Sedem rýchlych spôsobov, ako si zmierniť stres

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Do stresových situácií sa dostávame každý deň, v rôznych situáciách a je len na nás, ako ho dokážeme odbúravať a prekonávať ťažšie okamihy. Niekto to vie „ľavou zadnou“, iný si všetko berie k srdcu a stresuje sa dvojnásobne, ďalší sa bojí stresu už dávno pred tým, ako prídu nejaké komplikácie.
Preto je dôležité poznať pár rýchlych spôsobov, ako si zmierniť stres a dostať sa opäť do pohody.
Ako si zvýšiť odolnosť a dodať energiu?

Charitatívna organizácia Mind, ktorá pomáha ľuďom s duševnými poruchami, pri prieskume s účasťou 2 050 dospelých zistila, že jeden z piatich pracujúcich si vezme voľno pre stres a jeden z desiatich vyhľadá odbornú pomoc, aby ho ľahšie zvládol (výskum Mental Health at Work z roku 2013)
„Mnohí z nás navyše cítia, že stres na nich dolieha čoraz častejšie – 59 percent britských dospelých tvrdí, že ich život je stresujúcejší ako pred piatimi rokmi,“ píšu Patrick Holford a Susannah Lawsonová v knihe Od stresu k progresu.

ako zmierniť stres?

Podľa výskumu až 59% britských dospelých tvrdí, že ich život je stresujúcejší ako pred piatimi rokmi…

Sedem spôsobov, ako si zmierniť stres

 1. Kávu či bežný čaj nahraďte zeleným čajom. Hoci si naďalej doprajete kofeínové povzbudenie, zelený čaj vám dodá aj upokojujúcu látku teanín. Vďaka nej budete ostražitejší, no menej napätí.
 2. Jedzte trikrát dennenikdy nevynechávajte raňajky. Pomôže vám to udržať si stabilnú hladinu krvného cukru. Tá klesá buď vtedy, keď nejete, alebo v rámci reakcie na konzumáciu priveľmi sladkých či škrobnatých pokrmov. Výsledkom je uvoľnenie adrenalínu, a teda stres.
 1. Pri každom jedle si doprajte aj bielkoviny – na raňajky napríklad vajcia, jogurt, údeného lososa či údenáča, na obed a večeru mäso vrátane rybieho, mliečne výrobky, sóju či obilniny v kombinácii so strukovinami.
 1. Preventívne sa občerstvite. Ak viete, že pred obedom a okolo štvrtej popoludní trpíte nedostatkom energie, desiatujte a olovrantujte. Vyhýbajte sa maškrtám plným cukru a namiesto nich si voľte čerstvé ovocie a orechy, ktoré vám dodajú energiu, ovsené placky so syrom, s orechovým maslom, paštétou či hummusom, prírodný jogurt s bobuľovým ovocím alebo proteínovou tyčinkou.
 1. Užívajte multivitamínové a multiminerálne prípravky, ako aj živiny, ktoré dodávajú energiu, upokojujú a pomáhajú zmierniť stres.
 1. Pozrite si nižšie metódu Quick Coherence® zo systému HeartMath® a zakomponujte ju do denného režimu. Zaberie vám iba päť minút, no je dôležité, aby ste sa jej venovali každý deň. Vďaka tejto jednoduchej technike sa dostanete do stavu pokoja, znížite si hladinu škodlivých stresových hormónov a zvýšite koncentráciu prospešných, vzpružujúcich signálnych látok.
 1. Ak trpíte poruchami spánku, od popoludnia sa vyhýbajte kofeínu a večer aj alkoholu. Dodržiavajte uvoľňujúci predspánkový režim (dožičte si napríklad teplý kúpeľ s levanduľou či epsomitom) a pred odchodom do postele znova použite spomínanú metódu zo systému HeartMath.

Metóda Quick Coherence®

Spočíva v troch jednoduchých krokoch, ktoré dokážu zmierniť stres.

 1. Sústredenie s ohľadom na srdce. Zamerajte pozornosť na oblasť srdca – do stredu hrudníka.
 2. Dýchanie s ohľadom na srdce. Predstavte si, že dych prúdi do tejto oblasti a z nej. Podporuje to synchronizáciu dýchania a činnosti srdca. Preto sa sústreďujte na túto oblasť a usilujte sa dýchať rovnomerne. Napríklad sa päť či šesť sekúnd nadychujte a rovnako dlho vydychujte (zvoľte si časový rámec, ktorý vám je príjemný a umožňuje plynulé cvičenie).
  Chvíľu si zvykajte na prvé dva kroky, potom pristúpte k tretiemu.
 3. Cítenie s ohľadom na srdce. Keď sa budete nadychovať do oblasti srdca a vydychovať z nej, spomeňte si na nejakú pozitívnu emóciu a pokúste sa ju znova zažiť. Rozpamätajte sa napríklad na čas, ktorý ste strávili s milovanou osobou, prechádzku po obľúbenom mieste či hladkanie domáceho miláčika, predstavte si strom či prírodnú scenériu, ktorú obdivujete, alebo si jednoducho vážte to, že sa dnes môžete najesť a obuť. Ak sa vám myšlienky rozutekajú, nenásilne upriamte pozornosť na pozitívny zážitok.

Ak týmto trom krokom budete denne venovať asi päť minút, ľahšie sa zbavíte stresu a budete pokojnejší a spokojnejší.


Zdielať

About Author

Leave A Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.