„Človek sa rodí zdravý a všetky choroby do neho vchádzajú s jedlom,“ povedal kedysi Hippokrates a odvtedy sa to veľakrát potvrdilo. Možno ste už počuli o termínoch terapia jedlom alebo liečba stravou. Je totiž dokázané, že vhodnou stravou a potravinami vieme predchádzať bežným ochoreniam a bolestiam. Jedlo môže byť naozaj jedom, ale aj liekom…len treba vedieť, čo jesť.
Na čo je dobrý petržlen a ako si urobiť odvar na lepšie fungovanie pečene? Máme aj recept na chrenové a petržlenové víno, či zmes z lopúcha.
Liečba stravou
Pritom nejde o žiadnu novinku, ale už švajčiarsky filozof a lekár Paracelsus v 16.storočí hovoril o jedle, ktoré môže byť liekom i jedom, treba len poznať mieru, veľkosť dávky a správny výber.
Pritom nehovoríme o superpotravinách, ktoré v posledných rokoch zažívajú boom a neraz sú medzi ne zaraďované aj bežné potraviny. Pri nich treba byť opatrný, neraz len výrobcovia alebo marketéri chcú, aby sme tomu verili. Pravdou však je, že existujú potraviny, ktoré sú pre naše zdravie prospešnejšie a robia nášmu telu dobre.
Pekne o liečbe stravou píše aj bylinkárka a liečiteľka Iveta Henzelyová, venuje sa tomu aj v knihe Rok bylinkára. Máme pre vás 4 bežné suroviny/potraviny, ktoré môžete využiť pri určitých zdravotných ťažkostiach alebo chorobách.
1. Pažítka
Obyčajná pažítka, ktorej sa darí snáď na každej záhradke. Aj keď sa o ňu nejako zvlášť nestaráte, prežije, dokonca mrazivú zimu a na jar opäť začne vyháňať krásne zelené a šťavnaté stebielka.
Vňať pažítky obsahuje vitamíny C, E, B1, B2, betakarotén, draslík, železo, vápnik, silice, antibakteriálne látky, flavonoidy.
Semená pažítky majú teplú a sladkú povahu. Obsahujú železo, mangán, zinok, aminokyseliny. Používajú sa proti ochoreniam pečene a žlčníka, ale aj obličiek, sleziny a žalúdka. Ohrievajú a posilňujú pečeň, vyživujú pečeňovú krv, prispievajú k dobrému stavu šliach, spojivového tkaniva, kĺbov.
Je to prírodné antibiotikum, zaberajú na bakteriálne i vírusové ochorenia. Pomáhajú odstraňovať hlieny. Vyživujú obličky a stabilizujú obličkovú esenciu. Posilňujú mužskú potenciu.
Iveta Henzelyová ponúka aj recept na odvar na zlepšenie práce pečene: 1 ČL semien pažítky, 1 PL koreňa púpavy povaríme 15 minút v 300 ml vody, necháme odstáť 10 minút, pijeme medzi jedlami trikrát denne.
2. Chren dedinský
Obsahuje vitamín C, minerálne látky, enzýmy, éterické oleje. Je to prastará rastlina povzbudzujúca organizmus a celkovo posilňujúca, s antibiotickými účinkami. Má antibakteriálne, protivírusové a protizápalové účinky. Prehrieva pľúca, čistí ich od hlienov. Zlepšuje obeh krvi.
Používa sa pri ťažkom kašli, tuberkulóze, chrapote a poruchách dýchania. Pomáha tiež pri čistení čriev, je to účinné antiparazitikum. Nasadzuje sa na úpravu črevnej mikroflóry po užívaní antibiotík. Podporuje tvorbu krvi, posilňuje obranyschopnosť organizmu. Zvonku sa užíva na liečbu reumatizmu, boľavých kĺbov, zápalov nervov.
Chren užívame najlepšie surový, nastrúhaný alebo robíme liečivé odvary. Vhodná je aj liehová tinktúra alebo chrenové víno.
