Mávate spánkové zášklby? Čo to znamená a môžu vám uškodiť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Možno sa to stáva občas aj vám: ležíte pohodlne v posteli, je ticho, tma, pomaličky zaspávate…a v tej chvíli sa strhnete, myknete a prebudíte. Akoby vás niekto náhle zobudil, pichol do vás.
Takéto spánkové zášklby sú náhle, spontánne. Ide o zášklb svalstva končatín, prípadne aj trupu alebo hlavy. Ich počet a intenzita sa zvyšuje najmä v období, kedy máme viac stresu, viac emocionálnej záťaže, alebo tiež pri nadmernej fyzickej námahe počas dňa. Ale aj keď sme vypili viac káv.
Prečo mávame takéto mimovoľné pohyby? Môže nám to nejako škodiť?

 

Spánkové zášklby

K takýmto zášklbom dochádza v najľahšej fáze spánku. Tieto náhle záchvevy sa nazývajú „hypnagogické zášklby“. Zvyčajne ich sprevádza pocit pádu, ale môže to byť zdanlivý hluk či záblesk svetla. Približne 70 – 80 % ľudí tvrdí, že ich zažíva.

Dochádza k nim kvôli zápasu medzi vôľou zostať hore a vábivou silou spánku. „V tomto zápase zohráva úlohu retikulárny aktivačný systém (RAS) bojujúci za vašu bdelosť. Jeho súperom je ospalé ventrolaterálne preoptické jadro (VLPO) túžiace po vankúši. Hoci je menšie, osudom VLPO je vyhrať. K zášklbom však dochádza, keď bojujúci RAS zasadí krátku a silnú ranu,“ vysvetľuje dr. Stuart Farrimond v knihe Veda života, v ktorej využil najnovšie poznatky zo psychológie, výživy, biológie, fyziky ap.

spánkové zášklby

 

Prečo vznikajú?

Podľa jednej teórie sú spánkové zášklby prežitkom zdedeným od našich predkov obývajúcich stromy. Keď sa vaše svaly počas raných fáz spánku uvoľňujú, váš mozog vás zobudí zášklbmi, aby ste nespadli zo stromu.

To potvrdzuje aj ďalšia teória. Podľa nej mozog chybne vníma relaxáciu, ktorú pociťuje pri zaspávaní – myslí si, že telo padá, a tak mozog o tom informuje svaly, ktoré následne zareagujú, aby sa mohli zachytiť a zabrániť pádu.

Je pravda, že veľa našich predkov spávalo na stromoch a prílišné uvoľnenie mohlo znamenať, že spadnú dolu a zabijú sa, alebo vážne zrania. Preto pri prudkej relaxácii kostrovej svaloviny dôjde k zášklbom a následnému precitnutiu a prebudeniu.

potraviny pre lepší spánokPrečítajte si tiež
Poznáte potraviny pre lepší spánok? Čo jesť večer a čo nie?

 

Škodia mi takéto zášklby?

Podľa odborníkov sa nemusíte obávať – sú neškodné. Ak teda letiaca ruka nepristane na milovanom partnerovi 🙂
Spánkové zášklby sú bežné u oddýchnutých aj u ľudí s problémami so spánkom. Vo vyššom veku sú menej časté. Dôkazov je síce málo, ale niektoré naznačujú, že zníženie príjmu kofeínu a obmedzenie nočného cvičenia zredukujú vznik spánkových zášklbov.

Niekedy tieto zášklby sprevádzajú halucinácie, kedy má pacient pocit, že padá alebo vidí záblesky. Hypnagogické šklbnutie je spojené s rýchlym tlkotom srdca, zrýchleným dýchaním, potením a niekedy so zvláštnym zmyslovým pocitom šoku alebo pocitom pádu do prázdna,“ potvrdzuje časopis Quark.

Zdroj: kniha Veda života, Wikiskripta.eu, Quark
Foto: Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.