si ho ešte raz a zaškrtnite veci, ktoré sú pre vás skutočne potrebné. To vám pomôže zistiť, koľko vecí naozaj potrebujete, aby ste tam nevláčili zbytočnosti. Je to síce vaše prvé dieťa, ale rýchlo zistíte, koľko vecí sa dá zvládnuť aj bez tých „prepotrebných“.

Materstvo samozrejme sprevádzajú aj mnohé drobné problémy, napríklad veľmi častá a bežná dojčenská kolika. To je väčšinou prvý vážnejší problém, s ktorým sa mamička stretne. Takmer každé štvrté bábätko preplače kvôli bolestiam bruška doslova hodiny a čerství rodičia si niekedy nevedia dať rady. A vystraší ich to. No netreba panikáriť a správne informácie dokážu zázraky.

—PR správa —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.