Nový počítač: čo má byť v základnej výbave

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nový počítač dnes kupujeme oveľa častejšie ako v minulosti. Technológie idú dopredu míľovými krokmi a preto je dobré vedieť, čo by malo byť v základnej zostave.
Pred každou kúpou sa treba rozhodnúť podľa určitých parametrov a vlastností daného výrobku. A najdôležitejšia otázka je – na čo budem počítač potrebovať? Je totiž rozdiel, ak len na bežné veci ako surfovanie, písanie, prezeranie sociálnych sietí. Alebo chcete na počítači robiť s náročnejšími programami, s editáciou fotiek a videí. A ešte iné parametre musí mať počítač, ak na ňom plánujete hrať náročnejšie grafické hry alebo pozerať filmy v HD kvalite.

Všeobecne je rozhodujúca kvalita a cena. Lenže niektoré výrobky majú také špecifické vlastnosti, že je pomerne zložité vybrať si čo najkvalitnejšie za naozaj dobrú cenu. Existuje však zopár základných zásad, na ktoré treba myslieť, aby vás nový počítač uspokojil a dlho bezchybne slúžil.

Záruka na nový počítač

V prípade počítačov musíte zohľadňovať niekoľko vecí naraz. V prvom rade musíte rátať s tým, že aj počítač je len spotrebič. A aj nový počítač sa môže po (nie veľmi dlhom) čase pokaziť. Každá technika má svoju životnosť a jeho funkcie nie sú trvalé, ani bezporuchové.  Napríklad aj pri značkových notebookoch HP sa výrobcovia snažia predĺženou zárukou uistiť záujemcu, že bude všetko fungovať na sto percent.

Základná záruka na počítače je dva roky. Ak vám predajca tvrdí, že je len rok, nenechajte sa oklamať. Rok môže byť obchodná záruka výrobcu na váš počítač. Tá však nijako nesúvisí so zákonnou zárukou, ktorá je záväzná pre obchodníka a platí dva roky. Takže obchodník musí prijať chybný počítač a bezplatne ho opraviť alebo vymeniť. Je na ňom, aby urovnal záležitosť s výrobcom, ktorý dáva len ročnú záruku na daný počítač.
Preto je však dobré prihliadať aj na predĺženú záruku, ktorá veľa nestojí, no aspoň máte istotu.

vyberáme nový počítač

Najdôležitejšia otázka na úvod je – pre koho je nový počítač a na čo má slúžiť.

Hlavné komponenty

Na niektorých veciach sa šetriť naozaj neoplatí. Platí to aj pre počítače, kde si nechajte poradiť, ak sa dokonale nevyznáte.
Napríklad v prípade tonerov do vašej tlačiarne sa ušetriť dá, pretože ich výmena sa predpokladá dosť často. A kupovať originálne balenia nie je vždy výhodné.

Zdroj počítača však tvoria iné výkonné súčiastky, ktoré majú svoju hodnotu. Na svoj bezchybný chod potrebujú kvalitné komponenty, ktoré však nie sú zadarmo.
Niekedy sa teda musíte rozhodovať aj podľa účelu. Plánované použitie počítača na domáce potreby, internetové prehliadanie, klasická administratíva a hry. Pre náročnejších sa odporúča vyberať aj podľa značiek. Myslite na výkon grafickej karty, úložisko dát HDD a SSD, procesor a operačnú pamäť.

Nikdy nešetrite na počítačovom zdroji, čo je nenápadná malá skrinka napájajúca súčasti počítača. V prípade zhorenia často poškodí aj iné komponenty. Lacné počítačové skrinky zasa nemávajú dobré vetranie a prúdenie vzduchu, čo vedie k prehriatiu počítača.

 

Cena. A ešte raz cena

Pre väčšinu je tento faktor naozaj rozhodujúci. Samotná cena je v tomto prípade adekvátnym ohodnoteným všetkých funkcií, ktoré zabezpečujú najdokonalejší a najplynulejší chod. Ak je nový počítač kupovaný na dlhú dobu, musíte si prosto priplatiť za kvalitu.
Ak nechcete navýšiť rozpočet, uberte z nárokov, ale nie z kvality. Položka, ktorú na lacných komponentoch ušetríte, vás v konečnom dôsledku bude bolieť oveľa viac a vypomstí sa vám o rok, dva, alebo tesne po skončení záruky.

Možno sa neviete celkom rozhodnúť – v tom prípade vám odporúčame špeciálne All in One PC. V jednom zariadení majú všetko. Je to vlastne počítač skrytý v monitore, ktorý vyzerá aj dizajnovo veľmi cool.

A ak neplánujete počítač využívať na zložitejšie úkony, prečo si nevybrať väčší telefón? Mobil síce nedosahuje rozmery klasického monitoru, ale operačný systém podobný tomu v počítači má tiež. A okrem surfovania, pozerania videí, písania môžete s ním pokojne telefonovať.

— PR správa —


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.