V dnešnej dobe digitálnej éry trávime pred obrazovkami počítača, tabletov a televízie obrovské množstvo času, čo nie je žiadna dobrá správa. Práca, štúdium, komunikácia alebo relax nás k tejto činnosti však nútia, čím sú ako prvé postihnuté oči.
Prečo je nutné tento čas eliminovať na minimum a obrazovky mobilov, počítačov alebo televízie vymeniť za niečo iné a pokiaľ možno prirodzenejšie?
Účinky dlhodobého sedenia pred obrazovkami
Predstavte si, že okrem inštalácie náhradných tonerov do tlačiarne HP strávite v kancelárii 8 alebo viac hodín denne s upreným pohľadom na obrazovku počítača. Takáto realita sa veľmi rýchlo odzrkadlí na únave zraku a vzniku jeho rôznych ochorení, medzi ktoré patria napríklad suchosť očí, bolesť, zápal, bolesť hlavy, rozmazané videnie a dokonca problémy so spánkom.
1. Suchosť očí
Dlhodobé sledovanie obrazoviek môže viesť k suchosti očí. Tento stav sa nazýva aj syndróm suchého oka, čo spôsobuje nedostatočná produkcia slz alebo ich rýchle odparovanie, často v dôsledku neustáleho mrkania počas pozorovania obrazovky.
2. Rozmazané videnie a bolesti hlavy
Sledovanie obrazovky po dlhý čas môže tiež viesť k rozmazanému videniu. V extrémnych prípadoch môže dôjsť až k bolesti hlavy a vzniku migrény. Nájsť si preto čas na prestávku a odbremeniť zrak od neustálej pozornosti z obrazovky sa určite vyplatí.
3. Problémy so spánkom
Expozícia modrému svetlu z obrazoviek, najmä večer alebo pred spaním, podporu produkcie melatonínu, hormónu regulujúceho spánok znižuje, čo môže viesť k nespavosti a ďalším poruchám so spánkom.
Prevencia a riešenie
Aj keď môže byť v dnešnom svete takmer nemožné úplne obmedziť čas strávený pred obrazovkou, existujú spôsoby, ako minimalizovať nepriaznivé účinky na naše oči. Okrem očných kvapiek je v prípade akýchkoľvek problémov so zrakom asi najlepšie vybrať si a navštíviť dobrého očného lekára Nitra. Existuje však aj niekoľko iných riešení, na ktorých prítomnosť odborníka až tak celkom nepotrebujete.
- Pravidlo 20-20-20
Toto pravidlo navrhuje, aby ste si po každých 20 minútach stratených pozeraním sa na obrazovku našli 20 sekundovú prestávku a pozerali na niečo vo vzdialenosti aspoň 20 stôp, čo je približne 6 metrov. Týmto spôsobom dávate očiam príležitosť oddýchnuť si.
- Zlepšenie osvetlenia
Aby sa predišlo namáhaniu očí, odporúča sa tiež zvoliť do priestoru lepšie osvetlenie. Nemalo by však svietiť na obrazovku a spôsobovať oslnenie, čo tiež môže pri dlhodobom pôsobení zapríčiniť zbytočnú únavu a poškodenie zraku.
- Použitie filtra modrého svetla
Filtre modrého svetla sú ako fyzické obrazovky dostupné na monitory, alebo ako softvérové riešenia, ktoré menia farebnú paletu modrého svetla, aby sa znížilo vystavenie modrého svetla.
Prečítajte si tiež
4 cviky na oči, ktoré vás uvoľnia, posilnia zrak a zbavia strnulosti.
Aj keď žijeme v dobe, keď je takmer nemožné uniknúť obrazovkám, je dôležité, aby sme pobyt pred nimi eliminovali na minimum, o to viac, ak je takýto spôsob života našou pracovnou náplňou. Včasná prevencia a starostlivosť o oči je teda v tomto smere kľúčová, a tak je potrebné venovať pozornosť a reagovať na akékoľvek signály, ktoré nám naše oči dávajú.
Vždy si nájdite čas na odpočinok, vymeňte obdobie strávené pred obrazovkou za zdravé fyzické aktivity, ako je napríklad čítanie kníh alebo trávenie času v prírode, a samozrejme, nezanedbajte pravidelné lekárske kontroly.
TS, foto: Ground Picture/Shutterstock.com
a megaflopp/Shutterstock.com