Ako spoznať narcistu? 17 príkladov, čo hovoria a čo tým naozaj myslia

Pinterest LinkedIn Tumblr +

„Istá miera narcizmu je dôležitá pre vaše zdravie,“ tvrdí psychológ a súdny znalec Anton Heretik, ktorý sa zaoberal týmto fenoménom a spolu s manželkou o narcizme napísali aj knihu. V knižnom podcaste hovorí aj o tom, ako spoznať narcistu.
Podľa neho, ale aj podľa známeho motivátora a lektora Thomasa Eriksona je čoraz viac narcistov, vedú nás k tomu sociálne siete, vidíme to v médiách a škodí nám to. Psychicky, fyzicky, spoločensky.

Narcisti sa pritom ťažko rozoznávajú iba na základe toho, čo počujeme z ich úst. Majú ohromný talent hovoriť tak, aby všetko vyznelo pekne, priam lákavo. Skúsení manipulátori mávajú skvelý dar reči.
„Medzi včasné varovné signály patrí napríklad rozprávanie o sebe, ibaže to nestačí. Ako sme si povedali, robí to mnoho ľudí, hoci nie sú narcisti. Jednou z možností, ako odhaliť narcistu, je porovnať slová s činmi. Všetci občas sľúbime niečo, čo sa nedá splniť, no ak je to patologický vzorec, asi by bolo lepšie poobzerať sa po inej spoločnosti,“ vysvetľuje Erikson vo svojej knihe Obklopený narcistami. Vynikajúco v nej rozoberá nielen ako spoznať narcistov, ale ako sa vyslobodiť z ich toxického vplyvu, ako nenechať sebou manipulovať a pridáva napríklad aj test, v ktorom zistíte, či (alebo nakoľko 🙂 ) ste narcista.

 

Ako spoznať narcistu?

Ak už máte blízko seba narcistu, nezaškodí poznať skutočný význam toho, čo hovorí. T.Erikson nazbieral typické ukážky na takzvaných fórach tých, ktorí prežili (presne tak, jestvujú online komunity bývalých obetí narcistov a psychopatov).
Každý z príkladov je taký bežný, že to naozaj vyzerá ako vzorec. Niekoľko z nich, ktoré uvádza v spomínanej knihe, vám ponúkame.

obklopený narcistami kniha

ikona empatiaPravda za slovami narcistov

1. Začnime rovno témou spriaznených duší. Čo to znamená, keď vás narcista nazve svojou spriaznenou dušou?
Preklad:
Všetky dostupné informácie naznačujú, že je to niečo v zmysle: „Si môj najnovší poskytovateľ všetkého, čo potrebujem. Ďakujem, že ťa mám k dispozícii.“

2. Je to iba kamarát(ka).
Preklad:
Si mojím hlavným zdrojom sexu, peňazí, spoločnosti, nekritického obdivu a všetkého ostatného, čo potrebujem. Je zábavné sledovať, ako sa dáš zneužívať.

3. Môj bývalý/moja bývalá takto nikdy nereagoval(-a).
Preklad:
Môj bývalý/moja bývalá reagoval(-a) presne takto, preto už spolu nie sme. Ty reaguješ v podstate rovnako ako všetky moje ostatné obete. Tvoje správanie ma vlastne povzbudzuje. Budem pokračovať v tom, čo robím, a spôsobovať ti utrpenie. Zbytočne dramatizuješ a priveľmi to prežívaš.

 

ikona empatiaVo vzťahu…

4. Vždy reaguješ prehnane.
Preklad:
Chcem, aby si si myslel(-a), že problémom si ty a tvoje úplne normálne reakcie, nie moje agresívne správanie. V skutočnosti dramatizujem ja a s obľubou vyvolávam chaos. Okrem toho priveľmi prežívam kritiku a reagujem prehnane zakaždým, keď je ohrozený môj jedinečný imidž. Navyše viem dokonale prenášať svoje emócie na druhých. Zbadal(-a) si to už?

5. Dajme si pauzu.
Preklad:
Potrebujem čas na nájdenie nových spojencov a sponzorov, prípadne nového sexuálneho vzťahu. Nech sa ti po mne medzitým cnie a cíť sa pod psa. Navyše je otravné celý čas predstierať súcit. Potrebujem si trochu oddýchnuť a nabiť batérie.

