Trápi vás šedý zákal? Laserová operácia je rýchlym a spoľahlivým nápadom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Katarakta alebo šedý zákal je najčastejšou príčinou slepoty na svete. Postihuje každého druhého človeka vo veku nad 75 rokov a nedá sa vyliečiť inak ako operáciou.

Hoci ide dnes už o pomerne rutinný zákrok, mnohí pacienti sa kvôli zbytočnému strachu vyvolaného mýtami a nepravdami o zákroku i samotnom šedom zákale pripravujú o plnohodnotný život. Okrem toho, samozrejme, riskujú aj trvalé zrakové problémy až slepotu.
A pritom vďaka najmodernejším laserovým metódam sa dá šedý zákal odstrániť rýchlo a bez použitia ostrých nástrojov.

 

Zabudnite na kvapky, lieky i masti

Šedý zákal sa objavuje ako sprievodný faktor starnutia u ľudí starších ako šesťdesiat rokov. K jeho rozvoju tiež môže prispieť i väčšia dioptrická chyba, úraz oka alebo cukrovka. V prípade šedého zákalu je úplne zbytočné uvažovať nad okuliarmi, kvapkami, liekmi či masťami. Jediným overeným a účinným riešením je operácia.
Tohto zákroku sa však vôbec nie je potrebné báť. Robí sa ambulantne a dnes už predovšetkým pomocou femtosekundového laseru. Ten sa prispôsobí na mieru podľa pacientovho oka a pôsobí len desať sekúnd počas zákroku.
Laserová metóda sa na odstránenie šedého zákalu používa po celom svete, pričom umožňuje oveľa rýchlejšie hojenie a trvá len niekoľko minút.

 

Zakalená šošovka von

Pri operácii šedého zákalu sa z postihnutého oka odstráni zakalená šošovka a nahradí sa umelou. Bežne sa na to používal skalpel, no vďaka liečebným inováciám je oveľa praktickejším riešením laserová operácia.
Laserový lúč s dokonalou presnosťou vytvorí vstupný rez, otvorí predné puzdro šošovky a rozdrobí ju. Následne chirurg šošovku ľahko odstráni a na jej miesto uloží umelú. Vďaka tomu pacient už na druhý deň na operované oko vidí.
Podľa odborníkov odstránenie šedého zákalu vracia starším ľuďom chuť do života. Môžeme ho nazvať aj akousi prevenciou pred životnou letargiou, osamelosťou či stareckou demenciou, ktorú zapríčiňuje aj nedostatok vizuálnych podnetov.

šedý zákal

Ako sa prejavuje šedý zákal?

Existuje niekoľko príznakov, ako môžete odhadnúť, že trpíte šedým zákalom. Nasledovať by však mala návšteva u odborníka, ktorý vylúči iné komplikácie a odporúčí najvhodnejšie riešenie. Na rozdiel od zeleného zákalu (tzv. glaukómu) sa šedý zákal už bez problémov lieči operačným zákrokom.
Sú tu nasledujúce príznaky:

  • pokles zrakovej ostrosti
  • zvyšujúce sa zahmlievanie
  • zhoršujúca sa krátkozrakosť
  • citlivosť na ostré slnečné lúče
  • znížená sýtosť farieb, ktoré sa javia ako vyblednuté.

mýty o zrakuPrečítajte si tiež
11 najčastejších mýtov o zraku.

Spočiatku vás šedý zákal nejako negatívne neovplyvňuje a nezhoršuje vám každodenný život. Až neskôr s postupným dozrievaním príznaky silnejú a znásobujú sa. Preto treba bezpodmienečne vyhľadať očného lekára, aby stanovil komplexnú diagnózu. Ak sa totiž zákal nelieči, môže viesť až ku úplnej strate zraku. A to je škoda, ak vieme, že sa dá rutinne operovať.

— PR správa —
Foto: Bigstockphoto

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.