TOP 7 najobľúbenejšie knihy foodblogerov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vedia skvele variť a piecť. Neuveriteľne ich to baví. A radi sa o svoje recepty a tipy podelia.
Knihy foodblogerov si už dlhšie užívajú popularitu medzi čitateľmi a amatérskymi kuchármi. Niektorí to robia ako hobby, a až vydavateľstvo ich muselo prehovoriť na knihu. Iní začali podnikať v gastronómii, alebo sa kulinárstvom chcú živiť naplno. Pritom najčastejšie to začínalo vlastnou stránkou na webe a zverejňovaním receptov.

Chceli prísť s niečím novým. Chutnejším, pestrejším a neokukaným. Pretože najesť sa vonku nie je len o vyprážanom syre s hranolkami, či kuracom steaku s ryžou a „akože“ oblohou.
Aj vonku si môžeme vyberať. A o to viac dokážeme experimentovať a vychutnávať si jedlo doma. Oni sú toho živým dôkazom a úžasnou inšpiráciou. Často sú za nimi príbehy, ktoré pobavia, prekvapia a minimálne zaujmú.

 

Obľúbené a chutné

Aj preto sme zostavili TOP 7 najobľúbenejšie knihy foodblogerov – podľa našich osobných preferencií. Podľa predajov v kamenných aj internetových kníhkupectvách (ako sa im darí na Martinuse, v Panta Rhei, či na BUX.sk), aj podľa obľúbenosti ich profilov na sociálnych sieťach.
Je to subjektívny výber portálu LepšíDeň.sk a určite by sa dal rozšíriť. Máme plno skvelých kuchárov, foodblogerov, milovníkov jedla.
Adriana Poláková a jej Napečené s láskou, Tajomstvo mojej kuchyne od Kamily Magálovej alebo Radosť variť Marcela Ihnačáka.
Fajnšmeker Thomasa Kamenara. Sladko, ľahko a s láskou od Angie Bakes, či Marián Filo z kaštieľa v Čereňanoch a jeho kniha Recepty šéfkuchára z kaštieľa.

Toto je však náš výber TOP 7 bez toho, aby sme ich uvádzali rebríčkovo, v poradí. Jednoducho naše obľúbené knihy a foodblogeri, ktorých sa oplatí „sledovať“ 🙂

TOP 7 najobľúbenejšie knihy foodblogerov

LULUS – CUKRÁRKA

Lucia Gažová a knihy foodblogerov

Lucia Gažová

„Z koláčov sa nepriberá, z koláčov sa teší!“ tvrdí s úsmevom cukrárka Lucia Gažová, ktorá sa tomuto remeslu nevyučila, no natoľko sa zdokonalila, že sa dnes živí svojimi rukami. Založila si malú cukrársku výrobu Lulus bakery, v ktorej pripravuje úžasné torty, makarónky, alebo cheesecaky (skúste napríklad jej Ľahký čokoládový cheesecake so sušenými figami).

Jej kniha Lulus – cukrárka ponúka 59 receptov na sladké lahôdky a keďže ich pečie takmer denne, pri mnohých nájdete aj fotopostup. Krok za krokom.
„Množstvu mojich zákazníkov a už aj čitateľov sa nechcelo veriť, že do knižky dám naozaj svoje overené recepty a takmer celé know how, a koláčiky sa im budú dariť,“ tvrdí pre LepšíDeň.sk sympatická Lucia. „Doteraz však dostávam denne niekoľko e-mailov a správ s fotkami koláčov, ktoré vyzerajú ako od profesionálov! Potom nasledujú otázky, čo budem teraz piecť ja, keď do knihy som dala nepriestrelné recepty :-)“

Plusom knihy Lulus – cukrárka je, že ju Lucia napísala naozaj pre každého – aj pre tých, ktorí piecť príliš nevedia, no chcú to skúsiť. Knižka vznikala počas leta, kedy má každá cukrárka najviac práce a svadieb. Po nociach, cez víkendy. No podarilo sa ju vydať v novembri, na vianočný trh a rozhodne potešila nielen receptami, ale aj nádhernými fotkami. „Vyzerajú ako z profesionálneho ateliéru, ale všetky sme fotili v kancelárii mojej cukrárskej výroby,“ prezrádza Lucia Gažová. „Aby som ja popri fotení mohla pracovať a piecť pre zákazníkov.“

 

ZDRAVÉ RAŇAJKY

Barbora Drahovská a Mirka Nemečková a knihy foodblogerov

Mirka a Barbora

Barbora Drahovská a Mirka Nemčeková si založili web Biteme.sk niekedy pred Vianocami roku 2011. Vtedy spolu po prvý raz piekli a tak sa rozhodli s tým ísť von. Sústreďujú sa na vegetariánske recepty, na ktoré stačí pár surovín. Ich jedlá sú často jednoduché, chutné, zdravé a sezónne.
Dokazujú to aj v knihe Zdravé raňajky s podtitulom Zahryznite sa do nového dňa. „Chceli sme našou knižkou inšpirovať ľudí, ktorí chcú trošku vybočiť zo stereotypu a nahradiť všedné vajíčka alebo lupienky s mliekom aj niečím iným a možno aj zdravším“, vysvetlili Mimi a Barbora, ktoré majú na Facebooku vyše 10-tisíc fanúšikov.
Obe milujú rána, keď sa svet prebúdza a pomaly sa dáva do pohybu. Preto Zdravé raňajky. 60 receptov, ktoré vás naštartujú, dodajú energiu a pritom ich príprava zaberie len pár minút. V knižke nájdete voňavé lievance či ohromujúce červené palacinky, s ktorými je možné vychutnať si dlhé víkendové rána. Tiež raňajkové smoothies a farebné limonády. Pozrite si VIDEO z krstu knižky.

