Vydajte sa na rodinný výlet za krásami východných Čiech

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ako najlepšie zvládnuť víkendové dni s rodinou? Čo takto vytiahnuť bicykle a vyraziť na cyklistický výlet za krásami východných Čiech? Starostlivo vybrané cyklotrasy vás zavedú k zámku Hrubá Skála, rybníkom v Českom raji alebo do českého Versailles.
Možno sa vám tiež bude hodiť skladací bicykel, ktorý vám v aute ušetrí miesto, a na rodinný výlet tak budete môcť vyraziť v početnejšej zostave. 

heureka bicykle

Na bicykle Hruboskalskom

Prvým turistickým lákadlom, ktoré by ste nemali obísť, je zámok Hrubá Skála nachádzajúci sa CHKO Český raj. Vedie k nemu spevnená cyklotrasa, na ktorú sa napojíte v Turnove. Cesta sa preplieta medzi skalnými útvarmi Hruboskalska a zavedie vás až do Kúpeľov Sedmihorky, kde na vás čaká najmenej príjemná časť cesty – stúpanie k zámku. Vykúpená je však následnou návštevou zámockého nádvoria a zaslúženým odpočinkom.
Po ňom okružná trasa pokračuje k hradu Valdštejn a ponúkne ešte niekoľko zaujímavých miest, ktoré stoja za krátke odbočenie z cyklotrasy – konkrétne ide o arborétum Bukovina a vyhliadky Na kapelu a U Lvíčka.

 

Okolo rybníkov Českého raja

Do Českého raja môžete zamieriť hneď niekoľkokrát, a pritom si z výletu vždy odniesť nové zážitky a spomienky. Jednou z najvhodnejších trás pre rodiny s malými deťmi je náučná trasa prechádzajúca prírodnou rezerváciou Podtrosecké údolie. Pri jazde po značenej cyklotrase budete míňať niekoľko rybníkov, ktoré si môžete pamätať z legendárneho filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Jedným z nich je Věžický rybník (Věžák) a spomienky na film sa vám vrátia tiež pri míňaní rybníka Vidlák. Okrem vodných plôch sa pokocháte pohľadom na malebné údolie Žehrovka, kde sa na brehu Podsemínského rybníka dodnes nachádza rovnomenný mlyn s funkčnou turbínou.

Štramberk - Moravský BetlehemPrečítajte si tiež
Mesto, kde pečú uši. Navštívte Štramberk.

 

Do českého Versailles

Ako sme sľúbili v úvode článku, prezradíme vám, ako sa na bicykloch dostať do českého Versailles. Obdobou francúzskeho zámku z dôb Ľudovíta XIV. je rokokový zámok Nové Hrady. Dovedú vás k nemu značené cyklotrasy č. 18 a č. 4227 vedúce z Vysokého Mýta. Samotná cyklotrasa meria približne 32 km, naplánujte si preto výlet tak, aby ste mali dostatok času k prehliadke zámku a priľahlých záhrad.
Práve z nich budú vaše deti nadšené – k videniu je tu anglický park, pozostatky pôvodného gotického hradu, zeleninová záhrada, prírodné divadlo pod šírym nebom a tiež labyrint.

Nadšenci do cyklistiky by si nemali nechať ujsť prvé české múzeum venované práve tomuto športu, ktoré je umiestnené v budove bývalého špýcharu. Pri objavovaní krás Česka na rodinných cyklovýletoch sa nezaobídete bez približovadla, akým je auto alebo iný dopravný prostriedok. Na takých cestách oceníte praktický skladací bicykel, medzi ktorého nesporné výhody patrí rýchle a jednoduché zloženie pri ukladaní do batožinového priestoru auta, ale tiež pri cestovaní hromadnou dopravou.

Skladací bicykel
Skladací bicykel dnes nájdete v takmer akomkoľvek prevedení a do každého terénu. Najjednoduchšie je porovnať si jednotlivé ponuky a modely na Heureka.sk, kde nájdete ponuky všetkých e-shopov prehľadne na jednom mieste. S výberom skladacieho bicykla vám pomôžu aj recenzie a hodnotenia používateľov.

heureka bicykle

— PR článok —
Foto: Heureka, Pexels.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.