Autentických miest so zachovalou ľudovou architektúrou, kde stále prevláda pôvodný genius loci a neprevalcoval ich ešte turizmus, pomaly ubúda. Štramberk v okrese Nový Jičín je jedným z takých malých zázrakov. Hoci má len okolo 3 400 obyvateľov, má všetko – zachovalé historické centrum, pamiatky, kvalitné gastro a ubytovacie služby, možnosti na turistiku a trávenie voľného času. A k tomu žijúce tradície a pár rarít, ktoré sú veľmi príjemným spestrením, ak sa tu rozhodnete stráviť pár dní.
Štramberk – malebný ako Betlehem
Prezývku Moravský Betelehem si mesto vyslúžilo, pretože je malé, malebné a až rozprávkovo krásne. Isto to bude aj vďaka gotickej veži v tvare valca, ktorá patrí k zrúcanine hradu Stallenberg, a ktorú miestni nevolajú inak než Trúba.
Štramberk skrýva úzke kľukaté uličky s utešenými zrubovými drevenicami a zachovalé námestie s barokovými mešťanskými domami. Pri návšteve horského mestečka je lepšie nechať doma lodičky a vyzbrojiť sa pevnou obuvou. Mesto totiž leží na svahoch okolitých kopcov a tomu zodpovedá aj terén – kto si chce prejsť mesto a jeho pamiatky, poriadne sa nachodí do kopca, po kamennej dlažbe a mnohých schodov.
Hlavnou dominantou mesta je práve spomínaná Štramberská Trúba, ktorá po prestavbe slúži ako rozhľadňa pre verejnosť s výhľadom na Beskydy a Jeseníky. Malebnosť dodáva mestu aj zachovalá valašská architektúra, ktorú tu reprezentuje súbor zrubových dreveníc z 18. a 19. storočia. V niektorých z nich sa dá aj ubytovať a vrátiť sa tak v čase dozadu. Ich majitelia lákajú turistov na vôňu dreva, útulný interiér, teplo kachľovej pece a tradičné zariadenie.
V centre mesta sa nudiť nebudete
Priamo na námestí sa nachádza Múzeum Zdeňka Buriana a len pár metrov ďalej Múzeum loutek. V Múzeu Zdeňka Buriana môžete vidieť expozíciu života a diela tohto maliara a ilustrátora svetového mena, ktorého diela zdobia nielen knihy a časopisy, ale aj mnohé svetové galérie. Možno si aj vy pamätáte jeho znázornenia pravekého života z učebníc či plagátov. Zaujímavosťou je, že jeho celoživotnou inšpiráciou sa stala jaskyňa Šipka, nachádzajúca sa práve v Štramberku.
V takmer susediacom Múzeu loutek môžete vidieť stálu expozíciu s viac než 450 bábkami z prelomu 19. a 20. storočia zo zbierok profesora Milana Knižáka. Viaceré z nich sú unikáty, ako napríklad zámocké bábky, súbor veľkých bábok českého bábkara Antonína Kopeckého či sada talianskych rytierov.
Najmenších návštevníkov určite poteší Minizoo s akváriami a teráriami, ktoré sa nachádza oproti cez cestu. Občerstviť sa na námestí môžete v jednom z malých útulných penziónov, Mestkom pivovare, pizzerii či tradičnej “hospode.” Všetko chutí lepšie s povestnou moravskou pohostinnosťou, úsmevom na tvári a pohodou, ktorá tu vládne.
Štramberské uši. Legendárna miestna pochúťka
V cukrárni u Hezounů pečú vychýrenú špecialitu – tzv. Štramberské uši. Ide o cukrovinku z medovníkového cesta v tvare uší. Hotové medovníkové kolieska sa ešte teplé ukladajú do špeciálnych foriem, kde vychladnú a vyformujú sa do tvaru uší. Hotové medovníkové kornúty sa plnia šľahačkou a ovocím a v Štamberku ich zoženiete na každom kroku, pretože ich pečú viacerí výrobcovia. Môžete si ich dať počas potuliek Štamberkou ako dobrotu do ruky, alebo si ich vziať aj domov v darčekovom balení.
