Lucia Tomečková: Už som nemohla na Facebooku čítať tú zlobu a frustráciu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vyberal papiere z kontajnera, aby raz zbieral svetové ocenenia. Z Očovej cez Bratislavu až Federerovi a Nadalovi. Veľký biznis ho naučil, že najväčším omylom života je služba peniazom.
Cesta k úspechu a šťastiu vedie neraz od samotného dna. Cez chyby a životné omyly. Napriek polenám, ktoré vám hádžu pod nohy a fámam, ktoré o vás šíria. Postupne, trpezlivo a poctivo.
Aj o tom je nový portál Dalito.sk, ktorý založila bývalá dlhoročná redaktorka RTVS Lucia Tomečková.

Tak ako LepšíDeň.sk prináša užitočné rady a tipy pre každodenný život, aj Dalito.sk bude ponúkať inšpiratívne príbehy úspešných, zaujímavých ľudí, o ktorých jedného dňa povedali: Dali to!
„A ja som dala do toho projektu všetky súkromné peniaze, ktoré som si odložila na pohreb,“ priznáva Lucia Tomečková. „Mám strach, veľký strach, ale aj dostatok energie pre tvrdú prácu, ktorá musí priniesť ovocie.“
A tým budú ľudia, ktorí vďaka portálu zistia, že aj smola, nešťastia a neúspechy sa dajú zvládnuť. Že sklamaním, bankrotom, či odsúdením sa to nemusí skončiť. Ani zďaleka…

„Nesnaž sa byť úspešný.
Snaž sa byť človekom, ktorý má hodnotu.“
ALBERT EINSTEIN
 

LepšíDeň.sk: Základná informácia na Dalito.sk je, že ide o nezávislý portál o úspešných a aj pre úspešných. Jednoducho o tých, ktorí to dali…a ktorí to možno ešte dajú 🙂 Prečo práve takýto portál? Máš pocit, že málo hovoríme o úspešných ľuďoch?
LUCIA TOMEČKOVÁ: Málo alebo veľmi málo. Hlavne sociálne siete, pre ktoré som nejaký čas robila, sú tak plné frustrovaných ľudí, že som si povedala dosť. Som presvedčená, že za to, ako žijeme si môžeme sami. Len veľmi malé percento ľudí si to nespôsobilo samo a práve takým by sme mali pomáhať. Ostatní nech pochopia, že demokracia je hlavne o zodpovednosti. Až potom o právach.
Práve preto vzniklo DALITO. Že som to už nemohla na FB čítať, tú frustráciu a zlobu, pritom som presvedčená, že v 85% si za to ľudia môžu sami. Dalito chce ukázať cestu a to, že to ide. Takých príkladov je veľmi veľa, len nesedia v zlobe za počítačom. Nemajú na to čas. Inšpiratívnych ľudí je množstvo, len sú v úzadí a mňa už tí v popredí unavili. Dokonca dosť často ma z nich už napína.

lucia tomečková varíme srdcom

Varíme srdcom. Píšeme srdcom.

Inšpiratívne príbehy 

LepšíDeň.sk: Určite je užitočné prinášať príbehy úspešných a hlavne s tým, ako dosiahli taký úspech, aká bola ich cesta, na čo si dať pozor. Dalito.sk funguje len krátko, ale ktoré príbehy ťa už mimoriadne zaujali, dotkli sa ťa?
LUCIA TOMEČKOVÁ: Aj keby si zo mňa dušu vymlátil, neviem vybrať jeden. Začínali sme s Martinom Novotným, ktorý  si mesiace odsedel za nepriamu korupciu. To, čo cíti a ako mu 7 rokov premiér nedá šancu na reštart, prezradil len DALITO.
Je tam príbeh úspešného podnikateľa, ktorý stavia arény NBA, CFL či olympijský kanadský štadión, pritom ešte pred pár rokmi mu ako robotníkovi tiekla krv po rukách a ďalšie a ďalšie neuveriteľné príbehy, ktoré len dokazujú, že kde je vôľa, tam je cesta.  Nemala som vždy ľahký život ani ja. Aj ja som mohla plakať na úradoch, aby mi pomohli a z frustrácie robiť zle a závidieť iným. Som však bývalá športovkyňa. Ja sa nevzdávam! 

