20 vecí, ktoré by ste mali prestať robiť druhým ľuďom

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chcete mať dobré vzťahy s druhými ľuďmi? Potom im nerobte to, čo by ste nechceli, aby iní robili vám. Tak sa to zvykne vravieť…a je to absolútna pravda. Možno nevedomky ubližujeme druhým a hovoríme im veci, ktoré by sme nemali. Niekedy je ťažké odhaliť to a vôbec to rozpoznať. Máme pre vás 20 vecí, ktoré by ste mali prestať robiť druhým ľuďom, ak s nimi chcete vychádzať a chcete byť obľúbení. Nie je to nič zložité, stačí trošku námahy, sebakontroly a vzťahy sa môžu posunúť úplne na inú úroveň.

 

Týchto 20 vecí nerobte druhým

Vzťahy bývajú komplikované, ale asi sa zhodneme, že ich všetci chceme mať čo najlepšie. Existuje množstvo faktorov, ktoré ich môžu ničiť, alebo naopak vylepšovať a prehlbovať. Marc a Angel Chernoffovci to pekne vystihli vo svojej knihe 1000+ maličkostí, které dělají šťastní a úspěšní lidé jinak: vzťahy si musíte budovať, starať sa o ne, oprašovať a dodávať im stále novú energiu.

1. Zbavte sa nevraživosti

Nevraživosť, neprajnosť, nepriateľské naladenie zabíja každý vzťah – či už partnerský, priateľský alebo kolegiálny. Nevraživosť vás okráda o dokonalé šťastie a spokojnosť, ktorú môžu určite vzťahy prinášať.

 

2. Prestaňte sa sťažovať

Vedie nás k tomu náš egocentrizmus, presadzovanie vlastnej osoby a dôležitosť, akú prikladáme vlastným problémom, zážitkom a starostiam. Všetci ich máme, každý sa potrebujeme občas posťažovať…ale namiesto toho radšej investujte čas a energiu do nápravy.

 

3. Hovorte to, čo si myslíte

Neexistuje horší priateľ ako falošný a prefíkaný. Taký, čo vám nepovie celú pravdu, zamlčuje určité fakty, neodpovedá priamo a kľučkuje. Ak si niečo myslíte, povedzte to priamo a otvorene. Nespoliehajte sa, že vám budú ľudia čítať myšlienky. Buďte v tomto smere efektívny a dôsledný, vyplatí sa vám to.

 

4. Prestaňte na seba strhávať pozornosť

To nemá nikto rád. Nemyslite si, že celý svet, život a okolie sa točí len okolo vás. Pravidelne si to pripomínajte a dávajte priestor aj druhým.

 

5. Prestaňte klamať

Pravda vždy vyjde na povrch, skôr alebo neskôr…a ak ide o dobrý vzťah, aj pravda po pár rokoch môže vzťahom poriadne zatriasť. Nespoliehajte sa na to, že to prehrmí, zabudne sa. Tajomstvá a lži z minulosti vedia vyjsť na svetlo niekedy v tých najmenej vhodných situáciách.

mýty, ktoré ničia vzťahyPrečítajte si tiež
Mýty, ktoré ničia vzťahy. Vyhnite sa im!

 

6. Prestaňte viniť ostatných

Ak obviňujete svoje okolie, známych, či priateľov z toho, čo vám deje, aké máte problémy a starosti – odmietate zodpovednosť. Nevyviňujte sa, nehádžte to na druhých – to vzťahom určite neprospeje. Nech je to blízky priateľ, alebo len kolega, s ktorým sa stretávate v práci. Buď sa prihláste k svojím činom, alebo vás vaše činy napokon dostihnú a podrazia nohy.

 

7. Prestaňte o sebe pochybovať

Týka sa to priamo vás, ale ovplyvňuje to aj kvalitu vašich vzťahov. Pochybovanie o sebe samom môže mariť sny iných ľudí, ktorí sa pohybujú vo vašom okolí. Radšej im vyjdite v ústrety, pomôžte im…alebo sa practe z cesty.

 

8. Neskáčte druhým do reči

Veľmi obľúbený „šport“ – niekedy si to neuvedomujeme, ale často vieme, čo robíme. Len nedokážeme v sebe potlačiť túžbu upozorniť na seba, na svoje aktivity, zážitky, výsledky. Ak budete druhým stále podsúvať svoje názory tým, že im skáčete do reči, že ich prerušujete – možno vám to nepovedia priamo, ale začnú sa vám vyhýbať, budete za otravného a postupne zistíte, že mnohí od vás bočia.

 

9. Nebuďte sebeckí

Egoizmus, sebectvo je smrť každého vzťahu. Neprijímajte iba, nevyužívajte, ale aj vy dávajte. Buďte tu, keď to druhí potrebujú. Pomôžte, poraďte. Pretože časom zistíte, že dostávate len toľko, koľko do vzťahu sami dávate.