Zaujímavosťou je, že od roku 2000 môžu používať značku Štramberské uší iba produkty vyrobené na území mesta Štramberk. Od roku 2007 sú dokonca cukrovinky prvým českým potravinárskym výrobkom, ktorému EÚ priznala ochranu zemepisného označenia a radia sa tak k produktom ako napríklad Budějovické pivo, Lomnické a Karlovarské suchary, Hořické trubičky, Žatecký chmeľ či Pohořelický kapor.
Legenda spája pôvod uší s útokom Tatárov na mesto v roku 1421. Obyvatelia Štramberku sa v strachu o svoj život skryli na neprístupnej hore Kotouč, ktorú Tatári obkľúčili a pripravovali sa na útok. Avšak v noci pred sviatkom Nanebovstúpenia Pána sa strhla veľká búrka s obrovským prívalom vôd. To využili ukrytí kresťania, prekopali hrádze rybníka a Tatárov zatopili.
Po tom, ako vody opadli, sa vraj v priestoroch tábora pohanov našlo niekoľko vriec s nasolenými ľudskými ušami, ktoré mali Tatári odovzdať svoju chánovi na dôkaz porazenia kresťanov. Na pamiatku tejto udalosti sa dodnes koná v Štramberku púť, ku ktorej patrí aj pečenie Štramberských uší.
Komu nestačí dúšok piva, môže si dať celú kaďu
Štramberské uši nie sú jediná špecialita, na ktorú môžu byť miestni pyšní. V pivovare na námestí môžete ochutnať pivo s príznačným názvom Trubač. Tradícia varenia piva v Štramberku je stará už 150 rokov. Varia tu svetlý nefiltrovaný ležiak plzeňského typu Trubač a tmavý nefiltrovaný ležiak flekovského typu The Troobacz. Chutí znamenite!
A pokiaľ by vám piva nestačilo, môžete si ho užiť aj inak – doslova na vlastnej koži. V tunajších Lašských pivných kúpeľoch totiž ponúkajú očistné procedúry v podobe kúpeľa v kadi s bohato napeneným pivom. Takýto kúpeľ má vraj regeneračné účinky, zlepšuje imunitu a má blahodarný vplyv na psychiku, ak pociťujete vyčerpanie či nedostatok energie.
Pozrite si ďalšie CESTOVATEĽSKÉ TIPY.
Príroda v okolí? Ticho a výhľady
Božské ticho, pokoj a neveľa turistov. Aj to prispieva k celkovej pohode, ktorú si môžete užiť v Štramberku. Kto túži po malom výšľape, odmenenom výhľadom, nech sa vydá na neďalekú rozhľadňu na Bílej hore. Pekné prechádzky sú tiež v okolitých horách – Kotouči, Libotínskych Vrchoch, či na Červený kámen. Laššký náučný chodník vedie až do Kopřivnice.
Z tipov na výlety vo vzdialenejšom okolí spomeňme skanzen v Rožnove pod Radhoštem, originálne Pustevny na Radhošti (dielo Dušana Jurkoviča) či Lysú horu, najvyšší vrchol Moravsko-sliezskych Beskýd, kde je umiestnený aj televízny vysielač. Hoci je posledná menovaná, Lysá hora, od Štramberku vzdialená 1,5 h jazdy autom, výstup na ňu stojí za to. Z vrcholu Lysej hory je totiž za dobrej viditeľnosti nádherný výhľad na Beskydy, Malú Fatru a niekedy až na Západné Tatry.
Ubytovať a občerstviť sa tu môžete v dvoch chatách – Bezručovej chate a Chate Emil Zátopek. Turisti o výšlape hovoria, že je síce náročný, ale stojí za každú kvapku potu. Nuž, kto nevyskúšal, nevie…
Foto: autorka, Shutterstock, Stramberk.cz