kniha zdravé raňajky

 

MOJE SKVELÉ JEDLO

Lucia Súkeníková a knihy foodblogerov

Lucia Súkeníková

Moje skvelé jedlo. A potom Moje skvelé koláčiky. Dve chutné knižky, ktorými si Lucia Súkeníková tak trochu splnila sen. Do varenia je doslova zamilovaná. Už ako dieťa milovala hry vonku na babkinom dvore na dedine, keď varili z kvetiniek, trávy, dažďovej vody a hliny všakovaké dobroty.
„Pri písaní knižky Moje skvelé koláčiky som chcela, aby to nebola len taká obyčajná sladká kuchárka. Ale keďže sa ma ľudia na mojom blogu pýtajú na niektoré suroviny, chcela som, aby bolo všetko pokope na jednom mieste a človek sa možno niečo nové dozvedel. Preto som sa rozhodla obohatiť ju o kapitoly o múke, o cukre, či iných sladidlách, o káve, o maku, o orechoch a pod.“ popisuje svoju knihu Lucia a práve v tom je jej sila.
Nielen recepty, ale aj užitočné tipy, dobré rady a “vychytávky”. Preto zaradila do knižky kapitolu Tipy a triky do každej kuchyne.

Knihy Moje skvelé jedlo aj Moje skvelé koláčiky sú jej srdcovkou.
“Keď som mala na svojom blogu zopár receptov, ktoré spĺňali moje prísne chuťové, “rýchlostné” a kvalitatívne kritériá,” spomína na prípravu prvej knižky, “moji fanúšikovia sa začali dopytovať knižky, pretože variť cez PC, či mobil nie je veľká zábava. Tak som sa teda rozhodla, že im vyjdem v ústrety a zároveň si tak splním svoj veľký knižný a foodblogerský sen :).”

Lucia miluje sladké, koláče a pečenie, ale v knižkách si aj poriadne „zafotila“. „Všetky fotografie – okrem tých, na ktorých som fyzicky celá – som si fotila sama,“ prezrádza Lucia, ktorá sa na Facebooku „páči“ takmer 15-tisíc fanúšikom. „Niekedy som potrebovala dodať energiu a tak bolo skvelé, že pripravujem práve knihu so sladkými receptami 🙂 Energia bola vždy po ruke…“

ŠTÍHLE RECEPTY DO 15 MINÚT

Lucia Wagnerová a knihy foodblogerov

Lucia Wagnerová

„Knihu Štíhle recepty do 15 minút som napísala a vydala počas svojho dlhodobého pobytu v Miami,“ približuje jednu zo svojich knižiek Lucia Wagnerová. „Mala som v tom období veľmi veľa práce, nedostatok času, veľa stresu a vôbec som nemala chuť a čas rozmýšľať nad tým, čo jem. Keďže sa zdravému životnému štýlu už niekoľko rokov venujem, uvedomila som si, aké jednoduché je skĺznuť od dobrých zvykov k tým horším. Napadlo mi, že v dnešnej uponáhľanej dobe zrejme nie som jediná, ktorej sa to týka, a preto som sa rozhodla urobiť zbierku rýchlych a chutných receptov, ktoré prospievajú zdraviu, štíhlej postave a pomáhajú bojovať proti stresu.“
Niektoré potraviny a jedlá vedia totiž v stresových situáciách pomôcť, iné zase uškodiť – aj o tom sa v knihe dočítate. Nájdete v nej 15 receptov na raňajky, 15 bezmäsitých jedál, 11 s mäsom a rybami a samozrejme, 9 zdravých dezertov.

Knižka má viacero plusov – skvelý formát, takže sa zmestí aj do menšej tašky. Rýchle a chutné recepty. Modernú a peknú grafiku. Ale jedno mínus – nelistujte v nej, ak ste hladné 🙂
Okrem tejto knižky vydala Lucia Wagnerová aj knihy Fit recepty 1, Fit recepty 2 a Fit recepty 3 (jej Facebookovský profil FIT recepty má takmer 70-tisíc fanúšikov). A odporúčame aj Fit diár, ktorý na vyše 300 stranách ponúka veľa inšpirácie, zdravé tipy, zaujímavé články, výzvy a prirodzene recepty.

