Priateľte sa s ľuďmi, ktorí chcú pre vás len to najlepšie

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Poznáte to – rodinu si nevyberáme, je nám daná, ale priateľov si môžeme vyberať. Tak prečo si neraz zvolíme tak zle? Nevhodných a zlomyseľných priateľov; takých, čo iným ubližujú, intrigujú a vysávajú z nás optimizmus. Negativistov, ktorí nás ubíjajú…
Odborníci tvrdia, že občas keď ľudia nemajú o vlastnej hodnote vysokú mienku – alebo ak odmietajú prevziať zodpovednosť za svoj život –, si nájdu nového známeho, ktorý presne zodpovedá typu s problematickou minulosťou.
Spriateľte sa s ľuďmi, ktorí chcú pre vás len to najlepšie.

 

Ľudia s nízkym sebavedomím

A propos, spomínaní ľudia, ktorí si neveria. Oni totiž neveria, že si zaslúžia niečo lepšie – a tak to nehľadajú. Alebo sa možno chcú vyhnúť problémom, ktoré prináša niečo lepšie.
Sigmund Freud to nazval „nutkanie k opakovaniu“. Vnímal ho ako nevedomú snahu zopakovať hrôzy minulosti. Ľudia si vytvárajú svety pomocou nástrojov, ktoré majú k dispozícii. Zlé nástroje vedú k zlým výsledkom. Opakované používanie tých istých chybných nástrojov vedie k rovnakým chybným výsledkom.
Takto sa tí, ktorí sa nedokážu poučiť z minulosti, odsúdia na jej opakovanie. A opakovane si nachádzajú nevhodných priateľov, ktorí im dokonca môžu škodiť a brzdiť ich.

 

Ako si vyberáme priateľov?

Ľudia si vyberajú priateľov, ktorí na nich majú zlý vplyv, aj z iných dôvodov. „Niekedy je to preto, že chcú niekoho zachrániť. Týka sa to hlavne mladých, hoci takýto impulz mávajú aj starší ľudia, ktorí sú príliš ochotní, naivní alebo úmyselne slepí,“ vysvetľuje uznávaný klinický psychológ Jordan Peterson, ktorý svojimi myšlienkami oslovuje milióny ľudí na svete.
New York Times ho označil za najvplyvnejšieho intelektuála západného sveta v súčasnosti. Dokáže totiž aj najkomplikovanejšie myšlienky podať zábavnou formou, čo dokázal aj v knihe 12 pravidiel pre život. Ponúka v nej nové impulzy a silu byť lepším človekom a žiť plnohodnotnejší život.

priateľstvo prepletené prsty

 

Problematickí a neúspešní

Podľa Jordana nesmieme zabúdať na jeden fakt: nie každý neúspešný človek je obeťou a nie všetci na dne chcú rásť, hoci mnohí sa o to usilujú a aj sa im to podarí. Ľudia však často prijímajú alebo dokonca zväčšujú vlastné aj cudzie utrpenie, ak ho môžu označiť za dôkaz nespravodlivosti sveta.
Medzi utláčanými je dosť utláčateľov, aj keď vzhľadom na ich nízke pozície, sú mnohí z nich len tyranskí ašpiranti. Je to najjednoduchšia cesta, ktorú si môžu z krátkodobej perspektívy vybrať, hoci v dlhodobom horizonte to nie je nič iné ako peklo.

Predstavte si človeka, ktorému sa nedarí. Potrebuje pomoc. Mohol by po nej dokonca túžiť. Nie je však jednoduché rozlíšiť, kto naozaj pomoc chce a potrebuje a kto len využíva ochotného pomocníka.
Rozlišovanie je ťažké aj pre osoby, ktoré pomoc chcú a potrebujú, prípadne ju zneužívajú.

 

Naozaj zachraňujete zlomených?

Možno ľudí zachraňujete, pretože ste silná, veľkorysá a vyrovnaná osobnosť, ktorá chce urobiť správnu vec.
Ale možné je aj to – a možno aj pravdepodobnejšie –, že len chcete upriamiť pozornosť na svoje nevyčerpateľné zásoby súcitu a dobrej vôle.
Alebo niekoho zachraňujete, lebo sa chcete presvedčiť, že sila vašej povahy nie je len vedľajším účinkom vášho šťastia a rodiska.
Alebo je to možno preto, že je jednoduchšie pôsobiť cnostne, keď stojíte vedľa absolútne nezodpovednej osoby.
Tak čo z toho je najbližšie vám? Zamyslite sa…

lepšie vzťahyPrečítajte si tiež
11 krokov, ako mať lepšie a úprimnejšie vzťahy.

 

Prečo si vyberáme nesprávnych priateľov?

J.Peterson vo svojej knihe 12 pravidiel pre život vysvetľuje, že ak ostávame v nezdravom vzťahu, bude to zrejme preto, že sme príliš slabí. A nevieme sa rozhodnúť odísť, nechceme to však vedieť.
Možno si potom môžem o sebe povedať: „Niekto, kto sa tak obetuje a je ochotný pomáhať druhým, musí byť dobrý človek.“
Nie je to tak. Možno je to len človek, čo sa snaží zapôsobiť a predstiera, že dokáže vyriešiť náročný problém namiesto toho, aby bol naozaj dobrý a riešil skutočné veci.
Možno by som namiesto udržiavania priateľstva mal niekam odísť, dať sa dokopy a ísť ostatným príkladom.

Ak máte priateľa, ktorého priateľstvo by ste neodporúčali svojej sestre, otcovi či synovi, prečo by ste si takého kamaráta nechávali?
Mohli by ste povedať, že z vernosti. Vernosť však nie je totožná s hlúposťou. Vernosť je vecou spravodlivej a čestnej dohody. Priateľstvo je vzájomný vzťah. Nemáte morálnu povinnosť podporovať niekoho, kto robí svet horším miestom. Práve naopak.

priatelia siluety

 

Tí, čo chcú pre vás len to najlepšie

Mali by ste si vyberať ľudí, ktorí chcú veci zlepšiť, nie zhoršiť.
Ak sa obklopíte ľuďmi, ktorí podporujú vaše ambície, nebudú tolerovať váš cynizmus a deštrukčné tendencie. Namiesto toho vás povzbudia, keď budete robiť dobre sebe a ostatným, a v opačnom prípade vás opatrne potrestajú. Je to vhodný a ohľaduplný spôsob, ako posilniť vaše odhodlanie robiť správne rozhodnutia.
Ľudia, ktorí nemajú ambície, budú robiť presný opak. Ponúknu bývalému fajčiarovi cigaretu a alkoholikovi pivo. Budú žiarliť, keď sa vám bude dariť alebo urobíte niečo nezištné.

Nemyslite si však, že je jednoduchšie obklopovať sa dobrými a zdravými ľuďmi než zlými a chorými. Nie je to tak. Dobrý, zdravý človek predstavuje ideál. Stáť pri takejto osobe si vyžaduje silu a odvahu. Buďte pokorní. Buďte odvážni. Spoľahnite sa na svoj úsudok a chráňte sa pred príliš nekritickým súcitom a ľútosťou.
Spriateľte sa s ľuďmi, ktorí chcú pre vás len to najlepšie.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.