Slovenskí športovci na LOH 2024 v Paríži. Kto nás bude reprezentovať?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Slovensko má koncom apríla 16 istých miesteniek na Letné olympijské hry 2024 v Paríži, z toho 15 je na meno. Ďalší ešte o účasť bojujú v kvalifikáciách, ktoré môžu trvať až do júna. Na zatiaľ posledných OH v japonskom Tokiu v roku 2021 sme mali 41 športovcov…prekonáme tento počet? A kto sú teda slovenskí športovci na LOH 2024 v Paríži?

Slovenskí športovci na Olympiáde

Najviac zástupcov máme zatiaľ v športovej streľbe, atletike a vo vodnom slalome. Najväčšie nádeje vkladáme do Danky Bartekovej, Zuzky Rehák Štefečekovej, či slalomistov Juraja Grigara alebo Mateja Beňuša. Budeme však radi, keď príjemne prekvapia viacerí 😊

olympiáda kruhyŠportová streľba

Juraj Tužinský – vzduchová pištoľ 10 m. Vo februári 2024 si vybojoval striebornú medailu vo vzduchovej pištoli 10 metrov na ME v maďarskom Györi. Predstaví sa už na svojej štvrtej olympiáde.

Patrik Jány – vzduchová puška 10 m. V marci 2023 získal na ME v estónskom Tallinne striebornú medailu vo vzduchovej puške 10 m.

Danka Barteková – skeet. V auguste 2023 získala na MS v Baku titul v skeete a postupom do finále zároveň aj miestenku na LOH. Získala vôbec prvý titul a prvú individuálnu medailu na svetovom šampionáte od MS 2014 v Granade. Olympiáda v Paríži pre ňu bude už piata.

Vanesa Hocková – skeet. V októbri 2022 obsadila na MS v brokových zbraniach v chorvátskom Osijeku štvrté miesto v skeete. Medaila jej síce tesne unikla, ale vybojovala si miestenku na OH 2024 v Paríži.

Zuzana Rehák Štefečeková – trap. Ešte v septembri 2022 získala bronz na majstrovstvách sveta v brokových zbraniach v chorvátskom Osijeku. Zuzka je úradujúca olympijská víťazka. V japonskom Tokiu ako prvá strelkyňa v histórii trafila v piatich sériách všetkých 125 terčov v kvalifikácii a stanovila nový svetový i olympijský rekord. Na hrách v Pekingu 2008 a v Londýne 2012 získala striebro.

Marián Kovačócy – trap. V auguste 2023 získal na MS v Baku striebornú medailu v trape, a to nástrelom 41 bodov. Olympiáda v Paríži bude preňho tretia.

zuzana-stefecekova-strelkyna

Zuzana Rehák Štefečeková

olympiáda kruhyVodný slalom

Jakub Grigar – K1. Dvadsaťšesťročný Grigar sa kvalifikoval na tretie OH za sebou. V Tokiu získal striebro, keď ho zdolal len Čech Jiří Prskavec. Vo svojom premiérovom finále v brazílskom Riu de Janeiro (2016) skončil piaty, keď mu ušla medaila o 44 stotín sekundy.

Eliška Mintálová – K1. V septembri získala na MS v britskom Lee Valley striebornú medailu v K1. Zároveň si zabezpečila víťazstvo v internej kvalifikácii.

Matej Beňuš – C1. Bronzový olympionik z Ria.

Zuzana Paňková – C1. V októbri 2023 skončila šiesta v disciplíne C1 vo finále Svetového pohára vo francúzskom Vaires sur Marne. Devätnásťročná kanoistka si postupom medzi najlepšiu dvanástku zaistila miestenku na debutové olympijské hry v Paríži.

jakub-grygar-vodny-slalom

Jakub Grygar

olympiáda kruhyCestná cyklistika

1x miestenka – preteky s hromadným štartom. O miestenku do Paríža sa snaží trojica Martin Svrček, Matúš Štoček a Lukáš Kubiš. O konečnej nominácii mužov sa rozhodne koncom mája 2024.

Nora Jenčušová – preteky s hromadným štartom. Ako jediná pretekárka splnila ku koncu decembra 2023 kritériá Slovenského zväzu cyklistiky.

nora-jencusova-cyklistika

Nora Jenčušová

olympiáda kruhyAtletika

Gabriela Gajanová – 800 m. Už štartovala v Tokiu. Na mítingu World Athletics Continental Tour vo švajčiarskej Bellinzone zabehla v behu na 800 m čas 1:58,78 min a ostrý limit prekonala o 1,02 sekundy.

Viktória Forsterová – 100 m prekážky (na hlavnej fotke tohto článku). V auguste 2023 získala zlatú medailu v behu na 100 metrov prekážok na 31. Svetových univerzitných hrách FISU v čínskom meste Čcheng-tu. Vo finále triumfovala v národnom rekorde 12,72 s náskokom štyri stotiny pred domácou Číňankou Jen-ni Wu.

Dominik Černý a Hana Burzalová – miešaná štafeta v chôdzi na maratónskej trati.
Chodci Černý a Burzalová obsadili v pretekoch miešaných štafiet na MS v tureckej Antalyi v apríli 2024 celkovo 21. miesto časom 3:05:38 h. Istotu účasti pod piatimi kruhmi získalo 22 dvojíc.

slovenski-sportovci-loh-pariz-2024

Zdroj a foto: Olypmic.sk, LepšíDeň.sk, Andrej Galica/SOŠV
IG/Viky.forster, IG/JakubGrygar, IG/NoraJenčušová, IG/zustefe 


Zdielať

About Author

Komentáre sú uzavreté.