 

DULCE DE LECHE

Martina Pintérová-Bezáková a knihy foodblogerov

Martina Pintérová-Bezáková

Martina Pintérová-Bezáková víta na svojom facebookovskom Dulce de Leche profile fanúšikov, pre ktorých je jedlo srdcová záležitosť.
Už pri otvorení jej rovnomennej knihy sa vám budú zbiehať slinky a listovanie vám bude robiť radosť. Nádherné fotografie upečených zákuskov a koláčov, skvelá grafická úprava a mimoriadne chutné recepty. Martina patrí medzi slovenské top foodblogerky a vo svojej knižke Dulce de Leche sa delí s vyše 80 sladkými receptami.
Sú famózne. Je to sladká a lahodná symfónia.

„Ale jej písanie bolo veru dosť divoké,“ spomína si pre LepšíDeň.sk Martina. „Moja dcérka mala vtedy necelých šesť mesiacov, ja som popri nej piekla na svadby a na výrobu knihy mi dali dva mesiace. Prišlo mi to úplne šialené!“
Navyše musela raz za týždeň vstávať o tretej ráno, lebo chodievala do Dobrého rána na JOJke piecť. Samozrejme, so svojou malou dcérkou. „Nejako sme to napokon zvládli a teším sa z tej úžasnej knihy. Čitateľov mám napríklad aj v Írsku. Jedna kamarátka, ktorá tam žila, obdarovala mojou knihou všetky svoje kolegyne 🙂 “
Ak máte chuť vyskúšať niektorý z jej receptov, kliknite si na jej stránku Dulce de Leche.

 

MOJE JEDLO

Martin Pyco Rausch a knihy foodblogerov

Martin Pyco Rausch

Za sériou kníh Moje jedlo je známy moderátor Martin Pyco Rausch. Začalo sa to v roku 2012 knihou Moje jedlo, o dva roky pribudlo Moje jedlo 2 a po ďalších dvoch rokoch Štyri ročné obdobia, čiže Moje jedlo 3. Zo všetkých troch vidieť, že jedlo je jeho vášňou – napokon, počas štúdií na hotelovej škole privoňal k vareniu a zostalo mu to.
Na potulkách svetom ochutnal Pyco mnohé jedlá príznačné pre dané krajiny a viaceré mu utkveli v jeho chuťových bunkách. Ich variácie pripravoval aj doma a napokon sa rozhodol vydať ich knižne.

Kniha Moje jedlo obsahuje kapitoly predjedlá, polievky, hlavné jedlá, šaláty a dezerty. Všetko s dôrazom na jednoduché kombinácie a so surovinami, ktoré by mali byť bežne dostupné kdekoľvek na Slovensku. „Chcel som niektorým nevariacim či budúcim kuchárom dokázať, že varenie je pomerne jednoduchý a zábavný koníček. Ja pri varení relaxujem,“ tvrdí Martin Pyco Rausch.
Na knihách je tiež vidno, že Pyca baví foodstyling. Vie skvele upraviť jedlo na tanieri, pohrať sa s ním, aby chutilo ešte viac. „Je to spôsob, ako jedlom stimulovať nielen chuťové zmysly. Sledujem okrajovo aj gastronomické trendy, ale nakoniec sa aj tak vždy vrátim k minimalistickým aranžmánom a vidieckej kuchyni,“ dodáva Martin Pyco Rausch.

 

Fitshaker a jeho FITRECEPTY

Lucia Švaral a knihy foodblogerov

Lucia Švaral

A na záver jeden kolektívny tip. Milujeme knižky od Fitshaker.
Stojí za nimi najmä Lucia Švaral, výživová poradkyňa, inštruktorka zumby a spoluzakladateľka domáceho fitka pre ženy Fitshaker. Na obsahu spolupracovala s množstvom tréneriek, fitnesiek, cvičiteliek a odborníkov na výživu.
Najobľúbenejšia je ich séria Z fitka do kuchyne – 3 diely a štvrtý špeciál. Mimoriadnej popularite sa tešia aj Fitness diáre, zatiaľ vyšli na roky 2016 a 2017.

Aj keď nie ste práve zástancami super zdravej stravy, alebo cvičenia, tieto knihy vás dokážu namotať na svoje recepty. Sú jednoduché, výživné a zdravé. V knihách nájdete kompletné menu, rôzne variácie, bonusy, k tomu výborná grafická úprava.
Viaceré ich vydarené recepty nájdete aj na našom portáli LepšíDeň.sk – fit torta ČOKOBA, Vanilkovo-citrónový cheesecake, či Mrkvovú tortičku bez výčitiek.
„Nezabúdajte, že pri zostavovaní jedálnička nie sú jediným určujúcim faktorom iba kalorické hodnoty,“
upozorňuje Lucia Švaral, „ale že ide o komplex vlastností jedla: kvalitný výber ingrediencií bez pridaných aditív, sezónne a čo najviac lokálne potraviny. Tiež glykemická nálož jedla, veľkosť porcie prispôsobená vašej individualite, spôsob prípravy a čas strávený jedením, čiže nejesť v zhone, rýchlo, za behu, ale dobre prežúvať, jesť v pokoji, neponáhľať sa.“

Fitshaker a jeho knihy


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.