Toto je 6 typov energetických upírov. Máte ich vo svojom okolí?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Keď stretnete energetického upíra, určite to na vás zanechá nejakú stopu. Vysaje z vás energiu, optimizmus, zadupe vaše nápady a pozitívny prístup. Všetko ofrfle, díva sa na vás odsudzujúcim pohľadom a jemne krúti hlavou, akoby ste práve povedali najväčšiu hlúposť na svete. Energetickým upírom sa niekedy hovorí aj ničitelia psychiky. Napriek zmene nálady viete, že to, čo ste plánovali – nové podnikanie, výlet, zverejnenie vzťahu, domček na vidieku alebo hocičo iné, čo vás napĺňalo energiou, nebolo v podstate zlým nápadom. Dalo sa to zrealizovať. Ibaže teraz o tom nedokážete ani uvažovať.
Aké typy energetických upírov poznáme a je niektorý z nich aj vo vašom okolí?

6 typov energetických upírov

Priznajte si, že energetickí upíri jedinou vetou dokážu zotrieť vaše nadšenie. Stačí, že v práci cestou od kávovaru narazíte na nesprávnu osobu, a odrazu všetko vyzerá beznádejne. Energetickí upíri vás oberú o nadšenie bez najmenšej námahy.
Ako sa dá zistiť, že na vás zaútočil niekto taký, a dá sa tomu predísť?

Výborne sa tejto problematike venuje známy motivátor a lektor Thomas Erikson v knihe Obklopený energetickými upírmi. Podľa neho nejde o nejakú mágiu, či ezoteriku, ale o reálnych ľudí. „Najhoršie je, že títo energetickí paraziti si nie vždy uvedomujú, aký vplyv majú na druhých. Vo svojej knihe sa zameriavam na každodenné situácie a veci, s ktorými sa vy aj ja stretávame relatívne bežne. Zároveň píšem, ako jednoducho sa dá ochrániť pred človekom, ktorý má na vás zlý vplyv,“ tvrdí Erikson.

Obklopený energetickými upírmi

ruka ikona červená1. PUNTIČKÁR

Nepríjemne častý druh. Sú to pedanti na pravidlá, ktorí neznesú ani najmenší odklon od toho, čo považujú za stopercentne správne. S obľubou ovládajú druhých a využívajú pokyny či návody na to, aby ostatných podriadili svojej vôli. Často sa správajú zvláštne, keď majú improvizovať alebo nevedia na niečo odpovedať. Títo zvyčajne usilovní jedinci nezriedka investujú čas do nesprávnych vecí v nádeji, že získajú uznanie za pedantský prístup, ktorému väčšina ostatných nerozumie.

A aby toho nebolo málo, majstrovsky skrývajú emócie. Je to relatívne častý druh energetického upíra. Ide síce o jednoduchého, ale zato komplexného jedinca. Viete si predstaviť, aké frustrujúce je čeliť pracovitému a extrémne snaživému človeku, ktorý robí všetko správne?

ruka ikona červená2. MELODRAMATICI

Melodramatickí energetickí upíri sa vyžívajú vo vyrábaní problémov, narušovaní poriadku a prehnané reagovanie ich nabíja energiou. S obľubou spôsobujú krízy a katastrofy, lebo sa vďaka nim cítia dôležití. Zároveň im to pomáha vyhýbať sa skutočným výzvam, ktoré prináša život. V prvom rade bažia po pozornosti a sú ochotní spraviť pre to takmer všetko. Všade hľadajú známy červený koberec, po ktorom by sa v žiari svetiel prešli…

V ťažkej situácii vám stačí iba poriadna dávka motivácie. To všetko vyrieši. Hoci melodramatici zbožňujú pozornosť, netreba ich zamieňať s narcistami. Narcisti mávajú zväčša manipulatívne ciele a sú presvedčení, že si zaslúžia špeciálny prístup. Melodramatici si iba nemôžu pomôcť. Potrebujú, aby ich niekto videl a počul. Milujú pozornosť.

ako spoznať narcistuPrečítajte si tiež
Ako spoznať narcistu? 17 príkladov, čo hovoria.

ruka ikona červená3. ŠIKANUJÚCI A NEZASTAVITEĽNÝ TYRAN

Dospelí tyrani žijú v presvedčení, že majú právo šikanovať, ohrozovať či urážať druhých. Nič ich nezastaví, keď chcú dosiahnuť svoje, neriadia sa nijakými pravidlami ani spoločenskými normami. Ak áno, tak len vtedy, keď sa im to hodí.

