Mýty, ktoré ničia vzťahy. Spoznajte ich a potom sa im vyhnite!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vzťahy sú niekedy komplikované, na tom sa asi všetci zhodneme. Občas je to ťažšie, inokedy pohoda…až kým nenarazíme na problém, s ktorým sme nerátali. Pre niekoho sú vzťahy neustály boj, iní si ich vedia vychutnávať, lebo vedia, že vzťahy sú najmä o kompromisoch, tolerancii a vzájomnom rešpekte.
Existujú však mýty, ktoré ničia vzťahy a s niektorými sme sa stretli takmer všetci. Máme určitú vžitú predstavu, sme presvedčení, že to je pravda, že to tak funguje…a ono to je možno celkom inak.
Pozrime sa na pár mýtov, ktoré kolujú o vzťahoch a skúsme nad nimi pouvažovať. Možno nám to uľahčí vzájomnú komunikáciu a zlepší život 🙂

 

Mýty, ktoré ničia vzťahy

Každý chce so svojím partnerom vychádzať lepšie, no nie vždy sa to darí. Často sme si však na vine my sami, kazíme si to malichernosťami a pritom by stačilo zastaviť sa na chvíľu a zamyslieť. „Dobré vzťahy sú životne dôležité pre naše zdravie – mentálne, emocionálne aj fyzické. Ľudia, ktorých milujeme, sa stávajú skrytými regulátormi našich telesných procesov, myšlienok i emócií. Partneri si vzájomne ovplyvňujú napríklad pulzovú frekvenciu, dýchanie, produkciu neurotransmiterov, fyzickú pohodu a mnoho ďalších vecí,“ vysvetľuje psychoterapeutka Júlia Halamová. O vzťahoch jej vyšla aj kniha Pripútajte sa, prosím.
Skúste to aj pri nasledujúcich mýtoch.

ikona vzťahy párBez druhej polovičky sme nekompletní

Toto je časté poetické zdôvodnenie, že hľadáme niekoho konkrétneho. Niekoho, kto presne zapadne do nás, do našich ozubených koliesok. Lebo bez neho nie sme celí, kompletní, čosi nám chýba…a až keď ho nájdeme, zaplní tú dieru a budeme môcť konečne žiť naplno.
Je to len mýtus.
Veď partner nie je niekto, kto nás dorobí, aby sme boli kompletní! Nie sme poloviční, ani tretinoví. Nepodľahnite tomuto mýtu a nestaňte sa závislí na druhom človeku. Hľadáte predsa človeka, partnera, ktorý je celistvý a plnohodnotný, nie? Žiadny doplnok k vám…

mýty, ktoré ničia vzťahy

 

ikona vzťahy párPravá láska je len jedna

Áno, mnohí ľudia si nahovárajú, že už zažili tú pravú lásku a žiadnu inú takú intenzívnu a čistú už nezažijú…alebo stále na ňu čakajú, pretože pravú lásku môžete zažiť skutočne len raz v živote.
Hlúposť. Každý máme právo na ďalšie lásky a žiadna nie je podobná, či rovnaká ako tie predošlé. Je proste iná. Láska sa nedá merať, vážiť, hodnotiť. Je to zložitý mentálny proces, ktorý závisí od mnohých premenných – už len od toho druhého partnera, životného obdobia, v ktorom sa nachádzame, objektívnych okolností ap. Zakaždým milujeme inak.

Mimochodom, izraelskí vedci v Tel Avive robili na psychologickej fakulte výskum, z ktorého im vyšla zaujímavá vec. Ľudia sa naozaj domnievajú, že majú v živote právo iba na jednu veľkú, pravú lásku. No dobre, maximálne dve.
To ich však ovplyvňuje pri prípadných ďalších vzťahoch. Ak sme prežili vzťah, lásku, ktorá nám pripadala osudová a ten ďalší vzťah nevyjde, tak je koniec. Sme presvedčení, že to už máme za sebou, nikdy žiadnu veľkú lásku už nezažijeme, nedávame do toho ďalšieho vzťahu všetko a možno tak strácame šancu na novú veľkú a pravú lásku.

