98 inšpiratívnych príbehov o magických okamihoch života. Dar

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Naučil som sa deliť o krásu, ktorú som našiel s ostatnými a spojiť svoj život so životmi iných ľudí a zistil som, že sa tak stávame jedným. Vtedy som si uvedomil, že toto je môj skutočný životný cieľ. Zistil som, že môžem riskovať, čeliť svojmu strachu, spochybňovať svoje presvedčenie a vyjsť zo svojej komfortnej zóny. Naučil som sa, ako uniknúť z väzenia svojho každodenného života.
Každý deň, každú hodinu a každú minútu…

Vo víre každodenného života, nekonečných úloh a povinností veľmi ľahko zabúdame užívať si jednoduché okamihy dňa. Akoby nám pretekali pomedzi prsty.

 „Každý deň je v skutočnosti ako dar. Otvorte ho… a tešte sa z neho.”

 

98 inšpiratívnych príbehov

98 inšpiratívnych príbehovStefanos Xenakis sa svojou zbierkou láskyplných liečivých príbehov s jednoduchým a takým výstižným názvom Dar vracia k samotnej podstate života – k radosti z obyčajného bytia. Ukazuje nám čaro jednoduchých vecí, ako je skoré vstávanie, smiech či nezištná pomoc blízkym. Učí nás, že radosť často nájdeme na tých najobyčajnejších a najmenej očakávaných miestach. Dáva nám príležitosť znova sa zamilovať do svojho života a prijať pozoruhodnú krásu našej ľudskosti.

Môj milovaný strýko hovorieval, že jedlo vydrží len tak dlho, ako dlho ho držíš v ústach. Preto ho musíš dobre prežúvať. Keď ho prehltneš, je koniec. Je preč. To isté platí aj pre život. Naučil som sa život prežúvať, ako najlepšie jedlo mojej mamy, ktorého vôňa sa kedysi šírila po celom dome. Naučil som sa vychutnávať každý okamih.

V jednom príbehu sa hovorí, že farmár raz kopal na poli, keď jeho krompáč udrel na niečo tvrdé a zlomil sa. Farmár sa najprv rozzúril, ale potom sa zohol, aby zistil, čo tam bolo. Uvidel tam debnu. Otvoril ju a našiel v nej poklad.
Rovnako ako farmár si autor uvedomil, že musí otvárať škatule života, aj keď sa mu nepáči ich obal. Koniec-koncov, podľa jeho skúseností niektoré z najlepších darov prichádzajú v škaredom obale. Naučil sa, že život sám osebe je dar.

„Konečne som sa zmieril so svojimi chybami a omylmi. Naučil som sa ich rešpektovať, milovať ich a spolu s nimi milovať aj sám seba. To bolo pre mňa kľúčové. Namiesto toho, aby som sa snažil robiť menej chýb, dovolil som si ich robiť viac. A vďaka tomu som ich skutočne začal robiť menej,“ píše Stefanos Xenakis.

 

 

Buďme vďační, život je zázrak!

Už pred rokmi si začal písať zápisník zázrakov. Dal by sa nazvať aj denníkom vďačnosti. Spočiatku len ťažko hľadal niečo, za čo by mohol byť vďačný, ale čoskoro toho bolo stále viac. Všetko, čo videl, bol zázrak!
To, že som mohol hovoriť, že mohol chodiť, že ho na konci ťažkého dňa čakala teplá posteľ. Jeho vnímanie života sa zmenilo. Teraz videl, že život oplýva krásou. Uvedomil si, že krása nespočíva v tom, čo videl, ale že sa nachádza v jeho očiach. To, ako sa pozeral na svet, určovalo krásu, ktorú videl okolo seba.

Potom mal svoj denník vždy pri sebe a písal si ďalšie poznámky, kdekoľvek sa ocitol: v práci, vo vlaku, doma. „Riadky som zapĺňal vzácnymi slovami, stránky nádhernými zázrakmi a poličku nespočetnými denníkmi. A potom sa zrazu stalo niečo zázračné. Jedného dňa som prestal písať pre seba a začal som písať pre ľudí okolo seba. Rozhodol som sa deliť o tú úžasnú vec, ktorú som si už nechcel nechávať pre seba,“ dodáva Stefanos Yenakis.

A tak vznikla kniha Dar. Kniha zrodená zo života. Jeho života, našich životov.
Kniha, ktorá nám môže pomôcť viac precítiť jedinečnosť každého jedného dňa, ktorý zažívame. Vychutnávať si krásu malých okamihov, ktoré inak prehliadame…

Foto: Grada, LepšíDeň.sk


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.