Sú  pripravení podvádzať, manipulovať, klamať, prípadne aj zaútočiť na druhých len tak pre zábavu. Často sa správajú ako alfasamci vo svorke hyen. Dospelí tyrani správaním často pripomínajú nevyspelých tínedžerov a ich prejavy občas tak šokujú, že človek neverí vlastným ušiam či očiam. Naozaj sa to stalo?

ruka ikona červená4. PASÍVNE AGRESÍVNI ĽUDIA

Pasívne agresívne správanie je okrem iného spôsob, ako sa vyhnúť ospravedlňovaniu. Ide o typický znak ľudí, ktorí neustále potláčajú nutkanie povedať, čo si naozaj myslia. Zatínajú päste ukryté vo vrecku, škrípu zubami, a pritom tvrdia, že sa ani trochu nehnevajú. Zrejme sú to najmenej priebojní ľudia, akých ste kedy stretli. Nie sú schopní spraviť čokoľvek, na čo nemajú chuť, a nečinnosť povýšili doslova na umenie. V podstate sú to skaly v ľudskej forme.

S pasívne agresívnym správaním ste sa zrejme už stretli a s najväčšou pravdepodobnosťou vás poriadne podráždilo. Objavuje sa, bohužiaľ, v každej profesii aj spoločenskej vrstve a vyznačuje sa pasívnym nepriateľstvom a vyhýbavou komunikáciou. Je to vlastne nepriama forma odporu, ktorá bráni akejkoľvek skutočnej konfrontácii.

Obklopený energetickými upírmi

ruka ikona červená5. VEČNÁ OBEŤ

Večná obeť alebo martýr je človek presvedčený, že ho v živote postretli také nešťastné okolnosti a ťažké rany, že každý je povinný počúvať jeho sťažnosti. Jednoducho si vyžaduje vašu pozornosť, aby sa vám posťažoval, vyrozprával…a zaťažil vás všetkými svojimi problémami.
„Energiu získava vnucovaním svojho nekonečného martýrstva každému nablízku. Tak verí vo svoju nevinu, že sa jej nevie zbaviť. Je to vlastne ten najúbohejší chudák. Títo energetickí upíri sú všade a väčšina z nich má pohľad plný očakávania,“ píše Thomas Erikson vo svojej knihe Obklopený energetickými upírmi.

ruka ikona červená6. NARCISTI: NAJLEPŠÍ A NAJKRAJŠÍ

Narcisti sú ľudia s nerealistickou a nafúknutou mienkou o sebe. Zameriavajú sa iba na seba, nikdy nehovoria o ničom inom, iba o sebe. Úprimne sa považujú za jedinečných a výnimočných. Bývajú zvyčajne kritickí k nám ostatným, no svoje nedostatky nevidia. Bez neustáleho obdivu a oceňovania často útočia. Myslia si, že majú právo na to najlepšie, čo život ponúka. Predstavujú si, že ich má každý rád, hoci sa to prejavuje opačne.

Narcisti vedia takmer vždy strhnúť rozhovor na seba. Aj keď hovoríte o sebe, o iných, či o neutrálnej téme…šikovne zvrtnú reč na seba. Narcisti túžia po ocenení a chvále, že sú najtalentovanejší, najkrajší a najinteligentnejší ľudia, akí kedy žili na našej planéte. Preto vyhľadávajú každú možnú výhodu a je im jedno, koho odtisnú bokom, aby ju získali.

Existujú aj ďalší energetickí upíri, ako ufňukanec, chodiaca katastrofa, či mudrlant, ktorý všetko vie, všade bol a potrebuje vám to všetko povedať. Krásne ich rozoberá spomínaný Erikson vo svojej knihe a dáva typy, ako sa im vyhýbať, ako sa nenechať vysať, ako si nedať skaziť náladu.

 

Foto: LepšíDeň.sk, Freepik.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.