Najskôr si usteľte a potom môžete zmeniť svet!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Áno, nech to znie akokoľvek čudne – najskôr si usteľte posteľ a potom môžete zmeniť svet. Ak si každé ráno usteliete, dokončíte prvú úlohu  dňa. Pocítite štipku hrdosti a povzbudí vás to do ďalšej úlohy. Ku koncu dňa pribudne k jednej splnenej úlohe veľa ďalších. Ustielanie postele  vo vás okrem toho upevní pocit, že v živote záleží na maličkostiach. Ak si nedokážete správne poradiť s maličkosťami, nikdy správne neurobíte ani veľké úlohy.

Presne toto tvrdí admirál William H. McRaven v knihe Usteľ si. Námetom bol jeho promočný prejav, ktorý si na internete pozrelo viac ako desať miliónov ľud! Admirál rozdelil svoj príhovor do desiatich lekcií, v ktorých vysvetľuje, ako prekonať útrapy vojenského výcviku.
Rovnaké lekcie sú účinné  aj pri prekonávaní nástrah života bez ohľadu na to, kto im čelí. Či už ide o vašu prácu, rodinné starosti, problémy so vzťahmi. McRaven dokazuje, že aj maličkosti môžu zmeniť váš život… a možno aj svet.

Pripravili sme pre vás výber jeho myšlienok a inšpiratívnych zamyslení. Pouvažujte nad nimi. Možno vám raz pomôžu dostať sa do cieľa, zdvihnúť sa z kolien a nájsť šťastie i pokoj.

 

Najdôležitejšie pravidlá

  • Začnite tým, že si usteliete.
  • Záleží len na tom, aké mate veľké srdce.
  • Život nie je fér – pokračujte v kurze!
  • Neúspech vás zocelí
  • Musíte si trúfať
  • Vzoprite sa tyranom
  • Poraďte si v ťažkých časoch
  • Rozdávajte ľuďom nádej
  • Nikdy sa nevzdávajte!

môžete zmeniť svet

Život nie je fér, ale pokračujte ďalej!

Je jednoduché viniť za svoj životný údel vonkajšie okolnosti a prestať sa snažiť v domnienke, že vám osud nepraje. Takisto si môžete myslieť, že vašu budúcnosť určuje iba to, kde ste vyrastali, ako sa k vám rodičia správali či do akej školy ste chodili. Nemôžete byť ďalej od pravdy.
Obyčajných ľudí aj veľké osobnosti definuje to, ako si vedia poradiť s nespravodlivosťou života: Helen Kellerová, Nelson Mandela, Stephen Hawking, Malala Jusafzaiová a – Moki Martin.
Niekedy nezáleží na tom, ako veľmi sa snažíte, akí ste dobrí, aj tak skončíte ako bábovka. Nesťažujte sa. Nezvaľujte vinu na osud. Choďte so vztýčenou hlavou, hľaďte dopredu a pokračujte v kurze!

 

Usteľte si a môžete zmeniť svet

Vo vojne zomierajú vojaci, rodiny smútia, dni sú dlhé a plné úzkosti. Hľadáte niečo, čo vám prinesie útechu, čo vás motivuje vykročiť do dňa, niečo, na čo môžete byť hrdí v často krutom svete. Netýka sa to len boja. Rovnaký zmysel pre poriadok potrebujeme aj v bežnom živote. Nič nedokáže nahradiť silu a útechu, akú poskytuje ľudská viera, niekedy vás však aj jednoduché ustlanie postele dokáže povzbudiť, aby ste vykročili do dňa, a dať vám pocit spokojnosti, vďaka ktorej ukončíte deň správne.
Ak chcete zmeniť svoj život a možno aj svet, začnite tým, že si usteliete!

 

Necúvajte pred žralokmi

Sú priebojní, vytrvalí a vedia vás prevalcovať. Za každú cenu a nehľadiac na obete.
Vzoprite sa tyranom!
Všetci tyrani sú rovnakí, či sú na školskom dvore, na pracovisku alebo násilím vládnu krajine. Vyžívajú sa v šírení strachu a zastrašovaní. Čerpajú silu z plachosti a bojazlivosti. Sú ako žraloky, ktoré vo vode ucítia strach. Plávajú okolo koristi, aby zistili, či má ťažkosti. Skúmajú, či ich obeti dochádzajú sily. Ak nenájdete odvahu vytrvať, zaútočia. Ak chcete v živote niečo dosiahnuť, doplávať v noci do cieľa, musíte vynikať odvahou. Odvaha je v každom z nás. Hľadajte poriadne a nájdete jej plné priehrštia.

môžete zmeniť svet

William H. McRaven.

