Fenomén Mbappé. Stane sa TOP futbalistom v histórii?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

K.M. sú iniciály, ktoré by mohli byť v nasledujúcich rokoch pre dejiny futbalu a možno aj športu veľmi významné, tak ako boli kedysi iniciály M. J., čiže Michaela Jordana, najznámejšieho basketbalistu všetkých čias.
Stane sa Kylian Mbappé najpopulárnejším futbalistom? Bude ešte slávnejší ako jeho výsosť Pelé, ktorý v ňom od výhry Francúzska na Majstrovstvách sveta v Rusku v lete 2018 videl svojho následníka?

Fenomén Mbappé

Kniha Fenomén Mbappé sleduje kariéru mladého fenoménu už od jeho prvých driblingov na trávniku štadióna Léa Lagrangea na parížskom predmestí Bondy až po jeho štvrtý gól vo finále majstrovstiev sveta na moskovskom štadióne Lužniki.

Kylian Mbappé je:

  • najmladším futbalovým strelcom v dejinách AS Monaka
  • najmladším hráčom, ktorý prekročil symbolickú hranicu päťdesiatich gólov strelených v Ligue 1 (najvyššia francúzska liga), takže predbehol Yannicka Stopyru, ktorý tento rekord držal od roku 1982
  • najmladším futbalovým strelcom v semifinále Ligy majstrov
  • najmladším futbalovým strelcom v dejinách PSG v Lige majstrov
  • najmladším hráčom, ktorý dal v tejto lige desať gólov, a bol teda lepší ako Lionel Messi alebo Cristiano Ronaldo
  • najmladším hráčom, ktorý skončil v elitnej desiatke medzi ašpirantmi na Zlatú loptu
  • najmladším futbalovým strelcom vo finále majstrovstiev sveta od istého Pelého, pretože sa po ňom stal prvým hráčom, ktorý strelil dva góly v rámci toho istého zápasu majstrovstiev…

Fenomén Mbappé

Fenomén? Od toho mám ďaleko…

Podobných fenoménov je málo, no on aj tak toto označenie odmieta: „Ja nie som fenomén. Fenoménmi sú Cristiano Ronaldo, Messi alebo Neymar. Od toho mám ešte ďaleko. Takže keď to počujem, je mi z toho dosť do smiechu.“

Tento 24-ročný muž s večne detským úsmevom je však mimozemšťan. Vydrží to? Udrží si rovnakú úroveň výkonu v nasledujúcich rokoch, a bude pokračovať v predbiehaní tých najlepších? Bude mať dostatok šťastia na to, aby sa vyhol vážnemu zraneniu, ktoré by oslabilo jeho elán?
Na tieto otázky sa čoskoro dozvieme odpovede a čo to naznačuje aj táto kniha.

Kylian naďalej však udivuje futbalový svet. Skóruje, aby zmenil dejiny – to by mohlo byť jeho motto. „Každý deň sa snažím pomôcť tímu tak, ako sa len dá, čo mi samo osebe robí radosť, pretože futbal je pre mňa radosť. A usilujem sa aj dávať góly. Prekonávanie rekordov je to, čo ma poháňa vpred, takže som veľmi spokojný,“ zveril sa 23. februára 2019 do mikrofónu stanice Canal+ po výkone proti Nîmes. „Vždy vychádzam z princípu, že príde niekto iný, ešte lepší, takže sa treba vždy snažiť najviac, ako to ide, pretože jedného dňa vás niekto prekoná.“

 

Lahôdka pre futbalových fanúšikov

Vydajte sa po stopách tohto fenomenálneho človeka, hľadajte korene lídra ďalšej generácie a štvrtej najobľúbenejšej osobnosti Francúzov v roku 2018: autor začal v jeho rodnom meste Bondy a so zastávkou v národnom tréningovom stredisku Clairefontaine, v Monaku a v národnom mužstve sa dostal až k Paris Saint-Germain.

Kontaktoval desiatky svedkov a s niektorými sa aj stretol. Sú to jeho blízki, ktorí ho videli vyrastať, ktorí na neho museli dohliadať nielen na futbalovom ihrisku, ale aj v škole a pri iných aktivitách, ktorým sa venoval. Chcel pochopiť, ako a prečo si môže byť Kylian Mbappé tak neochvejne istý tým, že uspeje, a napriek tomu nie je namyslený. Tá istota vychádza z neuveriteľnej vnútornej sily a z kolektívneho záujmu, ktorý zahŕňa celú rodinu. „Jej členovia nás však informovali, že si do knihy neželajú prispieť. Na cestu, ktorá ho priviedla k tejto mimoriadnej životnej dráhe, sa vydal veľmi skoro. O tom je tento príbeh,“ píše Arnaud Hermant v knihe Fenomén Mbappé.

 

Foto: Lepšídeň.sk, FB/Mbappé


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.