Vedeli ste, že väčšina z nás využíva približne štyridsať percent svojich schopností? Nazýva sa to 40-percentné pravidlo, ktoré však môžete zmeniť. Ak chcete byť v niečom lepší, ak potrebujete naozaj a konečne schudnúť; ak chcete dokázať viac v práci, či v škole; ak si chcete dokázať niečo v športe…to všetko môžete urobiť. Len treba vedieť ako a zatnúť spočiatku zuby.
David Goggins vás svojimi skúsenosťami ukazuje cestu, ktorou môže hocikto zvládnuť bolesť, rozdrviť strach a naplno zúročiť svoj potenciál. „David je zosobnením čistej vôle a inšpirácie. Len čo si ho vypočujete, máte chuť vybehnúť na horu,“ tvrdí slávny Joe Rogan, stand-up komik a moderátor podcastu The Joe Rogan Experience.
David sa dostal zo dna na vrchol. Zažil chudobu, predsudky, fyzické násilie a mal veľkú nadváhu. Vďaka sebadisciplíne, psychickej odolnosti a tvrdej práci sa však zmenil z deprimovaného mladého muža na ikonu amerických ozbrojených síl a jedného z najlepších vytrvalostných športovcov na svete.
Inšpirujte sa.
Nič ma nezlomí
„Život sa so mnou nemaznal. Narodil som sa pod mizernou hviezdou, v detstve ma bili, v škole mučili a prezývku neger som počul toľkokrát, že sa to ani nedá porátať. Boli sme chudobní, žili sme zo sociálnych dávok, mali štátom dotované bývanie a mňa dusila depresia. Bol som na tom dosť zle a moje vyhliadky do budúcnosti nestáli za nič,“ spomína David vo svojej inšpiratívnej knihe Nič ma nezlomí.
Ako jediný človek v dejinách úspešne absolvoval elitný výcvik špeciálnych jednotiek amerických námorných, vzdušných a pozemných tímov Navy SEALs, ľahkej pechoty Army Rangers aj taktických jednotiek vzdušných síl Air Force Tactical Air Controller, vytvoril rekordy v množstve vytrvalostných súťaží.
Časopis Outside mu preto dal prezývku najzdatnejší muž Ameriky.
Vo svojej knihe približuje svoj príbeh a každodenný boj, aby sa dostal z bahna. Aby dosiahol čosi viac. Ponúka výzvy a my vám prinášame niektoré z nich. Aby ste sa inšpirovali, zamysleli a možno vykročili na novú cestu.
1. Spíšte si to
Otvorte si denník, zošit, počítač a spíšte svoj príbeh, zoznam výhovoriek a všetkých dobrých dôvodov, prečo by ste nemali pohnúť ani prstom. Využijete to potom ako palivo na dosiahnutie úspechu.
Keď zoznam dokončíte, dajte ho prečítať, komu chcete. Pre niektorých to znamená zavesiť fotografiu na sociálne siete a doplniť niekoľko riadkov o tom, ako tvrdo zápasíte s minulosťou alebo prítomnosťou. „Viem, že je to ťažké, ale vďaka tomu získate silu vyrovnať sa s tým,“ tvrdí David.
2. Ako vystúpiť z komfortnej zóny?
Prvým krokom na ceste k odolnej mysli je vystúpenie z komfortnej zóny. Zapíšte si do denníka všetko, čo nemáte v obľube alebo čo vo vás vzbudzuje nepríjemný pocit. Najmä to, čo je pre vás dobré. Teraz niečo z toho spravte. A ešte raz.
Nejde o to, aby ste okamžite zmenili svoj život. Stačí sa posúvať krok za krokom a každú zmenu si aj udržať. Teda siahnuť si na mikroúroveň a robiť niečo otravné každý deň.
Nepríjemné veci, hoc aj maličkosti, vás posilnia. Čím častejšie sa budete cítiť nepohodlne, tým viac vás to vzpruží a čoskoro dokážete v stresových situáciách reagovať produktívnejšie.
3. Prestaňte si masírovať ego!
Nastavte si zrkadlo a buďte k sebe úprimný. Nepodvádzajte, nemasírujte si ego. Spíšte si všetky neistoty, sny a ciele na nalepovacie papieriky a tie dajte na zrkadlo.
Ak potrebujete lepšie vzdelanie, uvedomte si, že treba začať tvrdo makať, lebo máte čo doháňať. Bodka.