3. Petržlen záhradný
Má priaznivý vplyv na obličky a močový mechúr. Obsah silíc má močopudný účinok. Petržlen obsahuje vápnik, železo, meď, magnézium, vitamíny B6, B12, C, A a množstvo stopových prvkov.
Vitamín A chráni kožu pred pôsobením vonkajších patogénov, je to silný antioxidant, chráni bunky pre voľnými radikálmi.
B6 je potrebný na krvotvorbu a produkciu serotonínu a melatonínu.
Vitamín B12 udržuje nervový systém v harmónii.
„Petržlen má aj protizápalové vlastnosti, je účinný pri zápaloch močového systému, ako prevencia i ako liečba močových a obličkových kameňov. Používa sa aj na liečenie zväčšenej prostaty. Prekrvuje orgány tráviacej sústavy, podporuje chuť do jedla. Je vhodný pri stavoch vyčerpanosti a zvýšenej únavy,“ radí I.Henzelyová v knihe Rok bylinkára.
Zvonku petržlen lieči pomliaždeniny, poštípanie hmyzom, opuchy, zdurené uzliny. Pomáha upravovať pH organizmu, je silne zásadotvorný (vňať). Užívame koreň a vňať. Používa sa vo forme čaju, odvaru, prášku, pridáva sa do jedál.
Prečítajte si tiež
Jedlom proti bolesti. Ktoré potraviny vám uľavia?
Petržlenové víno podľa liečiteľky sv. Hildegardy: 8 – 10 stoniek vňate petržlenu nahrubo pomelieme s jednou alebo dvomi PL octu, pridáme liter kvalitného bieleho vína. Keď je víno sladké, môžeme použiť viac octu, pri kyslom víne menej. Necháme povariť pod pokrievkou 10 minút, miešame, lebo môže vypeniť. Potom pridáme 150 g medu a znova povaríme 5 minút.
Ešte horúce nalejeme do fliaš, ktoré pre dezinfekciu ešte vypláchneme alkoholom s tým, že ho necháme vo fľaši, aby pôsobil ako konzervant. Víno používame ako univerzálne liečivo pri problémoch so srdcom, krvným obehom, pri oslabení obličiek, nervovej sústavy, pri nespavosti a celkovej vyčerpanosti. Užívame 2 – 3 PL dvakrát denne aj viac. Môžeme užívať dlhodobo.
4. Lopúch väčší
Na liečebné účely sa používa koreň. Má horký, svieži charakter a sladkú chuť. Obsahuje inulín, silice, sliz, triesloviny, fytoncídne látky, minerálne látky. Má diuretické, antireumatické, protiplesňové, antibakteriálne, protizápalové účinky. Je vhodný na zdurené lymfatické uzliny, lymfatické opuchy, bolestivé močenie, dnu.
Odvádza vlhkosť z tela, zmierňuje horúčavu. Používa sa pri nedostatočnom močení, zadržiavaní moču, krvi v moči. Pomáha rozpúšťať obličkové kamene a vylučovať močový piesok. Posilňuje obličky, vyživuje ich a harmonizuje. Podporuje prácu pohlavných orgánov. Výrazne pomáha pri metabolických procesoch. Čistí krv.
Zvonku sa používa pri hnisavých ekzémoch, vredoch. Lopúchový olej podporuje rast a kvalitu vlasov. Jeho veľké listy sa používajú ako obklady pri bolestiach kĺbov, reume. Využíva sa najmä odvar, macerát, prášok, tinktúra, masť a olej.
Tu je recept Ivety Henzelyovej na zmes, ktorá je vhodná na podporu močenia: 40 g koreňa lopúcha, 30 g listov brezy, 30 g koreňa púpavy, 20 g koreňa ihlice tŕnistej.
1 PL zmesi zalejeme 250 ml studenej vody, povaríme 10 minút, necháme odstáť 10 minút, precedíme. Pijeme tri až štyrikrát denne.
Foto: Pexels.com, Wikimedia/Anna reg, Wikimedia/Christian Fischer