Čo vidieť v Brne a okolí? Tu je 10 našich tipov

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Brno je druhé najväčšie mesto v Česku a hoci väčšina návštevníkov smeruje do Prahy, rozhodne sa oplatí aj Brno a jeho okolie. Je to tiež výborné východisko na výlety po celej južnej Morave, napríklad Lednicko-Valtický areál, o ktorom si môžete prečítať v našom článku Lednicko-valtický areál na bicykli.
Do Brna sa môžete vybrať na začiatok hoci aj na jeden deň a viaceré z našich tipov stihnete…a potom sa tam určite vrátite na dlhšie 🙂 Takže čo vidieť v Brne a okolí? Tu je 10 tipov.

1. Hrad Špilberk a Petrov

Ten je dominantou mesta Brno a preslávil sa tým, že za čias cisára Jozefa II. bol väzením pre najťažších zločincov ríše. Dnes môžete hrad navštíviť, sú tam expozície Múzea mesta Brno.
Ak hovoríme o dominantách, ktoré si pri návšteve mesta všimnete, určite si nenechajte ujsť Petrov, alias Katedrálu sv. Petra a Pavla, ktorá má nádhernú gotickú výzdobu (na hlavnej fotke článku vyššie). Môžete vystúpiť aj na vežu vysokú 84 metrov, odkiaľ je krásny výhľad na mesto.

Čo vidieť v Brne Špilberk

2. Brnianske podzemie

Brno na mapeBrno je známe aj svojím zaujímavým podzemím. Už v stredoveku vznikali v podzemí pivnice na mieste dnešného Zelného trhu, v centre mesta. Uchovávali sa tam potraviny, ale tiež to bol úkryt v čase vojen. Dnes môžete vojsť do tohto labyrintu chodieb a pozrieť si unikátnu spleť stredovekých chodieb a pivníc. Súčasťou prehliadky je aj alchymistické laboratórium, ktoré pripomína slávnych lekárov, lekárnikov a fyzikusov, ktorí v Brne pôsobili.

3. Unikátna kostnica

Keď už budete v podzemí, pozrite si aj kostnicu pri Kostole s. Jakuba. Sú tam pochované obete stredovekých morových epidémií a vojnových udalostí z čias 30-ročnej vojny.
Odporúčame aj pivnicu pod Novou radnicou a expozíciu Ohnivý kôň a drak. Históriu mesta môžete poznávať interaktívnou formou, najmä deti potešia rozpohybované animácie z obdobia baroka a obliehanie Brna Švédmi.

 

4. Ikonické vily

Brno je známe aj svojimi vilami, spomeňme najmä štyri slávne vily – tou najznámejšou a najmedializovanejšou je vila Tugendhat, ktorá je pre svoju jedinečnosť zapísaná aj na zoznam UNESCO. Ak sa tam chcete pozrieť, určite si rezervujte lístky vopred, lebo je dosť vyhľadávaná.
Za pozornosť stojí aj vila rodiny Löw-Beer, ktorá slúži ako múzeum. Potom je tam Jurkovičova vila v brnianskej časti Žabovřesky so stálou expozíciou. A napokon Vila Stiassni, známa aj ako vládna vila, ktorá preslávila Brno.

5. Brnenský orloj

Pri potulkách Brnom si asi všimnete čiernu kamennú sochu v tvare projektilu, ktorá v sebe ukrýva hodinový prístroj. Ide o brnenský orloj a zaujímavosťou je, že hodiny vypúšťajú každý deň o 11:00 guľôčku. Takže v tom čase sa okolo orloja zídu mnohí turisti.

6. Zelný trh

Zelný trh sme už spomenuli, je v historickom centre Brna a nájdete tam rôznych lokálnych predajcov. V ponuke je ovocie, zelenina, rôzne údeniny, moravské vína, kvety, farmárske výrobky a remeselnícke vecičky.
Odtiaľ je pár krokov námestie brnianskej Starej radnice a nechýba ani nápis BRNO, pri ktorom sa môžete odfotiť.

čo vidieť v Brne

7. Motýlí dom Papilonia

Na prvom poschodí OC Rozkvět na konci Náměstí Svobody nájdete doslova prales, Motýlí dom Papilonia. Sú tam motýle z celého sveta, je to exotika, je tam vlhko a určite sa tam oplatí zájsť. Sú tam druhy motýľov, ktoré žijú v dažďových pralesoch v Amazonke, Mexiku, Thajsku, Filipínach či Malajzii. Ocitnete sa priamo v ich prostredí, možno vám aj pristanú na pleci alebo ruke.

8. Zámek Slavkov

Slavkovský zámok patrí k najstarším dochovaným panským sídlam na Morave. K zámku patrí aj rozsiahly zámocký park s niekoľkými bazénmi a sochárskou výzdobou Giovanniho Guilianiho. V spodnej časti záhrady sa nachádza verejné 6-jamkové golfové ihrisko.
Táto najväčšia baroková pamiatka na Morave sa dostala už niekoľkokrát do filmov, českých aj európskych. Napríklad Dívka v modrém s Lídou Baarovou, Napoleon, Traja mušketieri (najnovšia adaptácia románu Alexandra Dumasa) a prirodzene seriál Mária Terézia v koprodukcii RTVS, Českej televízie, rakúskej ORF a maďarskej MTVA.

 

9. ZOO park Vyškov

Keď už budete v Brne, skočte si do blízkeho ZOO Parku vo Vyškove, ktorý je zameraný najmä na chov exotických domácich a hospodárskych zvierat. Nájdete tam pavilóny Afriky, Ázie a Južnej Ameriky so zvieratami žijúcimi na týchto kontinentoch. Tiež pavilón hrabavej hydiny, expozíciu sibírskych a bengálskych mačiek, expozíciu nutrií a králikov.
Deťom sa bude páčiť nová expozícia sladkovodných rýb, čo je nádrž s terasou a suterénnou pozorovateľňou.
Súčasťou zooparku je Vyškovská hvezdáreň a DinoPark.

10. Dinopark

Keďže najmä mnohí deti milujú dinosaury 🙂 , zájdite si aj do Dinoparku. Priamo v Zoologickej záhrade vás k nemu odvezie špeciálny vláčik. Tam na vás čakajú modely pravekých zvierat v životných veľkostiach.
Určite si všimnete 30 metrov vysokého Argentinosaurus, najväčší robotický model DinoParku.
Nachádza sa tam aj 4D kino a absolútne ojedinelá visutá lanová dráha DinoBike, ktorá vám umožní pohľad na DinoPark z vtáčej perspektívy.
Takáto jazda nad hlavami dinosaurov vo výške až 11 metrov určite nadchne nielen deti J. Dráha v korunách stromov má vyše 300 metrov a pohybujete sa po nej šliapaním do pedálov vlastnou silou. Cesta trvá do 15 minút a k dispozícii je 10 šliapacích kabínok.

VIDA! vedecké zábavné centrum BrnoPrečítajte si tiež
VIDA! Zábavný vedecký park v Brne.

Brno a mapa pamiatok
Pri návšteve Brna samozrejme mnohí využijú smartfóny, ale ak máte radšej všetko na papieri, stiahnite si a vytlačte pekne graficky spracovanú mapu. Sú tam aj texty a hoci v angličtine, snáď to neprekáža. Sú tam rôzne tipy na pamiatky, ale aj kde nakupovať, kde sa zabaviť, kde sa dobre najesť a vypiť si. Mapku si môžete aj vyzdvihnúť zdarma na vybraných miestach.

turistická mapa Brna

Foto: Wikimedia/Bjalek Michal, FB/Brnomycity, Pixabay.com


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.