Ak pri pohľade do zrkadla vidíte niekoho, kto má zjavnú nadváhu, znamená to, že je to tučný človek. Neklamte si! V takých chvíľach nie je miesto na zdvorilosť, lebo potrebujeme hrubšiu kožu, aby sme si zlepšili život.
Je jedno, či ide o kariérny cieľ (dať výpoveď, založiť si firmu), zmenu životného štýlu (schudnúť, žiť aktívnejšie) alebo športový cieľ (zabehnúť prvých päť, desať kilometrov alebo maratón), musíte si pravdivo priznať, kde sa nachádzate a čo treba spraviť, aby ste dosiahli svoje ciele. Deň čo deň.
4. Začnite využívať svoju myseľ
Máme čertovsky silné mysle. Sú našou najmocnejšou zbraňou, no prestali sme ich využívať. Dnes máme prístup k oveľa väčšiemu množstvu zdrojov než v minulosti, a napriek tomu sme neschopnejší než tí pred nami. Ak chcete patriť k jedným z mála, ktorí sa tomuto trendu v našej mäkkej spoločnosti vzoprú, musíte ísť do vojny so sebou a vytvoriť si novú identitu, ktorá si vyžaduje otvorenú myseľ.
Na to neustále myslite, že vaša myseľ zvládne oveľa viac.
Prečítajte si tiež
Zlepšite si vytrvalosť. 11 tipov od profíka zo Spartan Race.
5. Dokážte viac a predveďte sa
Vyberte si hocijakú konkurenčnú situáciu, v ktorej sa aktuálne nachádzate. Kto je vaším súperom? Učiteľ či tréner, šéf alebo nezvládnuteľný klient? Bez ohľadu na to, ako sa k vám správa, jestvuje spôsob, ako si nielen získať jeho či jej úctu, ale aj to celé otočiť. Musíte excelovať.
Zloženie skúšky na jednotku, vypracovanie ideálneho návrhu, splnenie predajného cieľa. Nech je to hocičo, chcem, aby ste pracovali tvrdšie než kedykoľvek predtým. Urobte všetko presne tak, ako sa od vás žiada. Cieľ, ktorý sa považuje za ideálny výsledok, sa zároveň usilujte prekonať.
Nech sa to týka kohokoľvek, cieľom je ukázať, že dokážete viac.
6. Začnite sa prekonávať
Či už bežíte na trenažéri alebo robíte kľuky, robte to dovtedy, kým nedospejete do bodu absolútnej únavy a extrémnej bolesti. Myseľ vás bude prosiť, aby ste prestali. Vtedy pridajte ešte päť až desať percent. Ak je vaším doterajším maximom sto kľukov, spravte ich stopäť alebo stodesať. Ak bežne beháte týždenne päťdesiat kilometrov, pripojte v ďalšom týždni päť navyše.
Postupným pridávaním sa vyhnete zraneniam a vaše telo aj vaša myseľ si na novú záťaž pomaly privyknú. Okrem toho si prestavíte východiskový stav, lebo o týždeň neskôr si záťaž zvýšite o ďalších päť až desať percent.
Novonájdená psychická sila a sebavedomie, ktoré získate, vás potom budú ďalej tlačiť vpred aj v iných aspektoch života.
7. Stále na sebe pracujte
Mnohí ľudia si myslia, že keď dosiahnu určitý status, úroveň rešpektu či úspech, vyhrali. „A ja tvrdím, že vždy treba chcieť viac. Jedinečnosť nie je čosi, čo s vami ostane naveky, ak k nej raz pričuchnete. Vyprchá totiž ako olej z horúcej panvice,“ upozorňuje David vo svojej knihe Nič ma nezlomí.
Ak sa naozaj chcete stať neobyčajným medzi neobyčajnými, musíte si jedinečnosť udržať veľmi dlho. Mali by ste sa stále za niečím hnať a večne sa o niečo snažiť. Možno to vyznieva príťažlivo, no bude vás to stáť všetko, čo máte. A ešte trochu viac. Nie je to pre každého, lebo tento spôsob života si vyžaduje absolútne nasadenie a možno vám rozhádže rovnováhu v živote. Ale vytrvajte a upevňujte svoju vôľu.
David Goggins v podcaste u Joa Rogana:
Foto: Motýľ, FB/David Goggins