Prehnali ste to so sladkým? Pomôže týchto 12 tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Niekedy to proste nejde inak. Namiesto jedného koláčika si doprajete hneď štyri….lebo je tááákýýý dobrýýý. Dám si iba jeden riadok čokolády, len pár keksíkov, iba…a zrazu je obal z čokolády prázdny a v škatuli zostali posledné dva keksíky. Poznáte to? 🙂 Občas to so sladkým preženieme všetci a potom máme výčitky. Že sme toho zjedli priveľa a určite poriadne priberieme. Pritom málokto si uvedomí, akú cukrovú nálož dal svojmu organizmu a ako ho prekyslil. Čo ako viete, vôbec nie je zdravé.

Prekyslenie znamená, že v tele je znížená koncentrácia zásaditých minerálov (vápnika, sodíka, draslíka, horčíka, železa). A práve tieto minerály a ich dostatočné množstvo v organizme sú dôležité na jeho správne fungovanie, aby bunky v tele mali dobré životné prostredie, a tak nedochádzalo k ich degenerácii, a aby procesy v tele prebiehali správne.
Nesprávnymi potravinami (a sem patria aj sladkosti) vznikajú v tele rôzne odpadové látky, napr. kyseliny. Týchto kyselín sa telo potrebuje zbaviť. A na to slúžia zásadité minerálne látky, ktoré sa tak odčerpávajú z tkanív a je hotovo: dôsledkom toho sa začnú kaziť zuby, rednúť kosti, ale prichádzajú aj iné vážnejšie zdravotné problémy.

 

Nielen so sladkým…

Zjednodušene môžeme povedať, že jeme príliš veľa potravín, ktoré spôsobujú v tele odčerpávanie zásaditých minerálov. „Príkladom môže byť nadmerné používanie bielej múky. Jeme ju na raňajky, desiatu, obed, olovrant a ešte aj na večeru vo forme chleba, rožkov, pagáčov, sladkého pečiva, múčnikov, cestovín,“ vysvetľujú Peter Planieta a Zuzana Marková v knihe Pečieme s láskou. „Biela múka sa vyrába len z vnútornej vrstvy jadra obilného zrna. Otruby a klíček sú odstránené. A práve v otrubách (obale) a klíčku sú minerálne látky. Čiže biela múka je ochudobnená o tieto potrebné zásadotvorné prvky. Na rozdiel od bielej múky sa celozrnná múka získava mletím celých obilných zŕn, a teda obsahuje aj minerály.“

nepreháňajte to so sladkým

Tipy, čo po sladkom

Keďže sladkosti spôsobujú nežiaduce prekyslenie, ponúkame vám konkrétne tipy, ako zmierniť ich negatívne účinky na náš organizmus. Sladkosti odčerpávajú z tela minerály, preto ich tam musíme opäť dostať, a to tak, že dodáme telu potravu, ktorá tieto minerály obsahuje. Tým docielime vyrovnanie pH organizmu.

Po sladkostiach odporúčame konzumovať tieto potraviny:

  • chlorellu, spirulinu – sú to riasy, ktoré obsahujú veľké množstvo zásaditých minerálov, ako aj chlorofyl, a tým eliminujú kyselinotvorný efekt napr. mlieka, cukru, múky. Tak vyrovnávajú pH. Dostať ich vo forme tabliet.
  • nori – je to riasa, ktorá má rovnaké účinky ako vyššie uvedené. Kúsok plátku alebo pomrvenú riasu môžete požuť v ústach, má príjemnú slanú chuť.
  • citrónovú šťavu – hoci má citrón kyslú chuť, pôsobí na organizmus zásadotvorne. Preto odporúčame vyžmýkať si citrón do vody a smelo sa napiť.
  • bylinkové čaje – napr. žihľavové, skorocelové, mätové. Divo rastúce bylinky sú vysokým zdrojom minerálov.
  • zásaditú vodu – na trhu existujú rôzne zariadenia, tzv. ionizátory, ktoré vyrábajú vodu so zásaditým pH.
  • surovú zeleninu, zeleninové šťavy – majú vysoko zásadotvorné účinky, ale aby sme nezaťažovali organizmus komplikovanejším trávením, odporúčame nekonzumovať vzápätí po sladkostiach, ale ako samostatné jedlo.
  • mandle – sú to orechy so zásadotvornými účinkami. Dajte si preto pár z nich do úst, keď jete sladké.
  • slivka umeboshi – silne zásadotvorná potravina, rýchla pomoc pri prekyslení.

 

Ďalšie rady

Spomínanými potravinami pomôžete telu vyrovnať sa s negatívnym vplyvom sladkostí na organizmus. Ak by sme mu nepomohli a nedodali minerály, telo by ich začalo brať z kostí, zo zubov, z vlasov, iných tkanív. Ešte máme pre vás pár jednoduchých tipov, ako znížiť vplyv prekyslenia:

  • Pre správnu rovnováhu pH je tiež dôležité dôsledne rozhrýzť a prežúvať potravu (enzýmy v slinách neutralizujú kyseliny už v ústach).
  • Robte si aj dychové cvičenia, učte sa dýchať zhlboka – odvediete tým viac oxidu uhličitého, čím zlepšíte pH krvi.
  • Pravidelne sa hýbte na čerstvom vzduchu, čím zlepšíte prekrvenie. Už obyčajná pravidelná chôdza vie robiť zázraky – prečítajte si o tom.
  • Relaxujte, oddychujte, vykonávajte tie aktivity, ktoré vám robia radosť, sústreďte sa na pozitívne veci vo svojom okolí, pomáhajte druhým, tešte sa z drobností života.


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.