Horší zrak a práca na počítači. Užitočné tipy a rady

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Máte problémy so zrakom? Možno máte jednu z chýb ako krátkozrakosť, či ďalekozrakosť. Možno sa vám zle zaostruje, alebo sa vaše oči rýchlo unavia, keď pracujete na počítači. Po pár hodinách sa vám akosi rozmazáva obraz, musíte sa nahnúť nad stôl, žmurkáte a večer vás štípu oči.
Ak máte horší zrak, práca na počítači môže byť nepríjemnejšia ako pre ľudí so zdravými očami. Prvé, na čo musíte dbať, je správny výber monitora. A potom dodržiavať základné pravidlá práce pri počítači, aby váš zrak netrpel.

 

Aký monitor vybrať?

Na svoj zrak myslite už pri výbere monitora. Nepozerajte sa iba na hardvér, softvér, ergonomická klávesnica či myš, dobrá grafická karta ap. To všetko je samozrejme dôležité, ale rovnako váš zrak.
Musíte zvoliť vhodnú kombináciu uhlopriečky obrazovky a jej rozlíšenia. Väčšia obrazovka totiž automaticky neznamená aj väčší obraz. Veľkosť ikon a písma totiž určite aj rozlíšenie, čiže koľko zobrazovacích bodov je na ploche.

Napríklad ako uvádza časopis Počítač pro každého, 20-palcový monitor s rozlíšením full HD (1920×1080 bodov) zobrazuje výrazne drobnejšie písmo ako 24-palcový monitor so zhodným rozlíšením. Na menších monitoroch je totiž rovnaké množstvo bodov natlačených na menšej ploche, takže jednotlivé body, z ktorých obraz pozostáva, sú menšie. A obraz je teda drobnejší.
Kedysi na obrovských CRT monitoroch sa dal obraz pekne zväčšiť, použilo sa nižšie rozlíšenie. Dnešné ploché LCD túto možnosť neponúkajú. Už z výroby totiž obsahujú mriežku s jasne určeným počtom zobrazovacích bodov. Ide o tzv. Natívne rozlíšenie.

 

Čo odporúčajú odborníci?

Najlepšou voľbou sa zdá byť obrazovka s rozlíšením full HD 1920×1080 bodov s uhlopriečkou veľkou aspoň 24 palcov.
ideálny je 27-palcový monitor s rozlíšením full HD. Šetríte tak svoj zrak, písmená aj ikony sú výrazné, dobre čitateľné a nemusíte pri nich žmúriť, či približovať si ich.
Vhodné sú aj takmer malé televízory, monitory s uhlopriečkou 30 až 40 palcov. To v prípade, že máte na stole dostatok miesta. Samozrejme, full HD.

Nekupujte si obrazovky s vyšším rozlíšením, napr. 4K (čo je 3840×2160 bodov). Sú nielen drahé, ale zaťažujú samotný počítač oveľa viac a pre ľudí so zhoršeným zrakom predstavujú zbytočné problémy.
Tiež si vyberajte matné monitory. Tie lesklé sú skvelé na pozeranie filmov a hranie hier. Avšak zvyšuje sa možnosť rôznych odleskov, čo znižuje čitateľnosť textu a práca s počítačom je po niekoľkých hodinách únavnou najmä pre váš zrak.

žena pracujúca na počítači

 

Tipy, ako šetriť zrak

ikona pocitacSprávne umiestnenie monitoru je polovicou úspechu. Určite nemôže byť miestnosť, či kancelária doslova presvietená slnkom. Ak máte napríklad doma na výber, radšej zvoľte izbu, kde nesvieti celý deň slnko. Kde je namiesto troch okien iba jedno.

ikona pocitacMonitor by mal byť asi 80 cm pred vami a to vo výške očí. Nie dolu, ani hore, či bokom. Pozerať hodiny dolu alebo na stranu nerobí dobre nielen očiam, ale ani vášmu krku, či chrbtici. Robte si prestávky povedzme každú polhodinku a každých 15 minút pozrite von oknom.

ikona pocitacSvetlo tiež nesmie dopadať priamo na obrazovku a monitor by nemal byť ani medzi vami a oknom. Tak sa len rýchlejšie a viac unavuje zrak. Ideálne je, ak vám ide svetlo z okna zľava alebo sprava.

Čo spôsobuje najčastejšie problémy?
Nie je to elektromagnetické pole z počítačov, ako sa niektorí domnievajú. Ani nekvalitné prístroje. Je to predovšetkým nesprávne držanie tela, príliš dlhý čas strávený pred obrazovkou, nevyhovujúce okolité podmienky ap.
Priveľa svetla, či zle nastavený monitor spôsobujú ťažkosti ako je pocit pálenia, rezania v očiach, slzenie, červené oči, svetloplachosť a neostré, či dvojité videnie.

ikona pocitacNiektoré operačné systémy ponúkajú zlepšenie práce s obrazom. Napríklad Windows 10 má režim vysokého kontrastu, možnosti potlačenia farieb pre jasnejší obraz, tiež softvérovú lupu ai.

ikona pocitacUrčite si robte očnú gymnastiku a dodržiavajte zásady zrakovej hygieny: žmurkajte, nepozerajte na monitor dlhé hodiny, ale pozrite priebežne von oknom a zaostrite na vzdialené predmety. Na zeleň, komín v diaľke ap.  Ak je to potrebné, neváhajte použiť umelé slzy na zvlhčenie povrchu oka.

ikona pocitacNosíte kontaktné šošovky? Pri dlhodobej práci na počítači môžete pociťovať intenzívnejšie syndróm suchého oka. Menej často totiž žmurkáme a tak viac vysychá oko pod šošovkou.

 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.