lucia tomečkováLepšíDeň.sk: Je cieľom portálu tak trochu aj vychovávať, posúvať ľudí dopredu, aby zistili, čo robia možno zle, v čom by pomohla nejaká menšia zmena ap.?
LUCIA TOMEČKOVÁ: Čítať náš portál bude nebezpečné a na vlastnú zodpovednosť, pretože možno vďaka DALITO.SK zistíte, že mnohé veci ste doteraz robili zle, a môžete si tak akurát vlastnú hlavu obúchať o stenu. Budete sa možno pýtať samých seba, kde som urobil/la chybu?! A DALITO.SK vám odpovie.
Ak vás príbehy úspešných ľudí, ktorí už dnes môžu s hrdosťou povedať: „DAL SOM TO!“, inšpirujú, splní sa náš sen, priniesť do frustrovanej spoločnosti plnej káuz aj niečo pozitívne. Som spokojný, vyrovnaný a šťastný človek. Napriek tomu sa pri rozhovoroch, ktoré robím dosť často pýtam aj ja sama seba, čo som doteraz robila zle, také sú naše príbehy o inšpiratívnych ľuďoch.

Chceme v krajine nastoliť úroveň
a sami sa správame ako hlupáci.
 

LepšíDeň.sk: Dalito.sk a LepšíDeň.sk ide podobnou cestou – aj LepšíDeň.sk sa sústredí iba na pozitívne veci, dáva rady, tipy pre každodenný život a vyhýba sa politike, bulváru, negatívnym veciam… Máš aj ty pocit, že je v našej spoločnosti priveľa káuz, negativizmu, odovzdanosti?
LUCIA TOMEČKOVÁ: DALITO ale nie je len o pozitívach, ale aj životných chybách, sklamaniach, nešťastiach, ľudskej osamelosti, bankrotoch, odsúdeniach a podobne.  Jednoducho o živote.
DALITO len ukazuje, ako sa to dá zvládnuť a ako z toho von. Nevyhýbam sa ani politike, veď je tam rubrika 150 plus – 150 poslancov a ostatní z verejnej a štátnej správy.  Ale aj politika sa dá robiť na úrovni. Môžem si o premiérovi našej krajiny myslieť čo chcem, ale „HRANOLOM“  ho nikdy nebudem nazývať. Je to trápne aj z úst či klávesnice inteligentných ľudí.

Na druhej strane slovenský premiér povedal, že najväčšou prednosťou Slovenska je schopnosť ľudí žiť z nízkych príjmov. Nezávislý portál www.dalito.sk je aj o tom, aby týmto skromným ľuďom ukázal, že nemusia takto nedôstojne žiť, a mnohé majú len vo svojich rukách a nielen pri volebných urnách. Ak nie im, tak snáď aspoň ich deťom, aby nemali len príklady najbohatších „verejných zlodejov“, ale aj pracovitých podnikateľov, manažérov či inak skúsených ľudí. Chceme v krajine nastoliť úroveň a sami sa správame ako hlupáci. Chýba mi u nás celková úroveň a to vôbec nehovorím o vulgárnych slovách. Tie v zúrivosti  použijem aj ja, doma.

Prečítajte si ďalšie naše ROZHOVORY.rozhovory lepší deň

 LepšíDeň.sk: Dôležité je povedať A, čiže toto je úspešný človek, toto dosiahol a takto. Ale dokáže portál Dalito.sk povedať aj B, čiže pomôcť konkrétnymi aktivitami?
LUCIA TOMEČKOVÁ: Dúfam, že sa nám to podarí. Na to som zriadila na DALITO sekciu kariéra, kde ponúkame pracovné pozície ale aj poradenstvo.

