Ako zvládať negatívne správy, ktoré sa na nás valia?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď si dnes zapnete večerné správy v komerčnej televízii, takmer každá informácia je negatívna – vražda, krádež, výbuch, bankrot, znásilnenie…
Svet speje do záhuby. Počet obetí vojny stúpa. Skleníkové plyny nás čoskoro začnú zabíjať. Finančný trh kolabuje.
A to isté máte v bulvárnych novinách.
Ako zvládať negatívne správy? Naozaj je to s nami také zlé?

Už asi viete, prečo je toľko negatívnych správa: lepšie sa predávajú. Útočia na naše emócie a mnohí z nás ich podvedome dokonca vyhľadávajú.
Tak to zmeňte! Nenechajte sa zneistiť a ovplyvniť. Viac správ neznamená, že je viac aj utrpenia. Väčšie množstvo zlých správ často súvisí skôr s lepším prehľadom o utrpení, než s tým, že by sa svet zhoršoval.

Myslite radšej vo faktoch. Nenechajte sa nalákať a obalamutiť.
Nezabúdajte, že negatívne správy a udalosti sa k nám ostávajú oveľa častejšie než tie dobré. O zlepšujúcich sa veciach sa často nedozvieme. Systematicky si preto vytvárame nadmerne negatívny obraz o svete, čo je veľmi stresujúce. Výborne o tom píše švédsky expert na svetové zdravie a štatistik Hans Rosling. Jeho knihu čítajú Barack Obama, či Bill Gates, ktorý sa jej venoval aj na svojom blogu. Vysoko ho oceňujú prestížne periodiká ako Financial Times, Business Insider, či Nature.
Tak sa poďme pozrieť, čo Hans radí. Ako zvládať negatívne správy.

 

Ako zvládať negatívne správy?

Ako môžeme svojmu mozgu pomôcť prijať skutočnosť, že hoci na nás stále ktosi kričí, že veci spejú k horšiemu, v skutočnosti spejú k lepšiemu? Ako sa nenechať zahltiť negatívnymi správami? Ako im nepodľahnúť a nenechať sa zdeptať?
Čím viac negatívnych informácií, menej faktov a kritického myslenia, tým skôr im podľahnete. Začnete byť depresívni, v strese a permanentnom napätí. A to všetko zhoršuje kvalitu vášho života.
Takže tu sú 3 základné princípy:

zvládajte lepšie negatívne správy

1.Zlý a lepší

Riešením nie je vyvážiť negatívne správy pozitívnejšími. Riskovali by sme, že nám to obraz skreslí opačným smerom, oklameme sami seba a budeme spokojní. Bolo by to asi také užitočné ako vyrovnať nadbytok cukru tým, že začneme priveľa aj soliť. Všetko by síce bolo vzrušujúcejšie, ale aj menej zdravé.

„Predstavte si svet ako predčasne narodené dieťa v inkubátore. Je veľmi choré a neustále treba sledovať jeho dych, tep a ostatné životné funkcie, aby sme si hneď všimli zmenu k lepšiemu alebo horšiemu,“ ponúka v knihe Moc faktov zaujímavý príklad Hans Rosling,
„Po týždni je na tom lepšie. Vo všetkých ohľadoch sa jeho stav zlepšuje, ale ešte musí ostať v inkubátore, lebo jeho stav je stále kritický. Dáva zmysel povedať, že situácia dieťaťa sa zlepšuje? Áno. Samozrejme. Dáva zmysel povedať, že je na tom zle? Áno, samozrejme. Znamená vyhlásenie „veci spejú k lepšiemu“, že všetko je v poriadku a mali by sme sa prestať stresovať a báť? Nie, ani náhodou.“

Zlé veci sa zlepšujú. Niečo je zlé a zároveň sa to zlepšuje. Presne takto treba premýšľať o súčasnom stave sveta.

 

2.Čakajte zlé správy

Pri ovládaní inštinktu negativity pomáha aj neustále čakať zlé správy.
Nezabúdajte, že médiá a aktivisti sa spoliehajú na to, že pritiahnu vašu pozornosť drámou.
Nezabúdajte, že negatívne príbehy sú dramatickejšie ako neutrálne alebo pozitívne.
Nezabúdajte, že z dočasného prepadu možno vytrhnutím z kontextu dlhodobého rastu vykonštruovať príbeh o kríze.

Keď sa dopočujete o niečom strašnom, upokojte sa a opýtajte sa sami seba:
Keby došlo k pozitívnej udalosti rovnakých rozmerov, dozvedel by som sa o tom?
Keby došlo aj k stovkám väčších zlepšení, dopočul by som sa o tom?
Dopočul by som sa o deťoch, ktoré sa neutopili?

Nezabúdajte, že pozitívne zmeny sú síce bežnejšie, ale nedostanú sa k vám. To vy sa musíte dostať k nim. A keď si pozriete štatistiky, nájdete ich všade. To vám poskytne základnú ochranu a umožní sledovať správy bez toho, aby ste sa každý deň obávali blížiacej sa apokalypsy.

Prečítajte si tiež
Optimistom sa darí lepšie ako pesimistom.

 

3.Necenzurujme históriu

Keď si pri pohľade do minulosti odmietame zložiť ružové okuliare, pripravujeme seba a svoje deti o pravdu. Dôkazy o hroznej minulosti sú strašidelné, ale ide o výborný prameň. Pomôže nám oceniť to, čo máme dnes, a poskytne nám to nádej, že budúce generácie prekonajú prepady a budú pokračovať v dlhodobých trendoch smerujúcich k mieru, prosperite a riešeniu globálnych problémov rovnako, ako to zvládli tie predošlé.
Pozor teda na spomienkový optimizmus. Ľudia často prikrášľujú svoje rané zážitky a národy glorifikujú svoje dejiny.

kniha Moc faktov

O knihe Moc faktov
Moc faktov je inšpirujúca kniha, ktorá vám ukáže 10 dôvodov, prečo máme o svete mylné predstavy… a prečo sme na tom lepšie, ako si myslíme.
Knihu tvoria nielen zaujímavé fakty, ale predovšetkým tipy, ako začať myslieť správne a logicky. Ako odolávať niekedy nezmyselným pudom a osobným strachom. Dozviete sa, ako rozpoznať zámerne zdramatizované správy a poprekrúcané informácie. Vytrhnuté z kontextu a upravené, aby na nás zapôsobili.
Ako napísali v Nature, „tri minúty s Hansom Roslingom zmenia váš názor na svet!“ Tak si to vychutnajte.


Zdielať

About Author

Dana Bunová

Mám dlhoročné skúsenosti v marketingu na strane klienta, ako aj s prácou v reklamných agentúrach. Píšem o rôznych témach, oblastiach, ale najmä pre ženy.

Komentáre sú uzavreté.