 

10. Prestaňte posudzovať

Posudzovanie a odsudzovanie nám ide veľmi dobre. Veľmi rýchlo vieme zhodnotiť druhého – jeho charakter, činy, slová, a vynášame rozsudky. Pritom ani len netušíme, v akej sa ten druhý nachádza. Čo práve prežíva, aké má problémy a prečo koná tak ako koná. Netušíme, čo ho trápi, tak prestaňme posudzovať.

20 tipov čo nerobiť druhým ľuďom

 

11. Nešírte klebety

Ohováranie najmä na pracovisku, ale aj v rodine nám niekedy robí dobre. Podvedome máme lepší pocit sami zo seba – veď tí druhí sú horší, a zhodneme sa na tom viacerí, no nie? Ohováranie a klebety ubližujú obom stranám – najskôr tomu, koho ohovárate. A potom vám, pretože vám to naštrbí povesť.

 

12. Nesľubujte, čo neviete splniť

Určite poznáte staré známe „sľuby sa sľubujú, blázni sa radujú“. Alebo „nikto vám nemôže dať to, čo vám my vieme sľúbiť“. Nedodržaný sľub nemá žiadnu hodnotu, cenu, vážnosť. Sú to len plané slová, ktoré sa vo vzťahu vypomstia.

 

13. Nebuďte defenzívni

Neustupujte vždy, keď máte iný názor, alebo sa odlišujete. Je to prirodzené. Nestavajte sa hneď do defenzívnej polohy, pretože to ničí váš vzťah s dotyčným. Majte otvorenú myseľ, choďte si za svojím a naučte sa hovoriť svoje názory.

 

14. Prestaňte sa porovnávať

Veľká pliaga najmä v súčasnosti a kvôli sociálnym sieťam. Ľudia sa radi prezentujú tým krajším, lepším a jagavejším. Neporovnávajte sa…a tiež sa nevyvyšujte. Každý má svoje slabšie aj silné stránky. Porovnávanie ničí vzťahy veľmi spoľahlivo a systematicky.

 

15. Nevyžadujte dokonalosť

Chcete, aby bol váš partner, či kolega dokonalý? Možno si myslíte, že vy dokonalý ste a vyžadujete to aj od druhých. Ale vôbec to tak nemusí byť. Dokonalosť je nepriateľom dobrého. Lepšie fungujú vzťahy, ktoré sú prirodzené, ľudské, so svojimi chybami a puklinkami.

pár zaľúbenýchPrečítajte si tiež
Ako napraviť pokazené vzťahy? A kde robíme chyby?

 

16. Nesnažte sa tu byť pre všetkých

Myslíte si, že len takto budete mať skvelé vzťahy? Keď tu budete pre každého a kedykoľvek? Aby ste pomohli, doviezli, priniesli, poradili? Omyl. Nesnažte sa tu byť pre každého, ale ak môžete, pomôžte, vyčarte druhému na tvári úsmev, poraďte.

 

17. Nepodvádzajte druhých

Už sa vám podarilo ľudí vo svojom okolí nejako dobehnúť? Trošku podviesť, oklamať, zavádzať…a doteraz vám to prechádzalo? Môže sa to stať. Niekedy si veci neuvedomíme, neskúmame pôvod, nejdeme do hĺbky. Ale to neznamená, že môžete druhých naďalej podvádzať. Zamyslite sa, ci by ste chceli byť podobne podvádzaný vy? Konajte tak, ako to cítite vo svojom srdci. Čisto a úprimne.

 

18. Nepreháňajte

Nerobte z komára somára. Nepreháňajte, keď sa niekomu niečo nepodarí. Keď pochybí. Všetci robíme chyby a každému sa to občas pritrafí. No upozorňovať na to, rýpať sa v tom – to určite vášmu vzťahu neprospeje.
Platí to aj o vás – ak sa čosi nevydarí, nestresujte ostatných naokolo. Nezaťažujte ich tým. Položte si otázku – bude na tom záležať aj o rok? Bude to také dôležité? Ak nie, kašlite na to a zahoďte to za hlavu.

 

19. Nedramatizujte

Máme radi dramatické knihy a filmy, pretože to tam vrie, emócie bublú, čosi sa deje. Potom to niekedy prenášame aj do vzťahov a dramatizujeme – či už svoj vlastný život, alebo konanie iných. Nie je to dobré, poškodzuje to dobré a vyrovnané vzťahy.

 

20. Viac počúvajte

Na záver rada, ktorej by sme sa mali držať všetci. Bez rozdielu. Radi sa počúvame…ale nie ostatných. Radšej okamžite prídeme s nejakou radou, odporúčaním, či svojou historkou. Stop. Len si druhého vypočujte. Radu si nechajte až na potom, keď si ju vyžiadajú. Väčšina ľudí aj tak nechce počuť nejakú radu, túži byť len vypočutá a pozitívne povzbudená. Doprajte im čas na premýšľanie, na spracovanie daného problému a nechajte ich nájsť si vlastnú cestu.

Foto: Pexels.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.