Sami to nezvládnete

Nájdite niekoho, kto vám pomôže pádlovať. Nikto z nás sa nevyhne tragickým životným okamihom. V živote potrebujete skupinu dobrých ľudí, ktorí vás dovedú do cieľa. Sami pádlovať nemôžete. Nájdite niekoho, s kým sa podelíte o život. Skamaráťte sa s toľkými ľuďmi, s koľkými môžete, a nezabudnite, že váš úspech závisí od iných.

 

Poraďte si aj v ťažkých časoch

Každý z nás v niektorej etape svojho života čelí temnej chvíľke. Ak sa nepominie milovaná osoba, zdrví vás niečo iné, čo vás prinúti premýšľať nad budúcnosťou. V tej temnej chvíľke siahnite na dno síl a ukážte sa v najlepšom svetle.

 

Neúspech vás zocelí

„Uvedomil som si, že ma minulé neúspechy zocelili, naučili ma, že všetci robíme chyby. Skutoční lídri sa z neúspechu musia poučiť, motivovať sa životnými lekciami a nebáť sa skúsiť to znova či urobiť ďalšie ťažké rozhodnutie,“ píše McRaven v knihe Usteľ si.
Zaplatíte za svoje zlyhania. Ak však vytrváte, neúspechy vás poučia a zocelia a budete pripravení zvládnuť aj najťažšie životné okamihy.

 

Trúfajte si

Život je boj, počas ktorého nám neustále hrozí zlyhanie. Lenže tí, čo žijú v strachu pred zlyhaním, utrpením či ťažkosťami, nikdy nevyužijú naplno svoj potenciál. Ak nebudete posúvať svoje hranice, neskĺznete občas po lane hlavou dopredu, nebudete si trúfať, nikdy nezistíte, čoho ste v živote naozaj schopní.

zoznam úloh a cieľovPrečítajte si tiež
Píšte si zoznam úloh a cieľov rukou.

Rozdávajte ľuďom nádej

Verte tomu, že aj jednotlivec má silu zjednotiť skupinu, jednotlivec má silu inšpirovať ľudí okolo seba a dať im nádej. Ak mohol po krk v bahne spievať jeden, mohli aj ostatní. Ak mohol v ľadovom chlade vydržať jeden, mohli sme všetci. Ak dokázal vytrvať čo len jeden, mohli sme aj my.

Nádej je najmocnejšia sila na svete. Nádejou dokážete inšpirovať národy k veľkým činom. Nádejou dokážete zdvihnúť zo zeme utláčaných. Nádejou dokážete zmierniť bolesť z neznesiteľnej straty. Na zmenu niekedy stačí aj jednotlivec.
Všetci sa raz ocitneme po krk v bahne. Vtedy je čas hlasno spievať, široko sa usmievať, povzbudiť ľudí okolo seba a dať im nádej, že zajtra svitne na lepšie časy.

 

Nikdy sa nevzdávajte

Neopovážte sa zazvoniť na zvonec. Život je plný ťažkých chvíľ. A predsa sa vždy nájde niekto, kto je na tom horšie ako vy. Ak sa budete celé dni ľutovať, trápiť sa pre to, ako sa k vám ktosi zachoval, bedákať nad svojím životným údelom, zvaľovať vinu na osud, na niekoho iného alebo niečo iné, budete mať dlhý a ťažký život. Ak sa, naopak, odmietnete vzdať svojich snov, budete stáť so vztýčenou hlavou a napriek nepriazni osudu si zachováte silu, budete mať taký život, aký si ho urobíte – a môže byť naozaj úžasný. Neopovážte sa zazvoniť na zvonec!

Admirálov prejav je nadčasový. Aj preto sa kniha Usteľ si hneď po vydaní zaradila do rebríčka bestsellerov. Ponúka životné múdrosti, praktické rady a povzbudzuje nás, aby sme ani v  najťažších chvíľach neprepadali zúfalstvu, ale vyťažili z nich čo najviac a využil ich vo svoj prospech.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.