Dievča, ktoré utieklo z Osvienčimu. Skutočný príbeh

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dostali sa na miesto, z ktorého sa len málokto dokázal dostať živý. Bolo to miesto, z ktorého sa vytratila ľudskosť a všetko sa podriadilo brutalite a krutosti niekoľkých ľudí.
Oni sa však nepoddali, vzopreli sa osudu a svojím smelým činom inšpirovali mnohých ďalších k otvorenému odporu.
Odvážna mladá žena a mladý muž, ktorí prejavili neuveriteľné hrdinstvo.
Nezabudnuteľná dvojica.
Toto je ich príbeh. Dievča, ktoré utieklo z Osvienčimu.

Milióny ľudí prešli bránou Osvienčimu, no ona bola prvou ženou, ktorá utiekla.
Tento silný román rozpráva inšpiratívny skutočný príbeh Maly, ktorej osud ovplyvnil chod dejín. Dojímavá kniha o utrpení a bolesti, ale najmä o sile prežiť tieto muky. Príbeh, ktorý vás nenechá na pokoji, kým ho nedočítate…a dotkne sa každej bunky vo vašom tele.

 

Nikto neopustí Osvienčim živý

Dievča, ktoré utieklo z OsvienčimuMala Zimetbaumová, väzenkyňa 19880, pochopila, že sa ocitla v hlbinách pekla vo chvíli, keď vystúpila z dobytčáka. Ako tlmočníčka pre SS využívala svoju pozíciu na záchranu čo najväčšieho počtu životov a pašovala kúsky chleba tým, ktorí mali hlad.

Edward Galiński, politický väzeň 531, prišiel do tábora medzi prvými. Aj keď s vyholenou hlavou a pruhovanou uniformou vyzeral ako akýkoľvek iný väzeň, bol bojovníkom odporu, ktorý pripravoval plán úteku.

Jediným prehreškom, ktorého sa obaja dopustili, bolo to, že žili. Keď sa prvýkrát stretávajú, v temnom prítmí osvienčimských barakov sa rozžiari záblesk nádeje. Edward prinúti Malu veriť v nemožné. Že môžu tento tábor opustiť napriek tomu, že sú obkľúčení elektrickým a ostnatým drôtom, na vrchole nekonečných strážnych veží číhajú automatické zbrane či guľomety a monitorovacie svetlá neúnavné blúdia po zemi.

Najprv ju pripravili o slobodu, potom o vlasy. Tie sa Male podarilo získať späť. Sľúbila si, že jedného dňa znova získa aj svoju slobodu.
Teraz už z pozície táborového veterána pochmúrne a súcitne sledovala, ako nové dievčatá ostrihali sťa ovce. Nedokázala sa ubrániť nutkaniu a prešla si prstami po vlasoch, aby sa uistila, že ich ešte stále má, že sa pozviechala, že sa vyškriabala na úplný vrchol miestneho totemu, kde jej nik neskriví ani jediný vlások. Vo vrecku sukne stále schovávala prameň odstrihnutých vlasov, opatrne zabalený v plátennom vrecúšku. Pripomínal jej slobodu, o ktorú ju pripravili, a sľub, že jedného dňa ju opäť získa.

 

Dievča, ktoré utieklo z Osvienčimu

Dievča, ktoré utieklo z Osvienčimu Ellie Midwood

Ellie Midwoodová

Mala a Edward si sľúbili, že buď spolu utečú, alebo spolu zomrú.
To, čo nasledovalo, bol jeden z najväčších milostných príbehov v histórii.
Dievča, ktoré utieklo z Osvienčimu je emotívny príbeh založený na skutočnom príbehu. Ukazuje, že v tej najväčšej tme môže byť vaším svetlom láska… Príbeh, ktorý bude vo vás ešte dlho rezonovať aj po dočítaní.

Ak máte radi pravdivé príbehy z obdobia 2.svetovej vojny, o holokauste, neskutočnej odvahe ľudí, ktorí boli vtedy vystavení príšerným krutostiam – táto kniha patrí medzi najlepšie. Napínavá, čítavá, dozviete sa veľa o samotnom chode koncentračného tábora, aj odboji v ňom. Výborne prepracované postavy Maly a Edwarda, ktorým budete fandiť a držať palce.

Autorka Ellie Midwoodová vytvorila silný historický román s témou holokaustu, ale vidno jej poctivú prípravu: skvele si naštudovala vtedajšie pomery v Osvienčime, výborne ich zakomponovala do príbehu a vytvorila mrazivú, elektrizujúcu atmosféru. Toto je jedna z kníh, ktoré vám aj napriek popísaným hrôzam dokážu dodať silu a nádej.

„Venujem všetkým ľuďom, ktorí bojovali a stále bojujú za slobodu; každému, kto sa kedy vzoprel útlaku, prenasledovaniu a nerovnosti. Bojujte a neoblomne šírte pravdu. Vaša odvaha neupadne do zabudnutia.“
– autorka Elli Midwoodová

Dievča, ktoré utieklo z Osvienčimu

Foto: LepšíDeň.sk, Motýľ, elliemidwood.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.