 

Silný tím, ktorý to dal 

LepšíDeň.sk: Lucia, ty sama máš veľké skúsenosti z médií, najmä z VTV a RTVS. Ľudia sa budú isto zaujímať, kto všetko je v tíme Dalito.sk, či sú tam naozaj kvalitní žurnalisti, skúsení, objektívni.
LUCIA TOMEČKOVÁ: Ako napísal  niekde na webe jeden bývalý evidentne frustrovaný rozhlasák, sú to samí skrachovanci 🙂 Aj pre takýchto nešťastníkov, akým je evidentne tento bývalý zvukár, vzniklo DALITO. Vlastne som vďačná, že žijú medzi nami, lebo inak by DALITO ani nevzniklo. A ja by som z neho a so spolupracovníkov nemala dnes takú radosť ako mám. Mnohí z nich sú nositeľmi množstva novinárskych ocenení, vrátane mňa, ale hlavne životných  skúseností. Sú to vyrovnaní ľudia s rôznymi životnými skúsenosťami a prežitým. To žiadna škola  nenaučí, to redaktor musí jednoducho prežiť. Od kómy cez vážne ochorenia, až po poslaneckú stoličku v parlamente. Nesmierne si vážim tím, ktorý som zostavila a preto nebudem spomínať žiadne meno. Všetci sú pre DALITO NENAHRDITEĽNÍ.

Postupne ich v sekcii Stĺpčeky predstavujem po jednom. Vlastne sa predstavujú sami, pretože je podľa mňa dôležité, aby čitateľ vedel, kto sa im prihovára, kto im do života prináša informácie, ktoré inde nenájdu.

lucia tomečková

Mikuláš na oddelení detskej kardiochirurgie primára Mateja Nosáľa.

Mám 46 rokov a už sa mi nechce nikomu nič dokazovať, či vysvetľovať. Na druhej strane, ak by bývalý rozhlasák napísal, že je to banda invalidov, mal by vlastne pravdu 🙂 Ako chránené pracovisko spolupracuje dalito.sk aj s novinármi, ktorí sú zdravotne znevýhodnení.  Neľutujem ani to, že ma vysoké pracovné tempo zaradilo medzi skupinu obyvateľov ZŤP. Aj tak ma to len naštartovalo dokázať, že aj človek s preukazom ZŤP, ak mu to čo i len trochu zdravotný stav dovolí, môže pre svoj život urobiť maximum. Portál dalito.sk je chráneným pracoviskom. Aj preto chce v nemalej miere prinášať príbehy ľudí s rôznym telesným či duševný postihnutím, ktorí  sa však vzopreli vlastnou vôľou osudu a dokázali veci, ktoré sú motiváciou a úžasným príkladom pre všetkých.

 

Lucia Tomečková: „Verím, že to DÁM aj ja!“ 

LepšíDeň.sk: Rozbehla si tento projekt s istým zámerom, určite nie len tak z nudy. S čím by si bola spokojná po roku-dvoch?
LUCIA TOMEČKOVÁ: Zo zákona obchodnú spoločnosť zakladáš za účelom zisku. Presne za tým účelom som Dalito s.r.o. založila aj ja bez investora. Do firmy som vložila všetky súkromné peniaze, ktoré som mala odložené na pohreb. Nemám za sebou silného investora, teda vlastne žiadneho. Nezávislý portál Dalito.sk rozbieham z vlastných tvrdo zarobených zdanených peňazí a plánujem ho financovať z reklamy a služieb. Odvážne? Viem, ale napriek tomu verím, že to „DÁM“ aj ja.
Aj vďaka spolupráci so skúsenými kolegami, pomoci priateľov a spokojných klientov alebo len tak s podporou sympatizantov, ktorých môj projekt oslovil. Áno, mám strach, veľký strach, že rodinu zruinujem, ale aj dostatok energie pre tvrdú prácu, ktorá musí priniesť ovocie. Tvrdo pracujem už  takmer 30 rokov a ďalších 30 ešte plánujem.

LepšíDeň.sk: Čo ti vie urobiť LEPŠÍ DEŇ? Spraviť ti náladu a úsmev na tvári?
LUCIA TOMEČKOVÁ: Všetko v duchu DALITO. Každý negatívny výsledok u lekára a keď ma nič nebolí. O ostatné sa už viem postarať sama. A myslím to smrteľne vážne!

Pre LepšíDeň.sk pripravil Milan Buno.


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.