Kliešte sú všade. Na koho „lezú“ a ako sa chrániť?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

V apríli sa začína ich sezóna, vrcholí v letných mesiacoch a končí sa s prvými jesennými mrazíkmi. Kliešte sú s nami počas väčšiny roka a je dobré vedieť, kde všade na vás môžu „vyliezť“, ako sa pred nimi chrániť, ako vyberať kliešte a čo môžu spôsobiť, keď ich zanedbáte. Vyvrátime aj niekoľko mýtov, ktoré o kliešťoch kolujú.

Kliešte si vás nájdu…

Kliešte sa nevyskytujú len v lese, či na vidieku, ale aj v meste, v záhradách, či parkoch. Najrizikovejšie skupiny sú turisti, rybári, poľovníci, športovci a ľudia, ktorí pracujú bežne v prírode (napríklad zememerači, geológovia, zamestnanci rekreačných zariadení ap.).

Čím skôr kliešťa objavíte a vyberiete, tým je šanca, že sa nakazíte vírusom kliešťovej encefalitídy nižšia. A to je dôležité – mýtus, že veď už som mal plno kliešťov a nič sa mi nestalo, je naozaj len mýtus. Počet nakazených ľudí sa každý rok zvyšuje a teda aj šanca, že ten ďalší kliešť na vás prenesie vírus, je vyššia.

Častým mýtom je, že kliešte na vás padajú zo stromu. Omyl. Najčastejšie sa zdržujú v tráve a na nízkych porastoch do výšky pol metra. Na tele sa však pohybujú, preto si ich môžete nájsť napríklad aj na krku či vo vlasovej časti hlavy.

Mapa Slovenska a výskyt kliešťov

Tu všade si vás nájdu kliešte.

Kliešťová encefalitída

Už ste určite o nej počuli alebo čítali, no nevenovali ste jej väčšiu pozornosť? Mnohým sa zdá, že to je veľmi zriedkavé ochorenie a im sa to nemôže prihodiť.
Priebeh kliešťovej encefalitídy je však zradný. „Prvotné prejavy samy od seba ustúpia. Po bezpríznakovom období však nastupujú štyridsaťstupňové horúčky, silné bolesti hlavy, zvracanie, stuhnutie šije a ďalšie príznaky zápalu mozgu, mozgových blán a niekedy aj miechy,“ upozorňuje pre portál Pozorkliest.sk profesorka MUDr. Anna Strehárová.
Účinný liek proti tomuto ochoreniu stále nemáme. Zotavovanie je dlhé a nepríjemné. Preto je najlepšie chorobe predchádzať.

 

Ako sa chrániť?

Najúčinnejšia ochrana je prevencia, takže v prírode noste dlhé tričko a nohavice, používajte repelent, prípadne sa dajte zaočkovať. Vakcíny majú už dlhú tradíciu a pacienti ich dobre znášajú. Základné očkovanie tvoria tri dávky vakcín v určenom časovom odstupe, ktoré je nutné opakovane obnovovať.
Napríklad pri štandardnom očkovaní prichádza druhá dávka asi po 1-3 mesiacoch od prvej a tretia dávka po 5-12 mesiacoch od druhej.
Pri zrýchlenom očkovaní je druhá dávka po asi dvoch týždňoch od prvej dávky a tretia dávka po 5-12 mesiacoch od druhej dávky.
Očkovanie je možné celoročne, ideálne je s ním začať na jeseň, alebo v zime.

Po návrate z prírody si pozorne poprezerajte celé telo. Zaberie to možno 2-3 minúty, ale stojí to za to. Najčastejšie ich nájdete na nohách a v slabinách, v okolí pupka, či v ňom, tiež v podpazuší, na krku a aj na hlave a na ušiach. Prezerajte sa pozorne, kliešte majú do 3 milimetrov, takže ich môžete ľahko prehliadnuť.

kliešť

Kliešť. Dosahuje 1-3 milimetre, no vie napáchať veľké škody.

Ako vybrať kliešte?

Existuje veľa „zaručených“ spôsobov a ľudových receptov, ako si vybrať kliešte. Osvedčený a odporúčaný je tento jednoduchý návod:

  1. Použite pinzetu: uchopte kliešťa čo najbližšie pri koži a vykývajte.
  2. Nepoužívajte vatu, ani oleje či mydlo. Môže dôjsť k vyprázdneniu čriev kliešťa do rany, čím sa zvyšuje riziko nákazy chorobami.
  3. Kliešťa nevytáčajte, ťahajte ho rovno. Hrozí totiž, že nevyberiete hlavičku.
  4. Spláchnite ho do záchoda. Prípadne ho môžete dať do pohára/nádobky s vodou pre neskoršiu identifikáciu.
  5. Ranu vydezinfikujte a pozorujte. Ak rana nezmizne do niekoľkých dní, alebo sa zapáli či začervená, vyhľadajte lekársku pomoc. Vyčistiť ranku môžete napríklad teplou vodou s jemným mydlom, alebo antibiotickou masťou (povedzme Polysporin

Liečba kliešťovej encefalitídy

Predovšetkým nezabúdajte, že na kliešťovú encefalitídu neexistuje liek.
Ochorenie vám lekári zistia vyšetrením, ktoré nazývame lumbálna punkcia. Lekár pomocou špeciálnej ihly napichne miešny kanál a odoberie vám mozgomiešny mok. Už toto vyšetrenie môže priniesť úľavu, keďže zmierni tlak na mozog, spôsobený opuchom.

Následne dostanete lieky na tíšenie bolesti hlavy, proti opuchu mozgu a proti teplote.
U detí je priebeh ochorenia miernejší, u starších ľudí komplikovaný, pričom neraz sa vyskytujú aj trvalé následky. Niekedy je tu až riziko zlyhania organizmu a smrti.

kliešte

Kliešte radi lezú aj na našich domácich miláčikov.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.