6. Sme priveľmi rozdielni.
Preklad:
Chýba mi súcit, no tebe nie. K niekomu ako ja sa nehodí nikto normálny. V podstate sa ku mne nehodí asi nikto. Všade dookola sú samí idioti. Doslova. Kde je tvoj zmysel pre humor?/Berieš moje vtipy priveľmi vážne./

7. Bol to iba vtip.
Preklad:
Často používam vtipy na zhadzovanie druhých. Ak nerozumieš žartu, zrejme za ním vidíš to, čím v skutočnosti je, teda zastierací manéver na zakrytie môjho idiotského správania.

ako spoznať narcistu

 

ikona empatiaIntímne…

8. Chcem sex. Okamžite.
Preklad:
Spravil(-a) som niečo veľmi zlé. Rozdajme si to spolu a posilnime svoje puto. Tvoju náklonnosť podporím biochemickým koktailom, ktorým prepojím potešenie s bolesťou. Vďaka tomu budeš chcieť čoraz viac.

9. Nechcem sex. Nezaujíma ma.
Preklad:
Odopieraním fyzického kontaktu a provokovaním tvojej žiarlivosti pomocou druhých ľudí v tebe vzbudím pocit, že ťa nechcem. Páči sa mi moc, ktorú nad tebou mám, keď cítiš neistotu. Dodáva mi to ešte viac nadradenosti.

10. Nikto pred tebou s tým problém nemal.
Preklad:
V skutočnosti nikto pred tebou s tými nechutnosťami nesúhlasil, hoci moje obľúbené pornohviezdy ich robia stále. Nikto nechcel robiť nič, čo považuje za neakceptovateľné, a všetci boli šokovaní rovnako ako ty, že mám vôbec odvahu navrhnúť to. Tvrdením, že to bolo naopak, ťa však donútim k činom, ktorými v skutočnosti opovrhuješ.

20 tipov čo nerobiť druhým ľuďomPrečítajte si tiež
20 vecí, ktoré by ste mali prestať robiť iným.

 

ikona empatiaVo svete emócií

11. Mrzí ma, že to tak cítiš.
Preklad:
Je mi úplne jedno, čo si myslíš. Záujem iba predstieram, aby si bol(-a) konečne ticho. Problém nie je to, že ťa neustále psychicky zneužívam. Problémom sú tvoje normálne ľudské reakcie a emócie, keď od teba chcem iba to, na čo mám právo. Ako sa opovažuješ?!

12. Už to nikdy nespravím.
Preklad:
Ak sa mi to teraz opäť prepečie, určite to spravím zas. Naučil(-a) som sa však niečo nové o tvojich reakciách, takže nabudúce zájdem ešte ďalej. Oveľa ďalej.

13. Buďme priatelia.
Preklad:
Uber z očakávaní, aby bolo jednoduchšie využívať ťa, kým sa nezjaví niekto lepší.

narcizmus

 

ikona empatiaO ľudskosti

14. Som dobrý človek.
Preklad:
Keby som naozaj bol(-a) dobrý človek, potreboval(- a) by som to dookola zdôrazňovať? Nehovorili by za mňa moje činy? Presne tak.

15. Považuješ sa za niekoho lepšieho.
Preklad:
To aj si, no tvoja sebaistota do mňa vnáša neistotu a tú nezvládam. Preto ťa presvedčím, že nevyzeráš ani zďaleka tak dobre/ľudia ťa vôbec nemajú tak radi, ako si myslíš. Daj mi zopár mesiacov a rozložím ti sebavedomie na márne kúsky.

16. Nikoho nezaujímaš ani ty, ani to, čo si dosiahol/dosiahla v živote.
Preklad:
Zaujíma to priveľa ľudí. Preto ťa izolujem od všetkých, ktorí ťa podporujú, a zlomím ťa. V tomto vzťahu je miesto iba pre jednu hviezdu.

17. Šibe ti? Si čistý narcista!
Preklad:
Viem veľmi dobre, že narcista som zrejme ja. Chcem však, aby si sa cítil(-a) rovnako zle ako ja. Samozrejme, treba to brať s rezervou. Tok narcistových myšlienok však môže vyzerať nejako takto. Pri kontakte s niekým, kto by mohol byť narcista, sa v prvom rade treba naučiť odlišovať všelijaké verzie takýchto hlúpostí od skutočnosti. Čím skôr, tým lepšie.

Anton Heretik výborne rozoberá narcizmus z odborného, lekárskeho hľadiska. Thomas Erikson v knihe Obklopený narcistami zasa ukazuje, ako sa nenechať prevalcovať narcizmom, či sa dá s narcistom žiť…ale tiež čo robiť, ak zistíte, že ste jedným z nich. V knihe zábavný, výstižný, ponúka rady a tipy. Presne ako v predchádzajúcich svojich bestselleroch Obklopený idiotmi, Obklopený psychopatmi, Obklopený idiotmi v zamestnaní a Obklopený neúspechmi.

 

Foto: vydavateľstvo Motýľ, LepšíDeň.sk, Pixabay.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.