Kto vraždí známych a prominentných ľudí? Robert Bryndza a Anjel smrti

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Séria s vyšetrovateľkou Erikou Fosterovou pokračuje ôsmym dielom Anjel smrti. Záhadný vrah zabíja podľa určitej schémy a sústredí sa na známe osoby. Dokonca vysokopostavené, takže to priťahuje pozornosť médií a s tým aj tlaky zhora. Eriku spochybňujú, údajne je ako neriadená strela a nemôže vyšetrovať takéto citlivé prípady, no napokon sa do nich zahryzne a len ona môže dolapiť nebezpečného vraha. Ten vzal spravodlivosť do vlastných rúk a zdá sa, že ho nemá kto zastaviť.

Pomstychtivý Anjel smrti

anjel-smrti-bryndzaPrvá obeť: vysokopostavený politik Neville Lomas, ktorý bol známy tým, že sa púšťal do nebezpečných a niekedy aj násilných sexuálnych aktov. Dve sexuálne pracovníčky predali informácie bulváru o tom, že sa rád necháva biť a bičovať a že sa mu páči, keď ho pri akte dusia. Našli ho nahého, zviazaného a mŕtveho vo vlastnej posteli. Pri ňom tri polaroidové fotografie podpísané menom Annabelle…

Druhá obeť: slávna futbalová hviezda, ktorá má na sieťach milióny sledovateľov. Aj Jamieho Teaguea našli mŕtveho v posteli. Ruky a nohy mal zviazané za chrbtom a stiahnuté povrazom, ktorý ich ťahal k  sebe. Hlavu mal zaklonenú dozadu, takže bol obrátený k oknám, a ústa mal prelepené lepiacou páskou. A opäť polaroidové fotografie podpísané menom Annabelle.

„Ako vidíte, každá fotografia nesie podpis Annabelle napísaný niečím, čo vyzerá ako čierna fixka alebo pero typu Sharpie. Neviem, či si spomínate na vraždu konzervatívneho poslanca pre severovýchodné Surrey Nevilla Lomasa spred dvoch mesiacov v januári. Bola som prvou dôstojníčkou na scéne a telo Nevilla Lomasa našli zviazané rovnakým spôsobom s ústami prelepenými lepiacou páskou.“
Na obrazovke sa zjavili fotografie Nevilla Lomasa, ležiaceho na posteli so zviazanými končatinami. Hoci to bol oveľa väčší, korpulentnejší muž než Jamie Teague, bolo zarážajúce, ako podobne boli obaja zviazaní. „Aj na mieste vraždy Nevilla Lomasa sa našli tri polaroidové fotografie v bielej obálke vo vrecku nohavíc obete pri posteli. Takisto podpísané rovnakým menom: Annabelle.“

Prvú vraždu sa Metropolitná polícia snažila ututlať, predsa len išlo o významného politika a tak sa prípad nenápadne odložil. No druhá veľmi podobná vražda vzbudila podozrenie a Erika Fosterová s tímom pripojili ďalšiu vraždu známeho kastingového režiséra. V Londýne vyčíňa sériový vrah, ktorý sa zameriava na známe a prominentné osoby. Zjavne si vybavuje účty, no otázkou je – kvôli čomu? Čo bolo spúšťačom? A kto je záhadná Annabelle?

Rozbieha sa vyšetrovanie a Erika niekoľkokrát narazí na zmienku o sexuálnej pracovníčke, ktorá má špinu na toľkých vplyvných mužov, že to znervózňuje aj tých najmocnejších politikov a vedenie Metropolitnej polície.

Čas do ďalšieho útoku vraha sa kráti a je na Erike, aby rozplietla sieť dôkazov a zodpovedala zásadné otázky: Čo spája obete? Kto ďalší je zapletený do škandálu? A ako ďaleko sú mocní ochotní zájsť, aby ochránili svoje vlastné záujmy?

Sieť klamstiev a podvodov

Anjel smrti vás vtiahne, má to potrebné napätie, intrigy, zákulisné hry. Je tam pomsta, zneužívanie, akcia, zvraty a samozrejme sériový vrah, ktorý stále uniká.
Typická Erika je stále húževnatá, nedá sa odradiť, hoci ju označujú za neriadenú strelu. No zdá sa, že jedine ona má skúsenosti a schopnosti vypátrať sériového vraha. Stihne to, kým dôjde k ďalšej vražde?

Anjel smrti ponúka dobre prepletenú sieť klamstiev, intríg a podvodov. Autor dobre dávkuje pocit nebezpečenstva a hrozby, udržiava vás v napätí, prehŕňate stránky a takmer v každej kapitole dôjde k nejakému prekvapivému zvratu. Postupne si skladáme mozaiku a dozvedáme sa motív týchto zločinov. Vrah má takpovediac svoje dôvody, ktoré by sa dali pochopiť, dokonca aj Erika pociťuje akúsi empatiu, no jej úlohou je bojovať proti zločinu a chytať vrahov.
Ako napísala Rachel Abbottová, autorka svetových bestsellerov: „Strhujúce, napínavé čítanie od majstrovského autora, ktorý nikdy nesklame.“

robert_bryndza

Foto: lepšíDeň.sk, FB/Robert Bryndza, Grada


Zdielať

About Author

Milan Buno

Vyše 20 rokov píšem texty a články. Vymýšľam slogany a pripravujem zadania na webstránky. Robil som moderátora v Slovenskom rozhlase, Twiste a Rádiu Okey. Redaktora v Slovenskej televízii. Písal som pre SME, Hospodárske noviny a časopisy ako Markíza, Zdravie, Život ai.

Komentáre sú uzavreté.