 

ikona vzťahy párVo vzťahu len pravda a úprimnosť

Otvorenosť vo vzťahoch je naozaj dôležitá, ale nemusíte si hovoriť naozaj všetko. Netreba poznať prvú a poslednú myšlienku partnera. Pátrať po jeho tajomstvách a prezrádzať všetko, čo vám prejde mysľou.
Každý má právo na nejaké malé tajomstvo, súkromie, aj keď ide o veľkú a pravú lásku. Nie je dobré zdieľať všetko, chodiť si do mobilov, sledovať si navzájom sociálne siete, maily, smsky. Podľa psychológov práve to, že vieme o partnerovi absolútne všetko môže samotný vzťah brzdiť. Stáva sa všedným a niekedy nás to dokonca otravuje.

 

ikona vzťahy párV dobrých vzťahoch sa neháda

mýty, ktoré ničia vzťahyPrieskumy ukázali, že medzi spokojnými a nespokojnými pármi neexistuje žiadny rozdiel v počte hádok. Jednoducho, hádajú sa všetci. Aj tí, ktorí prežívajú „pravú“ lásku. Rozdiel je iba v tom, akým spôsobom sa hádame.
Najdôležitejšia je snaha partnerov urobiť si vzťah taký, ako naozaj chcú. Aby sa v ňom cítili bezpečne, pohodlne, príjemne. Milovaní a oceňovaní. Občas dôjde k hádke, je to prirodzené a neexistuje pár, ktorý by sa nepohádal. Je to mýtus, tvrdí psychoterapeutka J.Halamová. „Niektorí však žijú v úzkostlivom zajatí tohto názoru, a tak sa hádkam zámerne vyhýbajú. Tým sa v nich kumuluje napätie z nepomenovaných a neriešených vecí, až nastane výbuch alebo odcudzenie.“

 

ikona vzťahy párNaše znamenia sa k sebe nehodia

Astrológia je silná čarodejka 🙂 Niektoré páry si pravidelne pozerajú horoskopy a sledujú kompatibilitu s druhým znamením. Neraz sa na prvom (alebo druhom) stretnutí spýta jeden druhého, aké je znamenie…lebo čo ak by sme neboli kompatibilní? Potom je predsa zbytočné snažiť sa vôbec spoznávať, nie?
Hviezdne znamenia pritom takto nefungujú a už vôbec sa nedá povedať, že Raci sú vo všeobecnosti najlepší partneri, pozor na Škorpiónov a… zabudnite na to. Neberte znamenia ako dôvod, či alibi, keď sa vám vzťah nepozdáva, nechce sa vám doň investovať čas a energiu. Nenechajte si ezoterikou komplikovať a určovať život.
Žiaľ, neraz sa páry rozídu, či manželia rozvedú, pretože im to nejaká veštica alebo astrologička predpovedala….

ako sa starať o vzťahPrečítajte si tiež
Ako sa starať o vzťah s partnerom?

 

ikona vzťahy párNevera je prirodzená

V poslednom období čoraz častejší argument. A dokonca prichádza aj zo strany psychoterapeutov, ktorí tvrdia – musíte si na neveru zvyknúť, žijeme v časoch, kedy je nevera bežná a normálna…
Tak to určite nie je! Vzťah dvoch ľudí je o týchto dvoch ľuďoch a ak sa zaviazali jeden druhému, má to tak byť stále. Nevera nie je nič prirodzené, nenechajte sa zmiasť. Je to naozaj len mýtus, že my ľudia – a najmä muži – sú predurčení na neveru. Že sa to nedá ovládať a jednoducho si treba len zvyknúť. Vernosť je založená na vnútornej motivácii – milujem svojho partnera, vážim si ho, rešpektujem a som verný/verná.

„Po nevere sa bežne stáva, že partneri si povedia – stalo sa, zabudnime na to. Lenže to nie je dobré riešenie, lebo nevera sa zabudnúť nedá,“ pripomína psychoterapeutka Júlia Halamová. „Dá sa len spracovať. Ak tak neurobíte, je jedno, koľko času ubehne, štvať vás to môže do konca života. Niekto si myslí, že pri nevere stačí tomu druhému odpustiť. Aj to je omyl, lebo na to má nadväzovať množstvo ďalších krokov…“

Foto: Pexels.com, Unsplash.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.